לא רק אפל על הכוונת: "רשויות המס בודקות חברות 'דלאוור' שפועלות בישראל"

עו"ד בר צבי: "יש מספר הליכים משפטיים שמתקיימים ממש ברגעים אלה. רשויות המס בודקות האם חברות הייטק הקשורות לתאגידים בינ"ל באמת משלמות בישראל את המס הראוי"
 |  (2)
סופרים את הכסף
טים קוק, מנכ"ל אפל עלה השבוע לגבעת הקפיטול והזיע טוב טוב מול ועדת הסנאט, שערכה לו שימוע בעניין תשלומי המס הנמוכים שמשלמת החברה הרווחית הזו בארה"ב. על רקע הגברת הפיקוח והאכיפה של רשויות המס בארץ ובעולם, שוחחה כתבת Bizportal עם עו"ד אייל בר צבי מפירמת בר צבי את בן דב המתמחה בנושאי מס בינלאומיים ובטיפול במחירי העברה, על מצבן של החברות הישראליות ועל הדרך להמנע מבעיות מיותרות מול רשויות המס.

לדברי עו"ד בר צבי, "יש מספר הליכים משפטיים שמתקיימים ממש ברגעים אלה, שבמסגרתם בודקות רשויות המס האם חברות ישראליות, שהן חלק מקבוצת חברות בינלאומית באמת משלמות בישראל את המס הראוי ומציגות נכון את ההכנסות, הרווחים והוצאות שלהן".

על איזה חברות מדובר? "אני מנוע מלומר שמות ספציפיים, אבל מדובר בעיקר מדובר בחברות הייטק. למשל חברות שנרכשו על ידי חברות זרות, או כאלה שהוקמו מלכתחילה כחברת "דלאוור", כלומר הקמה מראש של חברת אם אמריקנית שמחזיקה בפעילות המחקר ופיתוח בישראל".

ולמה בודקים אותן דווקא? "רשויות המס טוענות שפעילות ה-R&D בישראל היא בעצם הפעילות האמיתית שיוצרת ערך לקבוצה, ולכן החברה הישראלית צריכה לדווח על רווחים גבוהים יותר ולשלם יותר מסים למדינת ישראל".

איך זה קשור למה שקורה בארה"ב? "בארה"ב למעשה אומרים את אותו הדבר. הטענה היא שחברות כמו גוגל, פייסבוק או אפל עושות הון תועפות ממכירות בארה"ב, אבל מציגות את החברה האמריקנית שלהן רק כקבלן מכירות. לעומת זאת הסנאט ורשויות המס טוענים שעיקר הערך הכלכלי של החברות האלה נוצר בארה"ב ולכן לא הגיוני שכמעט ולא ישלמו בארה"ב מסים".

איך צריכות החברות האלה להתמודד עם הגברת הפיקוח? "הדרך היחידה להתמודד עם הטענות האלה היא לבצע הסדרה של מחירי העברה (Transfer Pricing) ולבחון לפי החוקים הישראלים והבינלאומיים היכן באמת צומח הערך הכלכלי לתאגיד. הסדרה שכזו של מחירי ההעברה כמעט בודאות מבטלת את החשיפה של אותה החברה לשומות מס, קנסות ודרישות לעידכונים של הדוחות הכספיים".

תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  יש לי חברה בשבילכם
  מלשין למס הכנסה 24/05/2013 10:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קראים לה אינסטולפרי היא רשומה בדלוואר....אה הם פשטו את הרגל ? לא הצליחו להימכר במיליארדם ? אח....נצר נצר...יורי...יורי....
  סגור
 • 1.
  מס עיסקה או מס מחזור -הדרך להתמודד עם הגלובל מס
  מנהיג המהפכה 24/05/2013 07:25
  הגב לתגובה זו
  0 1
  שיטת מחירי העברה נתונה לקביעה סובייקטיבית . קביעה סובייקטיבית היינה פתח לשחיתות ועיוותים . שיטת מס העיסקה מטילה מס על העיסקה תוך צפי רווחים בענף . נכון שהשיטה עלולה למסות הפסדים . התפיסה הכלכלית שממסה רווחים אינה כלכלית לחברה . צריך למסות פעילות. מי שמפסיד שיפנה את השוק למי שמרויח ומשלם מס
  סגור