ברם: "לבעל השליטה בבנק הפועלים יש אינטרס בעליית מחירי הדירות"

עו"ד אסף ברם המייצג מחזיקי אג"ח של התאגידים הגדולים במשק דורש מועדת הכספים שלא להקל בחוק הריכוזיות על בעלי שליטה בתאגיד פיננסי שהינו גם בעל שליטה בתאגיד ראלי - שם את קבוצת אריסון כדוגמא מעוותת
 |  (7)
שרי אריסון
עו"ד אסף ברם, המייצג מחזיקי של תאגידים מהגדולים במשק פנה לועדת הכספים במכתב בקשה בנוגע לחוק הריכוזיות וההקלות בו, בהקשר של אחזקת שליטה צולבת בתאגידים פיננסיים וריאלים.

במכתבו הוא מציין כי משרדו מייצג מחזיקי אג"ח של תאגידים מהגדולים במשק, בניהם דלק נדל"ן, אי.די.בי ושיכון ובינוי וכתוצאה מכך נחשף מקרוב, לעיוות העצום לדבריו הנוצר כשהמחוקק מאפשר לבעל שליטה השפעה בתאגיד פיננסי לשלוט ויכולת להשפיע על תאגידים ריאליים.

לדבריו הנזק החמור שנוצר לחוסכים, נזק, שבהיותו מתפזר על מיליוני חוסכים, לכאורה קטן יחסית לכל חוסך, אך במשקלו המצטבר עצום לכלכלת המדינה. נזק יסודי לתחרות בשוק, המזיקה לכיסו של כל צרכן. נזק ועיוות בהקצאת המקורות והשימושים במשק. "בכוחכם לתקן עיוות מהותי הזה. מחובתכם לעשות כן" אמר ברם.

לדבריו, שליטה מקבילה במוסד פיננסי, כדוגמת בנק ובחברות ריאליות, ע"י אותו גורם, טומנת בחובה ניגוד עניינים מובנה, שכן השיקולים הדומיננטיים בניהולם של שני סוגי העסקים (פיננסי וריאלי) הינם שונים לחלוטין. ברגיל – בעלים של חברה ראלית זקוק לאשראי מהבנק – והבנק, כגוף פיננסי – שוקל את שיקולי מתן האשראי שלו ומחליט האם להיענות לבקשת האשראי או אם לאו. לעומת זאת, המחזיק בשני סוגי העסקים (פיננסי וראלי) יכול לשקול שיקולים זרים בבואו לתת אשראי לגוף ראלי בשליטתו וגם בשיקולי האשראי שלו מול גופים ראלים אחרים המתחרים בגוף שבשליטתו.

הנזק למשק כתוצאה מהחזקה צולבת מגדיל את הריכוזיות, מדכא תחרות, מקטין צמיחה, עשוי לגרום לניפוח מחירים (בשוק הראלי בו בעל השליטה הפיננסי צד לו) ועוד כהנה וכהנה מרעין בישין.

"ירידה במחירי הדיור בישראל שתועיל לציבור הרחב היא נגד האינטרס של בעלת השליטה בשיכון ובינוי ובבנק הפועלים"

בנק הפועלים הוא הבנק הגדול בישראל. שיכון ובינוי -2.43% שיכון ובינוי 1,044 -2.43% שיכון ובינוי בסיס:1,070 פתיחה:1,070 גבוה:1,079 נמוך:1,025 תמורה:42,572,183 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: היא חברת הנדל"ן מהמובילות בישראל. בשתי החברות שולטת קבוצת אריסון . קבוצת אריסון עצמה נושאת על גבה חוב פיננסי של 2.5 מיליארד שקל (ומול אחזקותיה בבנק הפועלים, בשיכון ובינוי וחברות ריאליות נוספות). המימון לחוב זה, הועמד לה, רק לאחרונה, ע"י בנק דיסקונט, בנק מזרחי טפחות, הבנק הבינלאומי, חברת הביטוח הראל, חברת הביטוח מגדל, חברות הביטוח הפניקס, חברת הביטוח מנורה, בית ההשקעות פסגות, בית ההשקעות אקסלנס וכן קרנות פנסיה וותיקות.

קבוצת אריסון התחייבה כלפי הגופים המממנים (שכולם ללא יוצא מן הכלל מחזיקים מיליארדים של שקלים מחסכונות הציבור ואמונים על שמירת ממונו של הציבור) לפרוע את החוב העצום הזה, בשנים הקרובות.

יכולת הפירעון של קבוצת אריסון תלויה קשר הדוק ברווחיות הגופים העסקיים שבשליטתה וביכולתה למשוך דיבידנדים בהיקפים גבוהים מגופים אלה.

מגבלות שהטיל מקשות על קבוצת אריסון למשוך דיבידנדים מבנק הפועלים. כך, מקור הדיבידנדים שלה הוא שיכון ובינוי – והיא אכן מנצלת אותו היטב בשנים האחרונות. היא חייבת לנצל אותו, שמא היא עצמה תיקלע לבעיה קשה.

כך, ללא כחל ושרק, לקבוצת אריסון יש אינטרס גלוי וישיר, ששיכון ובינוי תשגשג, אף על חשבון מתחרותיה, קרי, שמתחרותיה יחלשו, שמחירי הדיור יעלו ועוד. והדברים ברורים.

ברם טוען כי לשיכון ובינוי סך של 10.6 מיליארד שקל, אך בסיס ההון העצמי שלה הוא 1.2 מיליארד בלבד. דהיינו – חובות החברה, יחס המינוף שלה, הוא 89 אחוזים. יחס מסוכן מאוד. כך, שיכון ובינוי חייבת למחזיקי האג"ח שלה, שהלוו לה כספים, סכום עצום של 2.7 מיליארד שקל (ללא ביטחונות). לבנקים חייבת שיכון קרוב ל 3 מיליארד שקל. בין הבנקים הממנים את שיכון ובינוי נמצא, כמובן, בנק הפועלים.

עיון במאזנה של שיכון ובינוי מראה שהיא תלויה בשני פרמטרים – גביית חובות מלקוחות (נכסיה של החברה מורכבים, בין היתר, מחובות עצומים של לקוחות, בעיקר בחו"ל, שוודאות הגבייה לגביהם אינה ברורה) ומחירי הדיור בישראל. ירידה במחירי הדיור בישראל – שתועיל לציבור הרחב – היא נגד האינטרס של בעלת השליטה בשיכון ובינוי ובבנק הפועלים. למעשה, לבעלת השליטה יש אינטרס לעודד את עליית מחירי הדיור (זה ישפיע ישירות על יכולתה למשוך דיבידנדים משיכון ובינוי – ממנה כבר משכה דיבידנדים של מאות מיליוני שקל באחרונה).

מדובר בעיוות זועק, לא מוסתר, ברור וחמור – לבעל השליטה בבנק הגדול בישראל יש אינטרס ישיר בעליית מחירי הדירות, בפגיעה בתחרות בשוק הנדל"ן בישראל.

"ניגודי העניינים החמורים, הגלויים והמעוותים – בקשר הברור בין בעל שליטה בתאגיד פיננסי לבעל שליטה בתאגיד ראלי – שהוא אותה גורם – חייבים להצטמצם - ובידכם הכוח והחובה לעשות כן. ניגודי עניינים אלה מזכירים את המתרחש, בהקשר אחר, בנמלי ישראל – היעלה על הדעת שיו"ר ועד העובדים בנמל יקיים פעילות מקבילה, ריאלית, מול לקוחות הנמל? מובן שלא. אם כך כיצד יעלה על הדעת שלבעל שליטה בבנק הגדול במדינה תהיה הזכות לנהל פעילות ריאלית – ואף לשלוט בה – בתחום הדיור?!"
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 7.
  מאמר מוצדק ונכון. תודה על הפניית הזרקור למקום הנכון. (ל"ת)
  ממש ניגוד עניינים 19/06/2013 01:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  עם מינוף של 90% - ומאזן של 10 מיליארד - צפו לנפילה (ל"ת)
  שמשון קורא הדוחות 18/06/2013 20:38
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 5.
  עושים מיליארדים ע"ח העם הפראייר=בועה50%בפיצוץ בפני הגנב (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 18/06/2013 18:48
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 4.
  החוק
  אריסון עושק במסגרת ה 18/06/2013 17:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  60 ראשי עריות בחקירה זה רק מה שידוע שרים פוליטקאים רוב המנהיגים ומנהלים של כל מערכות המדינה בכל תחום דורכים עלינו לא מענין אותם הציבור בירוקרטיה דורסת מעוותת איך אנחנו נותנים להם לעשוק לגנוב לדרוס לשקר לעוות והכל במסגרת החוק מי קובע את החוקים ויכול לשנות המנהיגים אבל הם לא רוצים תבינו לא מעונינים טוב להם יש הכל בתים יאכטות כסף מה רע שיחנק העולם . את אומרת שאת רוצה עולם טוב יותר ושותפה לתוכניות הוליסטיות אלק אז למה לגנוב את הציבור עם על העמלות לא לקחת ריביות מופרזות על המינוס תיהיה הוגנים תתני ריבית על הפלוס ועוד דברים על מי את עובדת בנקים גנבים את גוזלת זה גזל אומנם בחוק אבל תכלס גזל אז אל תחרטטי אותנו איכס מגעיל
  סגור
 • 3.
  לבדוק מי נתן לה אשראי ולהעמיד אותו לדין! (ל"ת)
  ועדת חקירה 18/06/2013 16:25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  צריך להעיף את האישה הזאת מישראל
  אחד שיודע 18/06/2013 16:01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היא והריכוזיות החוצה!
  סגור
 • 1.
  בנק הבינלאומי בנק המשתלם ביותר במערכת שווה קנייה חזקה
  הבינלאומי 18/06/2013 15:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לאחרונה חילקה דיבידנד ועומדת מפני נסיקה ברווחיות כאשר במקביל היא מגדילה את פעילות העיסקית שלה בשוק המקומי הן במגזר העיסקי והן במשק הבית. בנק הבינלאומי הוא בנק החזק במערכת הבנקאית זאת ועוד היא נסחרת הרבה מתחת לשוויה האמיתי כ 10 מילארד שח !!! לאור כל זאת שווה !!שווה!!!!! קנייה חזקה!!! שער 65 שח למנייה לפחות...לא לפספס...
  סגור