גבינה לבנה ושמנת מתוקה יוכנסו לפיקוח; "לא מונע את עושק הציבור"

משרד החקלאות והמפקח על המחירים גיבשו המלצות חדשות והחליטו להכניס לפיקוח את הגבינה הלבנה 5% ואת השמנת המתוקה 38%
 |  (2)
קמעונאות, צילום: Bizportal
משרד החקלאות והמפקח על המחירים, אורי צוק-בר, גיבשו המלצות חדשות והחליטו להכניס לפיקוח את הגבינה הלבנה 5% ואת השמנת המתוקה 38%. המלצות אלו ניתנו לאחר בדיקת רווחיות של תשלובת החלב של 'תנובה' בידי רואה חשבון חיצוני. על פי הערכת המשרד, הכנסת המוצרים לפיקוח תביא להוזלה של 20% לפחות במחירם.

באותה בדיקת רווחיות נמצא כי שוק הגבינה לבנה והשמנת המתוקה ריכוזיים ביותר. בשוק הגבינות הלבנות, נתח השוק של 'תנובה' עומד על חצי, בעוד נתח השוק של שלושת המחלבות הגדולות מסתכם לכ-90%. נתח השוק של חברת תנובה בשוק השמנת המתוקה מסתכם לכ-70%.

בעקבות הנתונים הללו התכנסה וועדת המחירים המשותפת למשרד החקלאות ולמשרד האוצר ומצאה כי ראוי לשקול להכניס מוצרים אלה לפיקוח מחירים מלא, ולהפחית את מחירם באופן משמעותי.

צוק בר התייחס: "כאשר השוק מתנהג ברמת רווחיות סבירה, הממשלה לא מתערבת. חשוב להדגיש, כי לא מן הנמנע כי נתערב במוצרים נוספים, במידת הצורך. גם בגבינות קשות פרוסות ארוזות נמצאו רמות רווחיות גבוהות, אך בשלב זה הן לא מוחזרות לפיקוח לאור העובדה כי המוצר העיקרי, גבינה צהובה במשקל, שמהווה מוצר עוגן, כן מפוקח. כאמור, במידת הצורך נחזיר גם זאת לפיקוח מחיר".

איציק אלרוב, מייסד תנועת 'הצרכנים': "עד היום, הפיקוח על המחירים לא הוכיח את עצמו במניעת עושק הצרכנים. אל למשרד החקלאות להיות שאנן ולחשוב שתאגידי המזון הגדולים לא יחפשו (וימצאו) דרכים שונות ומשונות בכדי להגדיל את רווחיהם על חשבון ארנקי הצרכנים, תוך ניצול ברגל גסה את חוסר התחרות בשוק זה".

אלרוב מוסיף כי "עידוד יצרנים קטנים ופתיחת השוק לתחרות אמיתית הם המנגנונים האמיתיים והיחידים שיורידו את המחירים לטווח הארוך. בינתיים, עד שהרפורמה האמיצה וההכרחית שהציבור מצפה לה, תצא אל הפועל, אין ברירה אלא להכניס מוצרים לפיקוח בכדי להקל במעט את המעמסה הכלכלית המוטלת על כתפיו של הצרכן הישראלי".

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  גם ביצים, בשר פירות וירקות צריך להכניס לפיקוח
  אחד 25/08/2013 22:18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המחירים שלהם טסו לשמים בשנים האחרונות.
  סגור
 • 1.
  כולם מגיעים למסקנה שהכל היה בלוף
  הכלכלה של ביבי 25/08/2013 19:59
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אמר בזמנו שהוא מסיר את הפיקוח וזה יוזיל מחירים אז קרה ההפך כולם התריעו אבל הוא ידע שזה מה שיקרה והיה מרוצה מעצמו איך הוא הצליח לעבוד על העם. השלב השני זה פירוק קופות הגמל ועדת בכר והעברת הקופות לחברות זה היה אמור להיות יעיל וקרה ההפך ככה כל דבר שהוא נגע רק התייקר לנו בפרצוף עכשיו כשבוער לו הכסא הוא משנה 180 מעלות את תורתו הכלכלית? לא יאומן . הבלוף הבא מהו? האיש הזה הרס את כלכלת ישראל
  סגור