כצפוי: בנק ישראל החליט להותיר את הריבית ללא שינוי - ברמה של 1.25%

שינוי ברגע האחרון: בנק ישראל יפרסם עדכון ריבית גם בחודש הבא. אילן ארצי: "נראה שהוחלט להמתין לבחירת הנגיד ולקבלת נתונים נוספים"
 |  (2)
(צילום: נתי שוחט, יח"צ)
פירסם את החלטת הריבית לחודש ספטמבר והחליט כי הריבית תיוותר ללא שינוי ברמה של 1.25%, זאת בהתאם לתחזית קונצנזוס התחזיות. לפי ההודעה המצורפת לעדכון הריבית, בבנק ישראל מצאו כי הפרמטרים השונים נותרו ללא שינוי משמעותי בחודש החולף ולכן ככל הנראה לא ראו לנכון לעשות שינוי. לגבי פרמטר הנדל"ן (מחירי הדירות המשיכו לעלות), לגביו מציינים בבנק ישראל כי הייתה התייחסות נפרדת של המפקח על הבנקים לעניין המשכנתאות.

בין אותם פרטמרים מציינים בבנק ישראל כי הבנקים המרכזיים במשקים המפותחים לא שינו החודש את הריבית, שער החליפין האפקטיבי נותר בסיכום החודש האחרון ללא שינוי, האינפלציה נמצאת במרכז היעד, ניכר שיפור איטי בפעילות הריאלית במשקים המפותחים, ובישראל הפעילות ממשיכה להתרחב בקצב שאפיין אותה בשנתיים האחרונות. משמעות סיכום הפרמטרים היא שבבנק ישראל יכולים להמתין עם נשק הריבית ולא צריכים למהר להפחית כעת בכדי לעודד את הצמיחה.

בשורה התחתונה נכתב בהודעה המצורפת כי "על רקע אלה סברה הועדה המוניטרית שרמת הריבית הנוכחית תואמת את תנאי המשק, והחליטה להותיר את הריבית ללא שינוי."

אילן ארצי, מנהל השקעות ראשי בהלמן אלדובי: "בנק ישראל החליט להמתין לבחירת הנגיד ולקבלת נתונים נוספים על מצב המשק. ההחלטה לא להוריד את הריבית עולה בקנה אחד עם נתוני הצמיחה האחרונים ועם האינפלציה שנמצאת בטווח של בנק ישראל. גם החלשות השקל למול הדולר בימים האחרונים לנוכח חששות מפעולה בסוריה הקלו על קבלת ההחלטה. עם זאת, חלק מהאינדיקאטורים השוטפים עדיין מלמדים על האטה מסוימת".

אסף שאול, סמנכ"ל ההשקעות באלפא פלטינום קרנות נאמנות: "האירועים החריגים בסוריה גורמים לעליות בשער הדולר והדבר הקל על החלטת בנק ישראל. להערכתנו הנגידה הזמנית קרנית פלוג מייחסת משקל רב יותר לתחום הדיור מאשר קודמה בתפקיד ולכן כל עוד מחירי הדירות ממשיכים לעלות הסיכוי להורדת נמוך".

ארז צדוק מקרנות אביב אומר כי "אין זה סוד שנתניהו מעוניין בנגיד דובר אנגלית רהוטה וקריירה בחו"ל כדי לקבל הכרה בינלאומית, אך בינתיים ההכרה הבינלאומית היא שאין בעל בית בבנק ישראל, וכנראה גם לא במשרד האוצר".

"ח אהוד רצאבי, נשיא להב: "על בנק ישראל להוריד את הריבית במטרה לעודד את הצמיחה ולהזריק אוויר לריאות של המשק כולו ולהקל על עלויות האשראי של העסקים הקטנים והבינוניים, אשר נאבקים על הישרדותם".

שמואל בן אריה, מנהל מחקר שוק מקומי בפיוניר תכנון פיננסי, מציין כי "נראה שהסיבה האמיתית לאי הורדת הריבית הינה היעדר נגיד חדש כאשר הורדת ריבית ב- 0.25% היתה יכולה להיות מהלך חיובי לשוק המקומי. הצורך בהורדת ריבית נובע מהעובדה שהדולר עדיין חלש אל מול השקל ולא מאפשר ליצואנים להתרומם, ריביות נמוכות בחו"ל, תחזיות צמיחה גלובליות שממשיכות להיות נמוכות למרות נתונים מעודדים מאירופה, וסביבת האינפלציה אשר נותרה נמוכה על אף השפעת הממשלה בחודשים האחרונים".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  צריך להעלות ריבית ולא
  לכל האינטרסנטים 26/08/2013 22:08
  הגב לתגובה זו
  0 1
  להוריד
  סגור
 • 1.
  פלוג לא הבריקה, החוסר בנגיד עולה למשק ביוקר (ל"ת)
  ממלאת מקום מיותרת 26/08/2013 21:08
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור