ועדת הכספים תכריע: תקרת המינוף תקבע על ידי שר האוצר והנגיד

ההצבעות בנושא פרק הפירמידות בחוק הריכוזיות יערכו ביום שלישי הקרוב. עוד עומד על הפרק אישור סעיף האומר כי ממחצית הדירקטורים בחברות ציבוריות בפירמידות יהיו בלתי תלויים.
 | 
ח"כ ניסן סלומינסקי, צילום: יח"צ
בתום דיונים מרתוניים, סיימה היום (א'), ועדת הכספים, את הקראת סעיפי פרק הפירמידות בחוק הריכוזיות. ההצבעות בנושא יערכו ביום שלישי הקרוב (28.5), לאחר הקשחת חלקיו המרכזיים. על הפרק, חובת קיפול השליטה בחברות ציבוריות לשתי פירמידות לכל היותר.

בתום הדיונים, הודיע יו"ר הוועדה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), כי יפנה לשר האוצר ולנגיד , בדרישה שיקבעו את רמת המינוף המקסימלית. עוד עומד על הפרק אישור סעיף האומר כי ממחצית הדירקטורים בחברות ציבוריות בפירמידות יהיו בלתי תלויים.

בדיון היום, החליט סלומינסקי, לפנות לשר האוצר ולנגיד בנק ישראל, על-מנת שיבואו לוועדה עם המלצות בעניין הדרך להגבלת המינוף לחברות ציבוריות, בתוך ארבעה חודשים מרגע אישור פרק הפירמידות. בנוסף, ביקש לשמוע חוות דעת בעניין מתן אפשרות להשארת חברות בנוסף לשתי שכבות בפירמידות, בהחרגת חברות דואליות.

מצב אולטימטיבי: "כל אחד יצביע לפי משקלו"

מנכ"ל משרד האוצר לשעבר, פרופ' אבי בן בסט: "אני מתנגד להשארת אג"ח, שכן יש בכך כדי לאפשר לחברה פרטית שעיקר מקורותיה בגיוס אג"חים מהציבור וללא פיקוח מספק, להישאר כשכבת אג"ח. דבר זה מנוגד לכל המהלך שוועדת הכספים מבקשת להוביל בנושא הריכוזיות".

בן בסט הביע את עמדתו למה שהיה ראוי להיעשות בנוגע לשליטה בפירמידות: "ההמלצה האולטימטיבית היא שכל אחד יצביע לפי משקלו בפועל. אם בשכבה השלישית יש לך 12% אחזקות, אז כוחך בהצבעות ישקף 12% ואז כל נושא הפירמידות נפתר. הבעיה המרכזית של הפירמידות כיום זה שיעור מינוף בלתי מוגבל. בנוסף, לקבוע את שיעור המינוף הכולל שניתן לקחת".

ח"כ אראל מרגלית (העבודה) הביע עמדה בעניין כוח המיעוט והציע "לפקח על תהליכי מכירת חברות החל משלב התמחור ועד המכירה בפועל, על-מנת להבטיח שמירה על ערך הנכסים".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה