פרופ' בורוביץ': "באל על צריך רק שינוי תרבותי, לא יותר; על ורמוס - רצו לתלות אותו ולא יצא מזה כלום - סתם פגעו בו"

בראיון ל-BizportalTV מתייחס בורוביץ' לקריסת מניית אל על (83%), למחאה החברתית, למחירי הדירות ולתופעת התספורות
 |  (12)
איזי בורוביץ, צילום: Getty images Israel
אחרי שקרן פימי של ישי דוידי הודיעה על דחיית השלמת העסקה לרכישת אל על, מספר איזי בורוביץ', מבעלי השליטה בחברה על מצבה בימים אלה. בורוביץ' מתייחס בראיון ל-Bizportal גם למצב המשק, תקציב המדינה, המחאה החברתית, מחירי הדיור ויוצא נגד ההליך המשפטי שהתנהל נגד רועי ורמוס.

"אין משבר גדול באל על. החברה לא חייבת גרוש בגין הפסדים, אלא כל החובות הן בגין רכישות של מטוסים. כשאתה קונה דירה אתה בעל חוב או בעל משכנתא? כך נהוג לרכוש מטוסים להביא של 10%-20% ואת היתר באשראי", כך מסביר בורוביץ' שכועס איך בכלל משייכים את המילה משבר לאל על.

"אל על צריכה לעבור שינוי תרבותי"
אל על סיימה את הרבעון הראשון של השנה בהפסד של 118 מיליון שקל, בהמשך להפסד של 70 מיליון שקל בשנת 2012 כולה. חברת התעופה הלאומית של ישראל מתמודדת עם שורה ארוכה של אתגרים מבית ומחוץ וללא שינוי בתנאי השוק או בתנאי העסקת העובדים תתקשה לשרוד.

בורוביץ': "אל על פועלת בסביבה מאוד תחרותית ולכן היא צריכה לעבור שינוי. צ'רלס דרווין אמר שמי ששורד זה לא מי שהכי חזק או חכם, אלא מי שמתאים את עצמו למצב המשתנה וזה מה שאל על צריכה לעשות - להתאים את עצמה למצב המשתנה. רואים בעולם שחברות מתחברות ונוצרות חברות ענק שאיתם צריך להתמודד וזה מחייב שינוי בתרבות הארגונית. התהליך הזה בריא וטוב - אל על צריכה לעבור שינוי תרבותי, צריך יד חזקה ואנחנו אף פעם לא עשינו זאת".

אל על הייתה שווה בשיא כ-400 מיליון דולר והיום רק 70 מיליון דולר
אל על היא חברה קשה לניהול עם וועד עובדים חזק (6,000 עובדים) ושורה של גורמים אקסוגנים, המשפיעים דרמטית על התוצאות, כמו עלייה במחירי הדלק הסילוני ותחרות גוברת ואגרסיבית הודות למדיניות 'שמים פתוחים' -תוכנית של משרד האוצר לעידוד התחרות בתחום התעופה האזרחית על ידי הסרת מגבלות רגולטוריות ותיקון עיוותים קיימים.

משפחת בורוביץ' זכתה במכרז במסגרת הפרטת החברה על ידי המדינה. השליטה בחברת אל על נעשית באמצעות חברת כנפיים אחזקות, שם שותף גם איש העסקים פויו זבלדוביץ'. שנים רבות דובר על הפרטת חברת התעופה הלאומית של ישראל וכשיצאה לפועל זה היה אירוע חגיגי. אלא שהחגיגה נגמרה מהר מאוד והחברה שנסחרה בשיא בשווי של כ-400 מיליון דולר, נסחרת היום לפי שווי של כ-70 מיליון דולר.

האם המדינה פוגעת בכם במדיניות שמים פתוחים?
"השמיים פתוחים כבר היום - תראה את מספר הטיסות ומאילו יעדים בעולם. אל על במצב שונה מיתר חברות התעופה וזה בגלל הוצאות הביטחון שהן בסדר גודל של יותר מ-100 מיליון דולר בשנה. לפי תפיסת עולמי מדינת ישראל צריכה לעזור. אני לא רואה שאם עושים פטרול ליד קרית שמונה אז אחר כך דופקים על הדלת ומבקשים תשלום על זה.

מעבר לחברת אל על, פרופ' איזי בורוביץ', פעיל בארגונים נוספים, מרביתם בהתנדבות. בחודש שעבר חגג 72. הוא נשוי +3 ילדים+6 נכדים. חצי שעה לאחר לידתו הגיח לעולם, אחיו התאום, דדי בורוביץ'. האחרון נשוי לתמי מוזס, מבעלי השליטה בידיעות אחרונות.

בורוביץ' עבר מהאקדמיה לעולם העסקים והיום הוא מכהן בתפקיד דיקן בית הספר לניהול וכלכלה במכללה האקדמית תל אביב יפו ויו"ר דריקטוריון של חברת קליקסופטוור. לפני כן הוא כיהן כפרופסור לניהול ומערכות מידע באוניברסיטת תל אביב ורק בשנת 1980 הצטרף לחברת ארקיע. בשנת 2003 הוביל איזי את רכישת אל על לפי שווי של 108 מיליון דולר.

האחים בורוביץ' נולדו וגדלו בתל-אביב. ברחוב בן יהודה 182 פינת רחוב וילנה, ליתר דיוק, בבנין שעד היום יש שלט המעיד מי בנה אותו - אבא שלהם. הם שיחקו כדורגל היכן שהיום עומד מלון הילטון וכשהאלטלנה הוטבעה בשנת 1948 הם שחו ועלו אליה.

ברחבת הכדורגל המאולתרת, כמו גם בשטחים ריקים אחרים בתל-אביב, עומדים היום בניינים גבוהים. מחירי הדיור השתנו "מעט" מאז אותם ימים ובקייץ 2011 פרצה מחאה חברתית שהתחילה בשדרות רוטשילד בתל-אביב ונושא הדיור היה במרכזה.

מה דעתך על המחאה החברתית בישראל?
"מאוד כיבדתי את זה. זאת הייתה התחלה טובה שהנה העם מנסה להיות שותף. אני מסתכל על המדינה כאל משהו עסקי שכולם צריכים להיות שותפים בו העובדים, הלקוחות והמנהלים. כלומר השרים הח"כים והתושבים. חשבתי שהמחאה תגרום למשהו, אך לצערי אני לא רואה שינוי. מה נשאר מוועדת טרכטנברג? וזה חבל כי הייתה הזדמנות, העם היה מוכן. מדברים היום על גזרות התקציב, אך בתפיסת עולמי גזרה זה עונש. למה מגיע לתושבים עונש? לא הם הביאו אותנו לאן שהגענו. זה לא פיתרון לבוא ולעם ולהגיד אופס עשינו טעות תביאו כסף".

איך אפשר להוזיל את מחירי הדיור?
"צריך לשנות את שיטת הממשל וכך נוכל לעבוד לטווח ארוך. פוליטיקאים מחפשים פרויקטים לטווח קצר. בשביל מה בונים שדה תעופה בתמנע? אילת עיר קטנה. עדיף לבנות רכבת מהירה - המילה פריפריה תיעלם ויבנו דירות זולות בתחנות לאורך הרכבת. זה גם יחייה את הנמלים. תראה איך עקבה פורחת כי בנו שם תוכנית גדולה".

נוחי דנקנר, מוטי זיסר, עידן עופר - מה דעתך על הסדרי החוב של הטייקונים?
"אני לא יודע אם זאת מילה טובה או רעה. מי מניע את הכלכלה הישראלית? הממשלה? באמת?. זה אותם אנשים שמכונים טייקונים לכן אני חושב שזאת מילה טובה ומכובדת וצריך לתת להם. צריך רגולציה אבל לא לקפוץ מדיי - תראה מה שקרה עם רועי ורמוס. הלכו לתלות אותו על העץ הכי גבוה והוא יצא בלי כלום. לקחו בן אדם צעיר בעל מעו"ף ופגעו בו, אפילו הייתי אומר הרסו אותו. למה? הוא תרם המון לכלכלה הישראלית".

אז צריך לעזור להם?
"אם יגרמו למישהו לפשוט את הרגל אז בסופו של דבר כולם יפגעו. צריך לטפל בזה בשלב מוקדם יותר".

השבוע אושר בכנסת תקציב המדינה בהיקף של 395 מיליארד שקל בשנה. מה דעתך על תקציב המדינה החדש?
"תקציב זה כלי ניהולי שכולל בתוכו תוכנית עבודה ויעדים. אני לא בטוח שכל אלו שהצביעו יודעים בדיוק מה כלול שם. הבעיה שלא מסתכלים על התקציב לאחר האישור - איך הגענו לבור של 40 מיליארד שקל ואילו בחברה עסקית כל הזמן בודקים אם עומדים ביעדים".

האם אתה אופטימי באופן כללי לגבי עתיד המשק?
"אם מדינת ישראל תיתן לאנשים יותר חופש לעבוד ותהיה פה פחות רגולציה אז יש בסיס למשהו גדול וטוב".

היית יו"ר הוועד המנהל של מכון וינגייט במשך חמש שנים בהתנדבות. מה דעתך על מצב הספורט בישראל?
"יש בעיה ניהולית בספורט. אחת הדוגמאות זאת בניית הבריכה האולימפית בוינגייטשהתחילה עם תכנון של 40 מיליון שקל והסתיימה עם 90 מיליון שקל כשחלק מהדברים לא נעשה (כמו התקנת מיזוג). זה נובע מניהול כושל".

תגובות לכתבה(12):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  חברת תעופה ישראלית ?
  שמעון 12/08/2013 19:35
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חברת תעופה שמנהליה האשכנזים מעדיפים חזיריות לבנה ונצלנות חזירית המעשירה את ניני נינהם, וכל מי שפותח את הפה הוא בכיין מזרחי שחולץ את פקק בקבוק השד העדתי. אנו לא ניבהל ונזרוק אותם מהאולימפוס כי חברת תעופה ליאומית שייכת לאזרחי המדינה ובמיוחד לעובדים המסורים שבלעדיהם החזיר הלבן לא ימצא עגבניה מרקיבה לביטנו.
  סגור
 • 10.
  קצת מפתיע (בלשון המעטה)
  אחד מהעם 08/08/2013 01:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קצת מפתיע שהאיש אינו יודע מה היו התוצאות של דו"ח ועדת טרכטנברג ואיך נוצר הבור של 40 מיליארד שקל בתקציב. הרי כל אדם יודע את התשובה. אני גם לא מבין איך אפשר מצד אחד לתמוך במחאה החברתית ולהגיד שהיא היתה דבר טוב וחיובי ומצד שני לתמוך בטייקונים - האם המחאה לא היתה במידה מסוימת מכוונת נגדם?
  סגור
 • 9.
  דו פרצופי
  עובד אל על 07/08/2013 07:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  "אני מסתכל על המדינה כאל משהו עסקי שכולם צריכים להיות שותפים בו העובדים, הלקוחות והמנהלים" משפט זה מעניין, אז מדוע לא רצית שהעובדים יהיו שותפים בחברת אל על למרות שהבטחת להם שיתוף מלא בדירקטוריון? כנראה שהיה לך ולדירקטוריון מה להסתיר. (דירקטוריון "זורם")
  סגור
 • 8.
  זוכר אותו מהטירונות.ילד שמנת כאילו מלח הארץ.מי אפסיים. (ל"ת)
  רונן 06/08/2013 16:11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  אלעל
  שימי 06/08/2013 15:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  דחוף ביותר
  סגור
 • 6.
  חברה גרועה ביותר, שירות על הפנים, מטוסים ישנים וצפופים,
  ינתי פרזי 06/08/2013 13:29
  הגב לתגובה זו
  2 0
  עודף עצום בכוח אדם, חוסר יעילות, חוסר גמישות, חוסר תשומת לב והקשבה ללקוחות, בקיצור, עברתי ללופטהנזה לפני כמה שנים ולא מצטער לרגע.
  סגור
 • 5.
  יותר מידי אנשים טסים ולא משלמים .....ככה לא בונים חברה
  ינקו 06/08/2013 12:49
  הגב לתגובה זו
  3 0
  חבר של חבר של חבר ...ועוד כל מיני פרזיטים הועד מנהל את החברה וככה זה נראה
  סגור
 • 4.
  בגיל 7 שחה לאלטלנה (ל"ת)
  קובי 06/08/2013 11:20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  תסביר את השכר מופרז של הבכירים
  עראפת 06/08/2013 09:50
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סמנכל באל על מרוויח כ-3500000 ש"ח. בקלות ניתן להשיג סמנכל כח אדם,מיחשוב וכספים ב-50000-100000 ש"ח. תוריד סמנכלים ראשי אגפים וסגראות כפי שהיה בשנות השבעים. כל הנ"ל עושים קופה בתקופה קצרה ובשכר המופרז הם מסדרים גם את הנינים. בחברה מפסידה אסור שזה יהי השכר.
  סגור
 • 2.
  izy came izi go
  טייס ארקיע 06/08/2013 09:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  למה למה משבשים להם את החיים הטובים . תנו לקנות בזול, לעשות סיבוב מהיר, אם הצליח - מעולה , אם לא - תספורת קצרה והלאה לעסק הבא . הלו ביבי : יש משהו בזול לקנות היום ? בחילה אמרנו כבר ?
  סגור
 • 1.
  איזי זה אמרת גם על קלאבמרקט והסוף היה רע ומר (ל"ת)
  טס לופטהנזה 06/08/2013 08:37
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • בלי תואר פרופסור אף אחד לא פותח את הפה ?
  פרופסורים 06/08/2013 08:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תכף יבוא פרופסור מתחרה ויקטול כל מה שהוא אמר מדינת היהודים זה חרא מקום. אל על לא תפשוט רגל אל תדאגו מדינה בלי חברת תעופה? זה לא יקרה במדינת האסונות שלנו
  סגור