כסף זורם: ועדת הכספים אישרה לחברת חשמל ערבות נוספת - 2.4 מיליארד שקל

ח"כ ניסן סלומינסקי: "עקב ההתחייבות המפורשת של שר האוצר והחברה להתניע תהליך הבראה, אנו מאשרים את הערבות"
 |  (3)
עמוד חשמל
לאור התחייבות מפורשת של הנהלת חברת החשמל וועד העובדים, אישרה היום (ג') ועדת הכספים מתן ערבות מדינה בסך 2.4 מיליארד שקל לחברה, כדי לאפשר לה לשמור על דירוג האשראי שלה ולגייס כספים בשווקים בארץ ובעולם, בעלויות מימון נמוכות יחסית.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי): "אף אחד איננו צדיק בסיפור הזה, לא המדינה, לא החברה ולא העובדים. עקב ההתחייבות המפורשת של שר האוצר והחברה להתניע תהליך הבראה, אנו מאשרים את הערבות. נעקוב אחר ההתקדמות". הערבות אושרה לאחר שב-2012 אישרה ועדת הכספים 5 ערבויות מדינה לחברת החשמל בסך כולל של 8.9 מיליארד שקל.

סלומינסקי: "הנהלת החברה ועובדיה חייבים להבין שלא ניתן להמשיך במצב כפי שהוא היום. תחושת האדם ברחוב שחברת החשמל הרבה יותר גרועה מהנמלים ולא ניתן להתעלם מכך. הציבור נושא בנטל של הגזירות הכלכליות ומחירי החשמל עולים. הדבר מחייב שגם החברה תעשה מעשה. אני דורש התנעת תהליך הבראה, שיכלול צמצום בכוח האדם, שינויים מבניים, הקמת חברת ניהול חיצונית לניהול משק החשמל וכן בחינת הפסקת מתן חשמל חינם לעובדים. אתמול בלילה ישבתי עם שר האוצר והוא נתן הנחייה לאנשיו להתחיל בתהליך. חברת החשמל מדברת יפה כאן אך לא מחברת חברות פרטיות. אף אחד אינו צדיק בסיפור הזה. מיד בתום אישור התקציב, נקיים ישיבה שבה תידרשו להציג התקדמות בתהליך ההבראה".

יו"ר חברת החשמל, יפתח רון-טל, התחייב להתנעת תהליך להבראת החברה: "סך כל החובות; 71 מיליארד שקל. הדירקטוריון החליט ב-2009 להוריד את החוב ובכל שנה הורדנו 3 מיליארד שקל. אך ב-2011 הפסיק להגיע גז מצרי ועלו דרסטית עלויות הדלקים. סך ערבויות המדינה שלקחנו 8.9 מיליארד שקל. ההלוואות שלקחנו בהלוואות מדינה, אמורות להיות מוחזרות ע"י התעריף, אך בגל שעליית התעריף היתה הרבה יותר מתונה ביחס לעלויות ההפקה, רק בסוף 2014 נוכל להחזיר את זה. הבקשה היא למחזר את הערבות שניתנה אשתקד; 3.9 מיליארד, אך מכיוון שכבר החלה הזרמת גז מתמר, אנחנו זקוקים לפחות 1.5 מיליארד ₪ ולכן הבקשה לערבות כעת סה"כ 2.4 מיליארד שקל. הגענו לישורת האחרונה לקראת הרפורמה שכוללת שינוי מבני עמוק, סיום עבודתם של 2,000 עובדים, שינוי מבנה ארגוני, הפיכת החברה ליותר יעילה והוצאת ניהול המערכת מהחברה. אף אחד לא יכול לצפות שכאן בחדר הזה יו"ר ועד העובדים יכריז שהוא מסכים. זה המו"מ. אולי 100 עובדים לכאן או לכאן, אבל זה המספר".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  עכשיו נותנים להם ואר כך מגישים חשבון לאזרחים המיסכנים (ל"ת)
  אזרח 04/06/2013 18:24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  שאלה לסלומינסקי ,צדיק לקוח מצדק ,הצדיק צדק בהיתנהגותו
  בא 04/06/2013 13:17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ענווה ,קיום מצוות בין אדם לחברו ולמקום ,בקיצור בלהיות אדם טוב ולהגיע לגן עדן ,גם חילוני יכול ,והשאלה מי הצדיקים בעניינינו ,אתה ,יור וועד העובדים או 50 אחוז שלא עובדים בחברה וחיים על חשבונינו .
  סגור
 • צדיקים ,אתם מוזמנים להכנס ליו טיוב באנגלית ,מראיינים שם
  בא 04/06/2013 13:36
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנשים שעברו מוות קליני .
  סגור