הטלטלה: Bizportal שוחח עם אנליסטים על מניית כיל - האם זו הזדמנות נדירה?

השבוע החולף היה טראומטי מבחינת משקיעי כיל והחברה לישראל, שספגו ירידות חדות. האם הגיעה העת להיחשף למניות כיל וח"ל?
 |  (20)
סטפן בורגס, צילום: יח"צ
המשקיעים במניות כיל +0.47% כיל 1,907 +0.47% כיל בסיס:1,898 פתיחה:1,898 גבוה:1,946 נמוך:1,898 תמורה:21,614,978 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: וה חברה לישראל +2.33% חברה לישראל 86,910 +2.33% חברה לישראל בסיס:84,930 פתיחה:84,930 גבוה:87,600 נמוך:84,930 תמורה:7,728,435 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: מלקקים את הפצעים מהירידות החדות שנרשמו במניות החברות שבשליטת עידן עופר. פרישתה של ענקית הדשנים אורלקלי מקרטל האשלג BPC הביאה לגל ירידות חדות בקרב מניות סקטור הדשנים ברחבי העולם, כאשר המשקיעים חוששים מפירוק של קרטל האשלג האמריקני-קנדי Canpotex שצפוי לדרדר עוד יותר את רמות המחירים הנהוגות בענף.

נציין כי במשך תקופה של שנה וחצי איבד בעל השליטה בחברה לישראל עידן עופר סכום עתק של 12 מיליארד שקלים, מתוכם כ-1.95 מיליארד שקלים רק בשבוע החולף. במקביל, גם החוסכים ספגו גלי הדף לא מעטים לנוכח החזקת הגופים המוסדיים במניות כיל וחברה לישראל.

בהקשר זה נציין כי היום (א') הכניסה סוכנות הדירוג S&P מעלות את דירוג האשראי של כיל ל-CW )CreditWatch) לנוכח ההתפתחויות האחרונות בשוק האשלג. המהלך עשוי לגרור הורדת דירוג בעתיד וכפועל יוצא גם גידול בהוצאות המימון של כיל, שדירוגה כעת גבוה ועומד על AA+.

לעניין היקף השורט , נציין כי הפוזיציה על מניית החברה לישראל הינה בהיקף אדיר של קרוב לחצי מיליארד שקלים זה זמן רב, הרחק מהפוזיציה השנייה בגודלה בבורסה, במניית בזק -0.11% בזק 268 -0.11% בזק בסיס:268.3 פתיחה:269.8 גבוה:278.1 נמוך:267 תמורה:63,506,311 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: בהיקף כספי של 346 מיליון שקל. לעניין כיל, הפוזיציה שם הינה בהיקף כספי קטן יחסית של 41.4 מיליון שקל בלבד.

Bizportal שוחח עם שישה אנליסטים מארבעה בתי השקעות ובנקים, בניסיון לבחון האם אחרי צניחה של 34% בכיל ו-36% בחברה לישראל מתחילת השנה, מתוכם צלילה של 20% ו-22% בהתאמה מיום שלישי האחרון, כדאי למשקיעים דווקא כעת להיחשף למניות והאם מדובר בהזדמנות קנייה נדירה.

UBS: "השוק לא מתייחס ליתרונות של כיל ביחס לעלויות ולמיצוב הגיאוגרפי"

רוני בירון, בבנק ההשקעות השוויצרי UBS, התייחס לתמחורה של כיל. לדבריו, "אני חושב שהאבק עדיין לא שקע סביב השינויים המסתמנים בשוק האשלג, כאשר השוק עדיין מנסה לעכל את המשמעויות עבור השחקנים השונים. יש לא מעט סיכונים, אך עם זאת צריך לבחון אותם למול מחירי המניות היום".

בירון סבור שהמשקיעים לא מתמחרים שני גורמים שעשויים להשפיע לטובה על תמחורה של כיל וכפועל יוצא על החברה לישראל. לדבריו, "השוק לא מתמחר נורמליזציה של שוק האשלג, כאשר בעוד מספר שנים השוק צפוי לספוג את עודף כושר הייצור שנבנה בו. בטווח הארוך, מחירי האשלג מעבר לשנת 2020 חייבים לעלות אל מעל ל-300 דולר לטון, אולם בטווח הקצר המחיר יכול גם לרדת אל מתחת לרמת 300 דולר לטון".

מכאן בירון עובר לדבר על תמחור כיל. בירון מחזיק בהמלצת "קנייה" ונוקב במחיר יעד של 35 שקל למנייה, אפסייד של 25% על מחיר הבסיס של המנייה בבורסה. לדבריו, "התמחור הנוכחי של כיל משקף מחיר אשלג באיזור של 300 דולר לטון בטווח ארוך. השוק מתייחס בצורה לא סלקטיבית לחברות האשלג וליתרונות שיש לכיל בכל הנוגע לעלויות ולמיצובה הגיאוגרפי בהשוואה לחלק מהחברות".

לגבי החברה לישראל, בירון מחזיק בהמלצת "קנייה" ובמחיר יעד של 2,600 שקל למנייה, מחיר המשקף אפסייד של 60% על מחיר הבסיס של המנייה בבורסה. לדבריו, "החברה לישראל היא נגזרת של כיל. בסופו של דבר מה שישפיע עליה יותר מכל זה הסנטימנט בתחום האשלג. בנוסף, הפיצול של החברה, והסדר חוב בצים יכולים לתרום בכל הנוגע לסגירת הדיסקאונט ביחס לכיל. השקעה בחברה לישראל מתאימה בעיקר למשקיעים בעל פרופיל סיכון גבוה, זאת היות והחברה לישראל ממונפת, בעלת רמת ביטא גבוהה (פרמטר הבוחן רמת סיכון- ח' ד') והיא אינה שחקנית Pure Play על שוק האשלג אלא בעלת החזקות נוספות מעבר לכיל".

אקסלנס: "חברה לישראל נסחרת בדיסקאונט של 28%"

האנליסט גלעד אלפר מבית ההשקעות אקסלנס התייחס להתפתחויות האחרונות בשוק האשלג. לדבריו, "המצב בסקטור כמובן התדרדר אך עדיין יש תקווה. הענף נשאר מאוד ריכוזי עם 50% מההיצע בשליטה של שני גופים – קנפוטקס ואורלקלי וייתכן כי הירידה המשמעותית במחיר האשלג תרתיע שחקניות נוספות מלהיכנס לתעשייה – בעיקר BHP שעשויה לבטל את פרויקט הענק שבקנדה".

עוד הוסיף אלפר כי "ייתכן שכתוצאה מהירידה במחירים יהיה גידול חד בביקוש מצד הודו וסין. יש לזכור שבסופו של דבר מקור המצוקה בענף הוא עודף היצע ויש להניח שהמצב יתוקן ע"י גידול בביקוש. אמנם אין לצפות לאיזון בטווח הקצר אך בטווח של שנתיים-שלוש, יש סיבה לאופטימיות. לאחר ירידות חדות בשערי המניות הענף בכללותו חוזר להיות מעניין אך כיל תמשיך להיסחר בשנה הקרובה תחת עננת ועדת שישנסקי. אנחנו ממשיכים בהמלצת "" על כיל.

האנליסטית ליאת גלזר מאקסלנס התייחסה לתמחורה של החברה לישראל. לדבריה, "חוסר האטרקטיביות של כי"ל מקטין את האפסייד הפוטנציאלי במניית החברה לישראל, וזאת לאחר שחלק ניכר מהדיסקאונט ההיסטורי צומצם לאחר ההודעה על חלוקת חברה לישראל לשתי חברות. עלייה נוספת במחיר המנייה אפשרי לאחר הצפת ערך דרך פיצול החברה בפועל והנפקה של החברה החדשה, אולם זהו תהליך ארוך של לפחות חצי שנה עד שנה. חברה לישראל נסחרת כיום בדיסקאונט של 28%".

פסגות: "עסקת פוטאש - כיל צפויה לעלות שוב לסדר היום הציבורי"

האנליסטית אילנית שרף מבית ההשקעות פסגות התייחסה לתמחורה של כיל. לדבריה, "הירידות שנרשמו בתקופה האחרונה מגלמות את החדשות השליליות. עם זאת, אנו בוחנים את המודל הכלכלי ותמחור המניה. השינוי בשוק האשלג הינו דרמטי ועל כן המודל הישן אינו רלוונטי לתנאי השוק החדשים ויש לתת לכך ביטוי בכל מרכיבי המודל והתמחור (היקף מכירות, opex, capex, מס, תמלוגים, שיעורי וכדומה)".

עוד הוסיפה שרף כי "בתנאי השוק החדשים, חברות האשלג יבחנו אפשרויות של מיזוגים ורכישות על אף מבנה המצומצם של השוק. על רקע זה אנו חושבים כי עסקת פוטאש-כיל תעלה שוב לסדר היום הציבורי והממשלה תצטרך לתת דעתה בנושא. במידה ויצרניות האשלג לא יצליחו להגדיל את כוחן בשוק, אנו מעריכים כי השוק ישנה את פניו ויהפוך משוק חוזי לשוק Spot".

האנליסט נעם פינקו מפסגות התייחס לתמחורה של החברה לישראל. לדבריו, "מחיר המנייה משקף את החדשות השליליות בחברת כיל (אחזקתה העיקרית של החברה לישראל המהווה 75% משווי הפרוטפוליו הינה ספקית הדיבידנדים היחידה של החברה)".

עוד הוסיף פינקו כי "המנייה נסחרת בדיסקאונט סחיר של 43% ומשקף גם את תנאי הרקע הקשים של צים וחוסר הוודאות לגבי פעילויות אחרות בחברה. שינוי מגמת המסחר במנייה תלוי בעיקר בתיקון במניית כיל והתקדמות במהלך הפיצול של החברה לישראל. המלצתנו למנייה הינה החזק ואנו בוחנים את מחיר היעד".

לידר: "מחיר מניית כיל עדיין לא משקף אפסייד מהותי"

האנליסטית מיכל אלשיך מבית ההשקעות לידר התייחסה לתמחורה של מניית כיל. לדבריה, "אנו ממליצים כעת על כיל ברמת חשיפה מוגבלת, שלא תעלה על משקל המנייה במדד. מחיר מניית כיל כרגע עדיין לא משקף אפסייד מהותי, בשל הסיכונים הגלומים לרמות מחירי האשלג וחוסר הוודאות סביב ששינסקי 2. אנו חוששים מהמגמה החזויה בעולם האשלג הגלובלי, של מעבר ממודל של "מחיר על פני כמות" למודל של "כמות על פני מחיר".

עוד הוסיפה אלשיך כי "הצפי לגידול בהיצע האשלג, בעיקר מצד רוסיה וקנדה, מעבר לגידול הצפוי בביקוש, מעמיד את כלל היצרניות במקום בעייתי ועלול לתרום ללחץ נוסף ברמות מחירי האשלג. היתרון היחיד לעודף ההיצע הצפוי הינו הרחקת מתחרים חדשים מהשוק – בעיקר את הפרוייקט של BHP בקנדה אשר הוקפא עד להודעה חדשה של החברה, שצפויה להתקבל עוד השנה. עם זאת, גם ברמות מחירי האשלג הקודמות, שעמדו על כ-400 דולר לטון, ראינו דחייה של מרבית הפרוייקטים וחשש של מתחרים חדשים מכניסה לשוק, כך שמדובר ביתרון קטן יחסית".

לגבי תמחורה של החברה לישראל, אלשיך מציינת כי "לאור החשש מכיל, אשר מהווה את נכס הבסיס העיקרי של החברה, אנו כרגע לא חיוביים.
אומנם רמות הדיסקאונט כעת, העומדות על כ-50%, הינן גבוהות ביחס להיסטוריה אולם עדיין, בשל החשש מהתנהגות מניית כיל בזמן הקרוב, אנו ממליצים על החזקה נמוכה יחסית במניות החברה לישראל. עם זאת, מהלך הפיצול, במידה ויחול, עשוי להניב ערך וסחירות נוספים לחברה".
תגובות לכתבה(20):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  בקיצור - זמן מצויין לאסוף ...
  דודו 05/08/2013 08:41
  הגב לתגובה זו
  5 0
  מתי תהיה לנו הזדמנות לאסוף , אם לא כעת ?! כשהמחיר יקפוץ עוד 20 אחוז , רק אז נתחיל להשתכנע ? או שאולי נמתין לעוד 40 אחוז, ואז נקנה כרגיל בשיא ?
  סגור
 • 14.
  למה רק ביספורטל האתר היחידי שמיתעסק אם כיל
  אחד שמבין 05/08/2013 08:05
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הרי הציבור מבין היטב מה כוונתכם
  סגור
 • 13.
  לדעתי לא כל כך מהר
  רונן 05/08/2013 06:18
  הגב לתגובה זו
  5 2
  לא מדובר בנייר קטן, בניירות גדולים, מכירות במחזורים כאלה, באים לאחר בדיקה ותמחור של משקיעים מוסדיים , המבוססים על ידי האנליסטים שלהם בין היתר. לדעתי כיל נסחרת אולי בדיסקאונט מסויים, אבל לא יהיה כל כך מהיר, זה לא מניית נפט. מה גם שהייתי מבדיל.,,,, אם הייתי חושב שהתחום טוב, וסתם נמצא עכשיו בתמחור חסר, אז הייתי מעדיף להשקיע בתחום באמצעות חברות חול, שאינן מוטות לבעיות המקומיות/אזוריות, אינן מוטות לועדות, ולא לשום איום פוליטי/ מדיני. ראה mos, וראה pot. בכל מקרה זה לא יהיה מהיר. המחשבה שזה ירד הרבה עכשיו לקנות היא לא תמיד נכונה, ראה בזק, ראה טבע, ראה אפריקה,, להמשיך? בכל מקרה זו רק דיעה, למי שיש סבלנות, כנראה ירוויח, אבל לא כל כך מהר בכל מקרה, בהצלחה למשיקעים/סוחרים.
  סגור
 • 12.
  באחריות מחר והלאה כיל טסה למעלה לא עוצרת @@ (ל"ת)
  יוני 05/08/2013 00:45
  הגב לתגובה זו
  8 2
  סגור
 • 11.
  בין השורות או במילים אחרות
  ג'וני 04/08/2013 22:27
  הגב לתגובה זו
  5 1
  אופס.. יש לנו עדיין אחזקה משמעותית מאוד במנייה -בואו בבקשה ותקנו את כיל כדי שנוכל לצאת במחיר נוח..
  סגור
 • 10.
  קומבינה של המאפיה הרוסית
  שש-בש 04/08/2013 21:10
  הגב לתגובה זו
  9 2
  החברה הרוסית לא הולכת לזרוק את המחיר לרצפה . יש פה קומבינה רוסית להשתלט על מניות של שאר השותפות בקרטל - כמו במקרה של הגז בים התיכון במחירים כאלה מדינת ישראל לא צריכה ועידת ששינסקי . פשוט מדינת ישראל יכולה לאסוף בחזרה את המניות ולתת לרוסים לאכול קש ולקופת האוצר דיבידנדים .
  סגור
 • 9.
  תמיד מובלים תמיד באיחור תמיד מפספסים
  anal list 04/08/2013 19:19
  הגב לתגובה זו
  13 0
  אין להם מושג....טף אלד מהם לא צופה כלום ונכון עם זאת דבר אחד בוודאות ניתן לומר- כאשר הם פסימיים כולם- אז מתרחש השינוי והמניות טסות. כל קרה רק לאחרונה בסקטור התקשורת . בש]ל כולם המליצו למכור- מאז עלו סלקום ופרטנר ביותר מ100 אחוז. פסגות אמרו למכור בזק ב400- כיום היא 600!! מה שווים אנליסטים? נרבה- בנק קיצון לעשות הפוך ותרוויח הרבה!!
  סגור
 • 8.
  הוצאת המלצות עוד לפני שראו את הדו"ח? יש עוד שורט על
  אינטרסנטים 04/08/2013 19:18
  הגב לתגובה זו
  3 5
  המניה והיא לא הגיעה לתחתית. אל תקנו
  סגור
 • 7.
  בולשיטטטט!!! כיל מחר טסה. חזקקקקקק מעלההההה
  החוזיים אשלגן עולים 04/08/2013 18:59
  הגב לתגובה זו
  17 5
  אין שום ירידות מחיר של אשלגן עובדה שבורסת סחורות של שיקאגו מחיר האשלגן עולה למעלההההההה כיל מחר טסהההההההההההה ההההההההה ההההההההה
  סגור
 • 6.
  רק פתאים מאמינים לניתוחים שלהם פה. (ל"ת)
  פתי 04/08/2013 18:58
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 5.
  למה לא מוזכר שישינסקי? בעבר הורידו המלצה בגלל זה.
  מלכדת 04/08/2013 18:57
  הגב לתגובה זו
  6 1
  מיזוג עם פוטאש במחירים הזולים האלה? זה טמטום והפסד למשקיעים.
  סגור
 • שישינסקי מגולם בחזקת 2 בכיל אחרי הקריסה
  קרסה 18 אחוז... 04/08/2013 21:46
  הגב לתגובה זו
  6 2
  להזכירכם שער כיל היה 40 ש״ח לפני שבוע וחצי!!!!
  סגור
 • 4.
  אנליסטים
  אנליסטים 04/08/2013 18:27
  הגב לתגובה זו
  12 0
  4 גופים... 6 אנליסטים..אף מחיר שציינו לא קרוב למשנהו.. אף אחד לא מסוגל לנקוט עמדה חד משמעית.. הידיים רועדות להם. מוזר שהמחירים שהם נוקבים בהם כ"כ רחוקים אחד מהשני....
  סגור
 • בבילון אפסייד יותר גדול .חבל להתאמץ על כיל הבעייתית
  לא לקנות 04/08/2013 19:08
  הגב לתגובה זו
  6 2
  לא פיזרו את שישינסקי . כשהמניה תעלה קצת שישינסקי יגדיל את התגמולים למשקיעים לא ישאר כלום. עוזרים לעופר שלא יפשוט רגל כבר כל החברות שוות אפס
  סגור
 • לידר שוקי הון פעם המליצו על כיל בשער 110 מאז רק התרסק (ל"ת)
  האנליסטים 04/08/2013 19:07
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  מה המסקנה מהנתוחים
  משה ב 04/08/2013 18:22
  הגב לתגובה זו
  6 2
  הבנתי את הניתוח של האנליסטים. האם בשורה סופית כדאי לקנות כיל בשערים האלה ?
  סגור
 • הם לא מציינים את שישינסקי. למה זה לא מוזכר פתאם?
  אל תקנה 04/08/2013 18:59
  הגב לתגובה זו
  7 2
  בעבר כולם כתבו שסיכויי המכירה של כיל אפסיים לנוכח האוירה הציבורית וכו... פתאם הטמבלים רוצים למכר? כשהמחיר היה גבוה הם לא מכרו עכשיו כשהמניה זולה הם רוצים למכר? אדיוטים
  סגור
 • 2.
  בדיוק לזה חיכיתי מחר תיקון (ל"ת)
  אחד שקנה 04/08/2013 18:15
  הגב לתגובה זו
  8 5
  סגור
 • 1.
  מספיק עים כול הסיפורים כיל מניה עים בצים (ל"ת)
  דוד 04/08/2013 18:15
  הגב לתגובה זו
  3 4
  סגור
 • מחר טיסה נעימה לכיל!!!!35 ש״ח פיר מנייה (ל"ת)
  משה. ששון ישר 04/08/2013 18:39
  הגב לתגובה זו
  12 4
  סגור