לקחו צעד אחורה: בוטל המס המתוכנן על משפרי דיור וגם המס על עקרות הבית

העלאת שיעור מס ההכנסה ליחידים תהיה דיפרנציאלית: מי שמשתכר עד 14 אלף שקל בחודש ישלם תוספת מס בשיעור של 1% ולא 1.5%. סה"כ שונו סעיפים בחוק ההסדרים בהיקף של 3.5 מיליארד שקל
 |  (9)
יאיר לפיד
הקלות בחוק ההסדרים: היום צפויה להתקיים ההצבעה על חוק ההסדרים, זמן קצר לפניה החליטו שר האוצר ,לפיד, ויו"ר ועדת הכספים, סלומינסקי, להקל ולבטל חלק מהסעפים על מנת להקל את נטל המס במידת מה. סה"כ שונו סעיפים בהיקף כולל של כ-3.5 מיליארד שקל.

במסגרת ההבנות, שגובשו בשיתוף עם ח"כ עופר שלח, הוחלט לבטל את המס על משפרי הדיור (!) מס שהיה עלול לעלות לרוכשי דירות בתוספת של מס רכישה בסך של בין 3.5% לדירות זולות יותר ועד ל-8% מערך הדירה לראוכשי הדירות היקרות. גם את הטלת מס הבריאות וביטוח לאומי על עקרות הבית בוטלה. שני סעיפים שגרמו לביקורת נוקבת בקרב הציבור ושגם שר האוצר עצמו הצהיר כי אינו אוהב אותם.

עוד סוכם כי ההעלאת מס ההכנסה ליחידים תבוצע באופן דיפרנציאלי. במקום העלאה גורפת בשיעור של 1.5% במס ההכנסה, תבוצע העלאה דיפרנציאלית כך שמקבלי המשכורות שאינן עולות על 14 אלף שקל בחודש ישמו תוספת של 1% במס ההכנסה. המשתכרים בין 14-22 אלף שקל ישלמו תוספת מס של 1.5% ואילו בעלי המשכורות הגבוהות שעולות על 22 אלף שקל ישלמו תוספת של 2% במס ההכנסה.

החלטה נוספת נוגעת לקצבאות הילדים ולפיה ילדים עד שנת 2003 – לא יגעו בקצבאות לגביהם, בניגוד למה שתוכנן.

עוד הוחלט להפריד את הדיון בסעיף מיצוי כושר השתכרות כתנאי להנחה בארנונה מחוק ההסדרים ולדון בו בנפרד.

בעניין השינוי בנוגע לנקודות הזיכוי במס לאקדמאים הוחלט כי השינוי יהיה כהוראת שעה בלבד עד תום שנת התקציב. עד אז תאושר הפשרה אליה הגיעה ועדת הכספים עם האוצר בשיתוף התאחדות הסטודנטים: במקום לבטל לחלוטין את נקודות הזיכוי, תינתן נקודת זיכוי אחת לבוגרי תואר ראשון במשך שנה, יוכלו לבחור בין השנה מיד לאחר סיום הלימודים או בשנה שלאחריה. בוגרי תואר שני: חצי נקודת זיכוי למשך שנה מסיום הלימודים.

מאיפה יבוא הכסף לביטול המסים?

המקורות שמאפשרים לבטל את הטלת המסים הנ"ל עוד לא ברורים לגמרי, אולם יו"ר הוועדה סלומינסקי הודיע, שעל-מנת לעמוד ביעדי התקציב וביעדים הפיסקאליים, כבר הגיע להסכמות עם האוצר, לפיהן שני משרדים יקוצצו בתוספות שקיבלו בחצי מיליארד שקל כל אחד: משרד החינוך ומשרד התחבורה.

בנוסף הוחלט על מספר צעדים נוספים שיגדילו את הכנסות המדינה, ביניהם החלטה לבצע קיצוץ רוחבי בתקציבי כל משרדי הממשלה בסך של מעל חצי מיליארד שקל ועד מיליארד שקל.

עוד הוחלט על העלאת מס רכישה על קרקע מ-5% ל-6%, למעט לרוכשים פרטיים, אם ישלימו בנייה לצורך מגורים בתוך 3 שנים.

החלטה הנוגעת לשוק ההון נוגעת למס על הדיבידנדים של החברות הציבוריות שצפוי להניב כחצי מיליארד שקל.

"שינינו את מפת הגזירות באופן חסר תקדים"

יו"ר ועדת הכספים, סלומינסקי : "שינינו את מפת הגזירות באופן חסר תקדים. הבטחנו שמעמד הביניים והשכבות לא ייפגעו. לא יוטל מס על עקרות הבית ומס ההכנסה על יחידים יעלה לבעלי שכר גבוה"

ח"כ גילה גמליאל , מרכזת הקואליציה בוועדת הכספים ומי שהובילה מאבק כנגד החלק הארי מהגזירות: "התקציב לא יוצא כפי שהוא נכנס לוועדת הכספים. בתחילה הייתי מהקולות הבודדים שדרשו שינוי משמעותי ואני שמחה שבסוף הדברים שאמרתי הפכו לקונצנזוס רחב. הדרישות הבלתי מתפשרות שלנו הובילו את פקידי האוצר להבין שלא ניתן יהיה לאשר את התקציב כפי שהוא, כשהוא כולל גזירות קשות נגד מעמד הביניים ואוכלוסיות חלשות. אין מטילים על הציבור גזירות שאינו יכול לעמוד בהן".

"ח אהוד רצאבי, נשיא להב , אמר כי "החלטת ועדת העבודה מנעה פגיעה אנושה בחיסכון הפנסיוני של עצמאים. במידה והשינוי המוצע היה מתקבל, זו הייתה גזירה קשה על מעמד הביניים בכלל ועל מגזר העצמאים בפרט, שלא תניב למדינה כל תועלת בטווח הארוך".
תגובות לכתבה(9):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  גם העלו המס על ההכנסה וגם המציאו מס על ההפרשות לפנסיה (ל"ת)
  פגעו במעמד הביניים 17/07/2013 16:04
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 8.
  דמגוגיה הרצת פראייר לפני קריסה=כמו בעולם=מיתון קשה!!! (ל"ת)
  המדינה=דמגוגיה 17/07/2013 14:58
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 7.
  תרגיל ידוע, עכשיו מוציאים את העז... (ל"ת)
  ידייהם שארו בכיסינו 17/07/2013 14:31
  הגב לתגובה זו
  6 0
  סגור
 • 6.
  נחמד שלפיד לומד כלכלה וניהול במשרד האוצר שלנו
  בא 17/07/2013 12:40
  הגב לתגובה זו
  4 1
  כמו ללמוד נהיגה במרוץ פורמולה ,אל תדאג לפיד ,אתה יכול להמשיך לדפוק את האוטו ,הוא שווה רק מליון דולר ,לא אכפת לנו .ועכשיו למדת ניהול בסגנון שוק טורקי ,מתחילים במחיר ענק וגומרים בעשירית מזה ,וכולם ......חוץ מבוחריך ,מרוצים .
  סגור
 • 5.
  ניהול בסיגנון שוק . (ל"ת)
  בא 17/07/2013 12:32
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 4.
  אין מצב שלא יתנו ליצא גז,אחרת לא יהיה כסף לשלם למחוברים
  בא בגצ 17/07/2013 12:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כולל שופטים .
  סגור
 • 3.
  ועכשיו שאלה ,עמיר פרץ ,ליברמן או לפיד ,מי עושה יותר
  בא 17/07/2013 12:26
  הגב לתגובה זו
  0 2
  לישראל . אכן ניבחרת חלומות .ניהול מיקצועי ולא מנותק .
  סגור
 • 2.
  לא כל משפחה צריכה קיצבת ילדים!!! (ל"ת)
  לא לבעלי שכר גבוה. 17/07/2013 12:21
  הגב לתגובה זו
  1 5
  סגור
 • 1.
  נבחרת לשר אוצר כדי ללכת הביתה מזניח את הבורסה (ל"ת)
  שרה 17/07/2013 12:04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור