תגובה להתפטרות יו"ר הבורסה: "חילופי גברי - לא הפיתרון להתייבשות"

הלמן אלדובי: "הבורסה לא מתייבשת בשל עודף רגולציה או בשל ליקויים בתיפקוד של ראשיה. הסיבה המרכזית להתייבשות הבורסה היא המצב הכלכלי בארץ"
 |  (4)
שאול ברונפלד, צילום: Bizportal
התפטרותו של סם ברונפלד, יו"ר הבורסה רק שבוע לאחר שהתפטרה אסתר לבנון, מנכ"לית הבורסה ובכירים נוספים בבורסה - מהלך שאליו הוביל יו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, מעוררת אמוציות רבות בשוק ההון הישראלי.

אולם נראה כי עיקר הבעיות של הבורסה בת"א הן מבניות ובסיסיות יותר ומושפעות מהמצב הכלכלי בארץ והעלייה בסיכון בהשקעה בישראל, ולאו דווקא מליקויים פרסונאליים.

בבית ההשקעות הלמן-אלדובי, אומרים היום (ה') בעקבות התפטרותו של יו"ר הבורסה כי "הבורסה לא מתייבשת בשל עודף רגולציה או בשל ליקויים בתיפקוד של ראשיה. הסיבה המרכזית להתייבשות הבורסה היא המצב הכלכלי בארץ, כך שחילופי גברי לא יתנו פיתרון להתייבשות".

"לצערנו, התייבשות הבורסה והירידה במחזורי המסחר נובעים מהכיוון אליו צועדת הכלכלה הישראלית בתקופה הקרובה. נסיון להפוך את הנושא לקרב אישי הוא חסר משמעות ואינו מקדם במאומה את הפתרון".

"הצמיחה בישראל מאטה לרמה של כ- 2.8% בשנת 2013 בנטרול השפעת הגז, ולרמה של כ- 2.5% בנטרול השפעת הגז בשנת 2014, על פי הערכות . שיעור האבטלה אמור להיות בשנת 2014 ברמה של 7.5% ואולי אפילו יותר. הגרעון הממשלתי אמור לעמוד השנה על 4.65% מהתוצר ובשנה הבאה על כ-3.0% מהתוצר".

"כאשר מסתכלים על מחירי המניות צריך לקחת בחשבון גם את הסיכון, וכאן ברור שהשכונה שלנו בעייתית ביותר. עם תבערה במצרים בדרום, מלחמת אזרחים בסוריה בהשתתפות פעילה של חיזבאללה, איום תמידי מאירן, והבעיות למול החמס והרשות הפלסטינאית".

"ישראל היא שוק עם סיכון גבוה עם כלכלה הנמצאת בהאטה בצמיחה, גירעון ההולך וגדל ועלול לפגוע בדרוג אשראי, אבטלה עולה ומצב בטחוני בעייתי. כל עוד לא יהיה שינוי בפרמטרים הללו, לא צפוי להיות שינוי בהיקפי המסחר, גם אם הרגולטורים ימשיכו להטיל האשמות זה בזה".

סיבה נוספת להתייבשות הבורסה, על פי הלמן-אלדובי, היא הקונסולידציה בין בתי ההשקעות בשנים האחרונות, "עובדה שיצרה גופי השקעות גדולים מאוד המנהלים היקף גדול של נכסים כך שהשוק המקומי המוגבל אינו מאפשר להם את הגמישות הנדרשת להשקעותיהם".
תגובות לכתבה(4):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  25% מס ממש לא פוגע ההפך כולנו ששים להשקיע ולשלם מס
  כן 25/07/2013 17:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  במיוחד כשאפשר להרויח יותר אם לא עושים כלום עם הכסף או קונים דירה מחלקים אותה לכמה קוביות ועושים כסף נקי ממס הרגולציה לא פוגעת? המס לא פוגע? אשליות
  סגור
 • 3.
  מרוב רגולציה וטהרנות אין שוק הון יותר! די! נמאס!
  די לרגולציה! 25/07/2013 16:41
  הגב לתגובה זו
  4 0
  יש לצמצם באופן חד את הרגולציה הבלתי אפשרית!
  סגור
 • 2.
  בורסה מורסה
  אורי 25/07/2013 16:34
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תיסגר הבורסה לאלתר !
  סגור
 • 1.
  יאללה אל תגלגלו עיניים. צדקנים.
  יוס 25/07/2013 16:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הנהלה טובה יכולה לעזור המון. עוד מניפולטורים
  סגור