הקונצרני שוב ירוק: התל בונד 60 משלים זינוק של 1.4%; מה הלאה?

דני ירדני, סמנכ"ל ההשקעות באלטשולר שחם: "השוק הקונצרני עדיין יקר". יעקב שלח, מנהל השקעות בכיר במגדל שוקי הון: "יש אפשרות שנראה רמות שיא חדשות במדדי התל בונד"
 | 
סוחר
הנאום של יו"ר הפדרל ריזרב, ברננקי, ב-22 במאי הוביל לטלטלה גדולה בשווקים ובמיוחד בשוק האג"ח. אולם בימים האחרונים נרגעו הרוחות והתשואות ירדו. מדד התל בונד 60 שרשם מאז ה-22 במאי ועד ל-26 ביוני נפילה של כ-2.4% מרמת שיא, הצליח בימים האחרונים לרשום תיקון מרשים ועלה בכ-1.4%, כשעלייה של 0.3% נרשמת היום.

בשיחה אם Bizportal התייחסו דני ירדני, סמנכ"ל ההשקעות של אלטשולר שחם ויעקב שלח, מנהל השקעות בכיר במגדל שוקי הון, למצב בשוק האג"ח הקונצרני בישראל. השניים הביעו את דעתם ביחס לשאלות כמו האם הירידות היו רק 'מכה קלה בכנף' ויש מקום לשיאים חדשים שמצדיקים קנייה, או האם כדאי לסגת מההשקעה מאפיק זה והתיקון של הימים האחרונים מהווה הזדמנות למכירה.

מדד תל-בונד 60
מדד תל-בונד 60

לדברי דני ירדני, סמנכ"ל ההשקעות של אלטשולר שחם "בחודש האחרון המרווחים בין תשואות האג"ח הקונצרני לממשלתי גדלו. העליות שאנחנו רואים בימים האחרונים במחירי האג"חים בעצם סוגרות את המרווחים חזרה לרמה שהיתה טרום הנאום. אבל למרות העליות של הימים האחרונים דעתנו לא השתנתה - השוק הקונצרני עדיין יקר ואני לא חושב שזה האפיק הנכון לשבת בו בחשיפת יתר".

"קיבלנו דוגמא מאוד טובה מה יקרה עם התשואות על האג"ח הממשלתיות יעלו. מה שראינו מאז נאום ברננקי זה שכשמחיר האג"ח הממשלתיות ירדו והתשואות עליהן עלו, אז התשואות על האג"ח הקונצרניות עלו עוד יותר. כלומר המרווח בין הממשלתי לקונצרני נפתח. עכשיו חזרנו פחות או יותר למצב לפני חודש כשהמרווחים נמצאים ברמות שפל".

"המשמעות היא, שאם נראה שוב פעם התגברות של החששות בשוק ובעקבותיהן נפילה של מחיר האג"ח וזינוק בתשואות - מי שיפסיד יותר יהיה מי שישב באג"ח הקונצרני. מנגד, אם התרחיש ההפוך יקרה והשוק ירגע והמשקיעים ימשיכו לזרום לשוק האג"ח אז יכול להיות שנמשיך לראות עליות, אבל אין לזה הרבה סיכוי כי השיא כבר מאוד גבוה והמרווחים לא מותירים 'בשר'".

"אני חושב שלמי שמסוגל לסבול תנודתיות, הגיוני יותר שישב כיום על מניות ולא על , כמובן שאת המניות צריך לבחור בקפידה ולבצע אלוקציה סבירה, כלומר לשמור על פרופורציה הגיונית בפורטפוליו בין מניות לבין אג"ח. חס וחלילה אנחנו לא ממליצים למכור את כל תיק האג"ח ולהפוך אותו רק לתיק מנייתי. צריך לשמור על איזון", סיים ירדני את דבריו.

מושפעים מארה"ב: "למרות שהריבית בישראל ירדה 0.5%, התשואות עלו"

יעקב שלח, מנהל השקעות בכיר במגדל שוקי הון גם הוא חושב ש"כרגע כל שוק האג"ח בישראל (ממשלתי וקונצרני) מושפע מאוד מעליית התשואות בארה"ב. לראיה, למרות שהריבית פה ירדה ב-0.5% בחודש הקודם - התשואות עלו. זה קרה בגלל ההשפעה האמריקנית, שהיתה חזקה יותר".

"ברגע שראינו את רמת התשואות בארה"ב מתחילה להתייצב סביב רמה של 2.5% על האג"ח הממשלתי ל-10 שנים, ראינו גם את שוק האג"ח בישראל מתחיל לעשות איזשהו תיקון, שבעקבותיו גם המרווחים שנפתחו באג"ח הקונצרני ביחס לאג"ח הממשתי ירדו וחזרו לסביבה בה היו לפני עליית התשואות בארה"ב".

להבדיל מירדני שמעדיף להמנע מחשיפת יתר לשוק הקונצרני, חושב שלח כי יתכן שנראה שבירה של שיאים חדשים. "ככל שנראה רגיעה ואפילו תיקון מטה של האג"ח הארוכות בארה"ב, ככה נמשיך לראות את השיפור באג"ח גם בישראל. אם רמת התשואות תישמר ברמתה הנוכחית לאורך זמן אני חושב שגם התיקון ימשך. יש אפשרות שנראה רמות שיא חדשות במדדי התל בונד".

"ככל שנראה את רמת הריבית בישראל נשמרת נמוכה למשך זמן ארוך יותר, ובתנאי שלא יהיו הפתעות מעבר לים, אני מצפה שנראה את המרווחים ממשיכים להצטמצם. אם כיום המרווחים הם של כ-1.35%-1.4% אני לא אתפלא אם נראה את המרווחים מצטמצמים לרמה של 1.1%-1.2%".

"בזהירות הראויה, אנחנו בהחלט ממשיכים להיות מושקעים בשוק האג"ח הקונצרני בישראל. מח"מים בינוניים של חברות טובות שנפתחו בהן מרווחים בתקופה האחרונה - הן לדעתי השקעה טובה כיום".

"אם וכאשר יתחדשו החששות בשווקים, שיבואו לידי ביטוי בעלייה של התשואות בשוק האג"ח בעולם, אז יהיה נכון לסגת מהשוק, למי שעוד לא עשה את זה. בעיקר כדאי יהיה להתרחק מהאג"חים הארוכים יותר. אנחנו ממליצים להחזיק באג"ח, גם ממשלתי וגם קונצרני, במח"מ בינוני".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה