בזכות עסקת ישקר: המדינה רשמה עודף של 900 מיליון שקל בחודש מאי

בניכוי המתנה החד פעמית שסדרה משפחת ורטהיימר למדינה אין בשורות מיוחדות גם בחודש מאי. "הממשלה תתקשה לעמוד בשנה הבאה ביעד הגרעון"
 |  (1)
איתן ורטהיימר, צילום: בוצ'צ'ו
חטיבת המידע באגף החשב הכללי פרסמה היום את מצב הכנסות והוצאות הממשלה לחודש מאי 2013. בשורה התחתונה נרשם עודף תקציבי של 900 מיליון שקל בחודש מאי שנבע מהכנסת מס של 1.7 מיליארד שקל מהשלמת עסקת ישקר. למעשה, אלמלא ה'מענק' החד פעמי שסדרה משפחת ורטהיימר לתקציב המדינה, חודש מאי היה מסתכם בגרעון של 800 מיליון שקל, נתון שהיה ממשיך את קצב הגרעון מתחילת השנה שעומד על 4.5% מהתמ"ג.

נציין שב-12 החודשים האחרונים נרשם גרעון תקציבי של 40.2 מיליארד שקל.
סך גביית המסים בחודש מאי הסתכמה בכ-21.6 מיליארד שקל לעומת 18.3 מיליארד שקל במאי אשתקד. בחודשים ינואר – מאי הסתכמה גביית המסים ב-97.5 מיליארד שקל לעומת 93.0 בתקופה המקבילה אשתקד.

הסעיפים הבעייתים נרשמו כמובן בשורת ההוצאות. מתחילת השנה הסתכמו הוצאות משרדי הממשלה ב 90.5 מיליארד שקלים. עלייה של 4.1% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. סך ההוצאות הסתכמו בחודש מאי ב 22.3 מיליארד שקל לפי החלוקה הבאה: הוצאות משרדי הממשלה 19.6 מיליארד שקל ותשלומי 2.7 מיליארד שקל.

אהוליאב לוי, מאקרו בבית ההשקעות אקסלנס, אמר ל-Bizportal בתגובה לנתונים, "בניטרול ההכנסה החד פעמית שסדרה משפחת ורטהיימר הגרעון עומד על 0.8 מיליארד שקל - בדומה לממוצע הרב שנתי של חודש מאי.
נמשכת הירידה בהכנסות המדינה ממע"מ יבוא. הבעיה העיקרית היא בצד ההצאות למרות שנרשמת התייצבות גם בשורה זו. אין ברירה וחייבים להתחיל לקצץ. אנחנו רואים משק שממשיך לצמוח בקצב מתון. אנחנו ממשיכים להעריך שהממשלה לא תעמוד גם בשנת 2014 ביעד הגרעון של 3%.
לגזרות המיסים תהיה השפעה חיובית על הדלתא של הכנסות המדינה למרות שתהיה לכך השפעה שלילית על צמיחת המשק."
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  יופי. יש כסף להעביר לדנקנר..... (ל"ת)
  חי במינוס 06/06/2013 13:48
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור