תגובות בשוק ההון: "פרנקל משלים את חוסר הניסיון של שר האוצר - זה בינגו"

אלדד תמיר: "איש מוכר המייצר סמכות מול הממשלה ומול האזרחים". אמיר איל: "יש גם ביקורת - בעיקר ב-2 נקודות". צפו בשאר התגובות
 |  (21)
יעקב פרנקל, צילום: אורי פורת
מינויו המפתיע של הנגיד החדש-ישן פרופ' יעקב פרנקל לתפקיד נגיד גרר שלל תגובות בקרב פעילי שוק ההון הישראלי. שר האוצר יאיר לפיד ורוה"מ בנימין נתניהו ביקשו להעדיף "פיגורה" וכלכלן בעל שם עולמי, והעדיפו את פרופ' פרנקל ע"פ המשנה לנגיד בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג ופרופ' ליאו ליידרמן. עיקר הביקורת שמכוונת כלפי פרנקל היא עובדת היותו יו"ר AIG ערב משבר הסאב-פריים ב-2007 שהביא לקריסת חברת הביטוח וחילוצה ע"י הממשלה.

מה שמפתיע הוא שפרופ' פרנקל סירב להתמנות לתפקיד היוקרתי לקדנציה השלישית (אמר בראיון לערוץ 2 בזמנו ש"לא מכניסים את אותה בוהן לאותה אמבטיה פעמיים- ח' ד') ואף אמר בכנס בהרצליה כי הוא לא היה רוצה להיות נגיד בנק מרכזי בסביבת נמוכה כל כך, זאת היות ונחסך כלי מוניטרי חשוב בקרב בנקים מרכזיים. פעילי שוק ההון הגיבו למינוי המפתיע של פרופ' פרנקל.

"פרנקל עבר מבחנים קשים בכלכלה הישראלית, בקיצור בינגו!"

אלדד תמיר מנכ"ל בית ההשקעות תמיר פישמן הגיב למינויו המפתיע של פרופ' יעקב פרנקל: "מינוי ראוי לכל הדעות. איש מוכר המייצר סמכות מול הממשלה ומול האזרחים, משלים את חוסר הניסיון של שר האוצר. חזק גם מול גופים בינלאומיים. עבר בהצלחה מבחנים קשים בכלכלה הישראלית. בקיצור בינגו!"

אמיר איל, יו"ר קבוצת אינפיניטי, אמר ל-Bizportal כי "המינוי של פרופ' פרנקל לנגיד הבא של בנק ישראל הוא מינוי ראוי וטוב לכלכלה הישראלית ולשוק ההון הישראלי, וימשיך לשדר יציבות ואחריות בניהול הכלכלי של המשק כלפי פנים וכלפי חוץ. המינוי של פרופ' פרנקל מקבל מבחינתי ציון מעולה מהבחינה השיווקית והתדמיתית כקברניט של כלכלת ישראל בעיני העולם. מבחינת איכות מקצועית ובשל היותו בעל ניסיון בתפקיד - גם בפן הזה מקבל המינוי ציון מצוין".

"אבל אי אפשר רק מחמאות בלי קצת ביקורת, בסוף שנת 2001 פרנקל אמנם כבר לא היה נגיד אבל הוא זה שתמך בנגיד קליין לבצע את הפחתת הריבית החדה בשיעור של 2%, מהלך שבהמשך 2001 כמעט גרם לקריסת הבנקאות בישראל וכפועל יוצא מכך ב-2002 התחוללה מפולת בשוק איגרות החוב ובשוק המניות והתשואות על השחרים זינקו לרמה של 12%. אז, באופן פרדוקסלי ברחו המשקיעים המבוהלים מהבנקים בישראל והשקיעו את כספם בבנקים זרים כמו ליהמן בראדרס שקרס לאחר מכן במשבר הפיננסי".

הדבר השני הקשור בפרופ' פרנקל ושזכה לביקורת רמה קרה בשנת 2007, כאשר הוא היה סגן יו"ר ענקית הביטוח AIG שקרסה במשבר וממשלת ארה"ב נאלצה להלאים אותה בתמורה לסך אדיר של כ-80 מיליארד דולר. אז טען פרנקל שאין זו מן האחריות של סגן יו"ר החברה להיות אחראי על מדיניות ההשקעה והאשראי של החברה".

"פרופ' פרנקל נכנס בטיימינג מאוד מאתגר לתפקיד הנגיד ודווקא בעניין הזה אני חושב שהוא מינוי טוב. הוא מנוסה מאוד והוא גם לא לחיץ. מעבר לכך שהוא מכיר כבר את תפקיד הנגיד, הוא גם יודע לעבוד טוב מול ראש הממשלה נתניהו והוא גם מאוד מקושר לקהילה הבינלאומית ולמערכת הבנקאות העולמית וכל אלו איכויות מאוד חשובות כיום".

"בשורה טובה לשוק ההון"

מבית ההשקעות אלפא פלטינום נמסר כתגובה למינוי: "אנשי החברה זוכרים את תקופת כהונתו של יעקב פרנקל כנגיד כימים של הנפת דגל העצמאות של בנק ישראל. פרנקל הביא את המנטליות האמריקנית לניהול המדיניות המוניטרית של הבנק, מה שלהערכתנו גם הביא בסופו של דבר לחיפוש אחר נגיד זר כדוגמת סטנלי פישר בשנים מאוחרות יותר. אנו מאמינים שמדובר בבשורה טובה לשוק ההון שכן מדובר בנגיד עם ניסיון רב והיכרות עמוקה עם התרבות המקומית והזרה. פרנקל מילא תפקידים חשובים בחו"ל שיסייעו להדק את הקשרים של ישראל עם הכפר הגלובאלי.

כמו כן, פרנקל זכור כנגיד שידע לעמוד על שלו מול ראשי ממשלה ולא פחד להביע את דעתו גם כשהייתה מנוגדת לדעה הציבורית הפופוליסטית. אלפא פלטינום קרנות נאמנות מקדמת בברכה את המינוי ומעריכה שהשווקים יקבלו אותו בברכה גם כן. השווקים מחפשים בימים אלה יציבות ופרנקל הוא האיש המתאים בזמן הנכון".

מנכ"ל דן אנד ברדסטריט, חיים כהן, מסר לאחר המינוי: "מינוי מצוין, מדובר באדם מקצועי ומקובל בכל העולם. חתן פרס ישראל ובעל ניסיון רב כבנקאי בכיר שהתמודד בשנים האחרונות עם אתגרי היציאה מן המשבר העולמי. מינויו מייצר המשכיות ויציבות שיסייעו להתמודד עם אתגרים לא פשוטים: שמירה על יציבות המערכת הבנקאית מחד וקביעת אסטרטגיה לצמיחת המשק מאידך. התמודדות רגולטורית דו ראשית יחד עם הרגולטור של שוק ההון והכנת תכנית להתמודדות עם המשך התחזקות השקל כתוצאה מיתרות מטבע גדולות שיזרמו מתמלוגי הגז. מעניין יהיה לראות האם ימשיך את המדיניות האגרסיבית לשמירה על נזילות והמשך הגדלת פקדונות המט"ח".

"האתגר המשמעותי של פרנקל יהיה להוציא את האוויר החם משוק הדיור"

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון אמר בעקבות מינוי פרופסור יעקב פרנקל לתפקיד נגיד בנק ישראל כי זהו "מינוי מפתיע של ראש הממשלה נתניהו שנראה כי עשה כל מאמץ לבצע יבוא של שם כלכלי גדול עם ארומה בינלאומית. כאשר מאמציו העלו חרס החליט להציע את התפקיד לפרופסור יעקב פרנקל העומד בקריטריון זה, אולם אינו מינוי שחף מבעיות".

פגוט ציין גם את ההשלכות השליליות של המינוי: "מינוי פרנקל יוצר אי וודאות גדולה סביב עתידה של המשנה לנגיד קרנית פלוג בבנק המרכזי, שכן מדובר באי אמון של ראש הממשלה ביכולתה להנהיג את הבנק המרכזי. גם בארי טאף רוכש המט"ח של פישר מסיים תפקידו השנה וכך גם ד"ר יוסי סעדון דובר הבנק, כך שבפני פרנקל משימה פרסונלית לגבש סביבו צוות, מוביל, חדש ורענן. פרנקל יידרש לעבוד בהרמוניה עם המועצה המוניטרית שהוריש לו פישר ולא הייתה קיימת בסיבוב הקודם שלו בתפקיד. מדובר באתגר לא פשוט שעלול בסיטואציה מסויימת להביא עימו חריקות ראשונות".

בשורה התחתונה אומר האסטרטג הראשי של קבוצת איילון כי "האתגר המשמעותי הנוסף של פרנקל יהיה לסייע לממשלה להוציא את האוויר החם משוק הדיור ולמנוע פגיעה במערכת הפיננסית. בנק ישראל בהנהגת פישר הרים ידיים בטיפול בצינון שוק הדיור והעביר את תפוח האדמה הלוהט לממשלה שבינתיים גוררת רגליים בנושא".

"החלטה מפתיעה וחיובית למשק הישראלי"

מבית ההשקעות הלמן אלדובי מסרו הערב כי "מדובר בהחלטה מפתיעה וחיובית למשק הישראלי. ראש הממשלה ממשיך את הקו, שהוכח כנכון, למנות לראשות הבנק המרכזי דמות מנוסה ובעל הילה ונסיון בינלאומיים. בתקופה זו בה המשבר הכלכלי העולמי עדיין בעיצומו, טוב שעל ההגה תהיה דמות מנוסה הנחשבת לברת סמכא, ולא רק בשוק המקומי. יחד עם זאת, חשוב לציין כי בעיות המשק כיום שונות לחלוטין מהבעיות איתן התמודד פרופ' פרנקל בקדנציה הראשונה שלו. הבעיה הגדולה של המשק כיום הינה ההאטה בצמיחה. פרופ' פרנקל נודע בזמנו כמי שנלחם בעיקר באינפלציה, גם על חשבון הצמיחה. כעת, בקדנציה החדשה, הוא יאלץ לפעול באופן שונה ולהנהיג מדיניות הרבה יותר מרחיבה, אחרת המשק עלול להיכנס למיתון".

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות, הגיב למינוי ואמר כי "פרנקל שכיהן כנגיד בנק ישראל במהלך שנות ה-90 הוא נגיד ראוי, בעל היסטוריה, ומיצוב איש בעל מעוף. פרנקל הוא מחולל המהפך במעמד השקל כמטבע בר המרה בכל העולם. בהחלט מדובר בנגיד שישמש כמבוגר האחראי שימלא את תפקיד פישר באיכות בסמכות. לא פחות חשוב, פרנקל יהנה מהקרדיט הבינלאומי שנדרש מאוד למשק הישראלי בייחוד בעת הנוכחית".

יו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומינסקי, הגיב למינוי המפתיע. לדבריו, "מדובר במינוי ראוי המותאם לאתגרים העומדים בפני כלכלת מדינת ישראל בעת הזו".

"שוקי המניות והאג"ח צפויים להגיב בחיוב למינוי פרנקל"

אחד מהנעלמים הגדולים היום הוא כיצד הבורסה תגיב להחלטת מינוי נגיד בנק ישראל פרופ' פרנקל. שמואל בן אריה, מנהל תחום שוק מקומי בחברת פיוניר תכנן פיננסי נאמר כי "המשקיעים ואנשי שוק ההון בארץ ובעולם צפויים לקבל את המינוי של יעקב פרנקל לנגיד בנק ישראל באנחת רווחה. לאור זאת, אני מעריך כי גם שוק המניות וגם השוק האג"ח יקבלו את ההחלטה בצורה חיובית, אולם צריך לזכור ששוק האג"ח מושפע בימים אלה יותר מתשואת אגרות החוב האמריקאיות מאשר ממינוי הנגיד החדש-ישן".

לדברי בן אריה, "המשקיעים צפויים לקבל בברכה את מינויו של מי ששיתף בעבר פעולה עם ראש הממשלה ונחשב לבעל זכויות רבות בבניית המערכת המוניטרית. עם זאת, הכתם של היותו בכיר ב-AIG בעת קריסתה צפוי לעלות שוב ושוב".
תגובות לכתבה(21):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 19.
  מהפח אל הפחת /פרנקל פגר כלכלי /וחזירי איפה המוסר
  פריד היהודי 24/06/2013 09:51
  הגב לתגובה זו
  3 0
  אין לו שום עקבות לקחת את התפקיד בושה וחרפה למדינת ישראל
  סגור
 • 18.
  צריך לפטר את כל משרד האוצר שם כולל היועצת
  קרנית הביתה 24/06/2013 09:42
  הגב לתגובה זו
  2 0
  של לפיד ואת מיכל עבדי, והיועצת של לפיד בת 30 שעלתה לגדולה לזרוק אותה
  סגור
 • 17.
  תיקון כבד בסנופי ובשווקים לפחות 5% למטה
  זקן חכם 24/06/2013 09:05
  הגב לתגובה זו
  0 1
  מה לא ברור...??? ניפוח הבלון של הסינים וברננקי הגיע לסיומו...אין יותר כסף זול...כלומר כולם יורידו מינוף וימכרו מניות ואגחי"ם.... המשמעות תיקון מיידי בכל מדדי המניות 5% - 10%...... הזהרנו אותכם בשבועות האחרונים,שהריבית תעלה...מי שהקשיב ניצל.
  סגור
 • ברננקי לא יפסיק בבת אחת זה ברור וגם יפסיק כאשר יהיה
  מי זה הזהרנו אתכם? 24/06/2013 09:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברור שהמצב משתפר. האם כל הנתונים רעים? האם הם מרמים בנתונים? האם ככה מתנהלים בעולם? שקרים של הצמרת? האם אתה קונה מניות עכשיו? או שאתה בשורט?
  סגור
 • 16.
  אותו דבר,שלא יעיז לחשוב על מיסים בכפרים!!! (ל"ת)
  מחמוד אוכל חינם 24/06/2013 08:51
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 15.
  תחרות במערכת הבנקאית
  hadshen 24/06/2013 08:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מערכת הבנקאות הישראלית פועלת כמונופול ואינה משרתת את המשק כי אם את עצמה. פער הריבית בין עלות הריבית של בנק ישראל לריבית שאותה משלם הלקוח פוגע בצמיחה.
  סגור
 • 14.
  האיש שנכשל בכל תפקיד שעשה בארץ ובעולם חוזר אלינו שוב
  העם 24/06/2013 08:19
  הגב לתגובה זו
  2 0
  והוא גם מושחת....רבע מליון אשל....
  סגור
 • 13.
  איך הפכנו מארץ חמדת אבות,לארץ חמדנות בנים?
  דודי 24/06/2013 07:43
  הגב לתגובה זו
  4 0
  האנטואנטים היושבים על סיר הבשר אינם מבינים שהיעקובינים בדרך
  סגור
 • 12.
  עדיף הנגיד פרנקל מאשר ברננקי (ל"ת)
  ברוך 24/06/2013 07:33
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 11.
  ולהתחיל גם לדלל שופטות בבתי משפט רק נזקים יש מזה (ל"ת)
  העיקר לא קרניץ פלוץ 24/06/2013 07:03
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • טען עוד
 • 10.
  החלטה חיובית? טובה לשוק ההון? חחח השתגעתם?! חוסר וודאות
  א 24/06/2013 02:14
  הגב לתגובה זו
  1 1
  עצום!
  סגור
 • 9.
  זה אותו אחד שאמר בשנת 2007 לא יהיה מיתון בארה"ב מממ אוי
  שי 24/06/2013 01:40
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ואבוי
  סגור
 • 8.
  איך יתמודד עם הדולר
  הסטוריה 23/06/2013 23:35
  הגב לתגובה זו
  1 1
  ממה שאני זוכר פרנקל ידע לעמוד מול לחצים פוליטיים ובאמת היה מאד עצמאי. אבל יחד עם זאת הוא היה מאד שמרן. שמר על ריבית גבוהה בקנאות גם כשהיו מספיק סימנים שהראו שהיא היתה חריגה למעלה. וכשקליין הוריד 2% זה כבר היה יותר מדי. האם לא יפחד לקנות דולרים כמו פישר הגבר??? נראה אותו . .
  סגור
 • 7.
  איך יתמודד עם הדולר
  הסטוריה 23/06/2013 23:31
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממה שאני זוכר פרנקל ידע לעמוד מול לחצים פוליטיים ובאמת היה מאד עצמאי. אבל יחד עם זאת הוא היה מאד שמרן. שמר על ריבית גבוהה בקנאות גם כשהיו מספיק סימנים שהראו שהיא היתה חריגה למעלה. וכשקליין הוריד 2% זה כבר היה יותר מדי. האם לא יפחד לקנות דולרים כמו פישר הגבר??? נראה אותו . .
  סגור
 • 6.
  מחירי הדירות ירדו!!
  גיא 23/06/2013 22:58
  הגב לתגובה זו
  5 5
  פרנקל מאמין בריבית גבוהה, זה מבטיח ירידת מחירים בנדל"ן
  סגור
 • 5.
  ברוך הבא -ירוק בוהק מחר-מעכשיו מלא סטרטפים
  יאיר 23/06/2013 22:45
  הגב לתגובה זו
  5 5
  מי שזוכר את התקופה שלו הייתה מלא יזמות במשק הישראלי
  סגור
 • 4.
  אותה גברת בשנוי אדרת
  אנונימי 23/06/2013 22:40
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הבעיה היא לא פרסונלית אנחנו בתחילתו של משבר שמאוד מזכיר את האמריקאי שגרם לירידה בלתי מבוקרת של נכסים. כמובן שכל עיקרון הדומינו הזה יגרום למפולת חסרת תקדים בנכסים הפיננסים מה שיוביל למיתון עמוק של כ שנתיים אז יושג כמובן היעד של מחירים סבירים מינוס במחירי הנדלן {צינון הנדלן לצערי יגיע רק דרך מיתון עמוק]
  סגור
 • 3.
  רק לא לתת לו כרטיס אשראי (ל"ת)
  אבי 23/06/2013 22:14
  הגב לתגובה זו
  5 0
  סגור
 • 2.
  לא מביאים אותו אינסטלטור שוב לתקן בעיה , פרנקל לא טוב
  דודו 23/06/2013 22:07
  הגב לתגובה זו
  12 2
  הוא מינוי של ביבי שרק סותם חורים , לדעתי זו בחירה של אין ברירה ולא של שיקול דעת .
  סגור
 • 1.
  בושה וחרפה
  חחחחח 23/06/2013 22:03
  הגב לתגובה זו
  14 4
  בכל מה שהוא היה מעורב לאחר מכן הייתה התרסקות. פשוט לא ייאמן. טירוף הדעת !!!!!
  סגור
 • אם זה ככה זה מעולה. שכל אלה שניפחו את הבלון יאכלו אותה (ל"ת)
  התרסקות הנדלן? 24/06/2013 09:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור