היום בשעה 18:30: העלייה במדד המחירים לצרכן צפויה להסתכם ב-0.7%

למרות הזינוק במדד לחודש יוני, מרבית הכלכלנים סבורים כי אין מדובר בשינוי הסביבה האינפלציונית. הדולר היציג ירד בשיעור של 0.3%
 | 
מכירות קמעונאיות
צפוי לעלות בחודש יוני ב-0.7% לפי קונצנזוס האנליסטים המוקדם. מדובר בעלייה החדה ביותר במדד מאז חודש אוגוסט 2012, אז המדד עלה ב-1%. נציין כי העלאת שיעור המע"מ ל-18% הינה אחד מן הגורמים העיקריים לעליית מדד המחירים לצרכן, לצד עליית מחירי החשמל, הדלקים והסיגריות.

עם זאת, מרבית הכלכלנים בבתי ההשקעות מחזיקים בדעה לפיה הזינוק החד במדד המחירים לצרכן אין בו כדי להעיד על שינוי בסביבה האינפלציונית. להערכתם, מדובר בצירוף של נסיבות חד פעמיות, בדמות העלאת המע"מ ושינויים עונתיים, שתרמו לשיעור של 0.9% ב-12 החודשים האחרונים.

כלכלני בית ההשקעות דש-מיטב סבורים כי מדד המחירים לצרכן יעלה בשיעור של 0.6%, לדבריהם, "לאחרונה ניכרת עלייה במחירי הסחורות בעולם שעשויה להשפיע על האינפלציה בפועל ועל התחזיות. כמו כן, יש לשים לב שבמסגרת הדיונים על התקציב הועלו מספר חלופות להגדלת הכנסות ממסים שכוללים הטלת מע"מ על פירות וירקות ומס על שכירות. אילו אחד מהצעדים הללו יאושר, תהיה לכך השפעה על תחזיות האינפלציה. להערכתנו הסיכויים לכך אינם גבוהים".

כלכלני לידר שוקי הון מציינים כי המדד צפוי להצביע גם על עלייה עונתית במחירי ההלבשה ומחירי הדיור. שערי המט"ח ירדו לקראת הכרזת הריבית: הדולר היציג השיל 0.3% לרמה של 3.597 שקלים והאירו היציג ירד ב-0.4% לרמה של 4.685 שקלים.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה