סגן יו"ר הנאסד"ק: "בורסת ת"א נלכדה בין מבנה כלכלי אירופי לרישום אסיאתי", מה הוא אומר על תפקוד אסתר לבנון?

בראיון ל-Bizportal מתאר סנדי פרושר את הקשר בין בורסת הנאסד"ק לבורסה בת"א, ומה הוא חושב על המעבר של טבע ל-NYSE?
 |  (15)
סנדי פרושר, סגן יו"ר הנאסד"ק, צילום: יח"צ
הקשר בין הבורסה הישראלית לבין בורסת הנאסד"ק נמשך כבר שנים ארוכות, וישראל זוכה בבורסה זו למעמד מיוחד, מאחר וישראל היא המדינה השנייה מחוץ לארה"ב מבחינת היקף החברות הנסחרות בבורסת הנאסד"ק בשנת 2013. (לפני ישראל ניצבת רק סין).

מעל ל-80 החברות הישראליות הרשומות למסחר בנאסד"ק מהוות מעל ל-20% מכלל החברות הזרות הנסחרות בבורסה המנוהלת על ידי חברת המסחר הגדולה בעולם, שמספקת טכנולוגיה ושירותי מסחר ליותר מ-3,000 חברות ומחזיקה 26 שווקים ב-6 יבשות.

סגן יו"ר הנאסד"ק, מאייר "סנדי" פרושר, שבא השבוע לארץ על מנת לפתוח את כנס המשקיעים השנתי של אופנהיימר, נפגש עם כתבת Bizportal לראיון מקיף. בראיון התייחס פרושר למצבן של הבורסות בארה"ב ובישראל, דיבר על המעבר שביצעה לפני כשנה טבע לבורסה המתחרה, על שוק ההנפקות בארה"ב, על הפלטפורמה החדשה שמציעה הנאסד"ק לחברות לגיוס הון בלי להפוך לציבוריות ועל הטיפול בבעיות שנוצרו בהנפקת הענק של פייסבוק.

למרות המצב הקשה של הבורסה בת"א, פרושר לא חסך במחמאות למנכ"לית הבורסה בת"א, אסתר לבנון, עוד לפני שזו הטילה פצצה בוועידת ת"א גלובל של Bizportal, בה התריעה מפני קריסת הבורסה המקומית והאשימה באופן ישיר את אגף שוק ההון באוצר שתומך בהסטת כספי הגופים המוסדיים לחו"ל. לדברי אסתר לבנון בוועידת ת"א גלובל של Bizportal"אסתר לבנון - אחת ממנהלות הבורסה הטובות בעולם"

על מנכ"לית הבורסה בתל אביב, אסתר לבנון אמר פרושר כי לדעתו, "אסתר מנהלת את הבורסה של תל אביב באופן יוצא מן הכלל. אם מתייחסים לגודלה של ישראל ולאתגרים איתם היא מתמודדת, השוק הישראלי זוכה להערכה רבה ונחשב בעולם לנס. אני יכול לומר לך שאסתר נחשבת לאחת ממנהלות הבורסה הטובות בעולם, היא באמת כזו. אנחנו בנאסד"ק מעריכים מאוד את הקשר המקצועי עם אסתר, זה לא מקרה שמספר החברות הישראליות הדואליות הוא הגדול ביותר מכל המדינות שרשומות בנאסד"ק".

כשאני מציינת בפניו כי בארץ ספגה לבנון ביקורת נוקבת מציבור המשקיעים על תפקודה במנכ"לית הבורסה המתייבשת והננטשת, אומר פרושר "מקרוב תמיד הדברים נראים אחרת והביקורת גדולה יותר. אני בעיקר רואה את המאמצים שהיא עושה על מנת לקדם את הבורסה שלכם".

לדבריו, "למרות שיש תפיסה כאילו הבורסה בת"א היא מונופול – לדעתי היא לא. צריך להבין שהבורסה בת"א מתמודדת מול הרבה מאוד אפשרויות אחרות שעומדות בפני המשקיעים על בסיס יומי, למשל אני מדבר פה עם חברות על הנפקות בארה"ב ולא בבורסה של ת"א".

"מה שמעניין הוא שהקשר בין הבורסה בת"א לבין הנאסד"ק הוא מיוחד בעולם. זה יותר מסתם קשר טוב שבו בכל פעם שאתה נפגש אתה מתחבק ואומר שלום, ואני ואסתר בהחלט מתחבקים ואומרים שלום בכל פעם שאנחנו נפגשים, אבל זה הרבה מעבר לזה. זה קשר שבמסגרתו יותר ממחצית החברות הישראליות שרשומות למסחר בנאסד"ק רשומות גם למסחר בבורסה בת"א וזה נותן למשקיעים הישראליים הרבה יותר זמן לסחור במניה ובכך מעודד את המסחר בשני השווקים. אנחנו עובדים מאוד צמוד כבר שנים רבות".

פרושר מסביר כי הבורסה בישראל סבלה מבעיות דומות לאלו שאיתן התמודדו בשנים האחרונות רבים מהשווקים בעולם, כולל . לדבריו, הבעיות קשורות באובדן האמון של המשקיעים, לאו דווקא על רקע בעיות טכנולוגיות, אלא יותר בשל נושאים הקשורים לאמונה שהשווקים יצליחו להתאושש לאחר המשבר הפיננסי העולמי, מה שגרם לכך שמשקיעים רבים עזבו את הבורסות.

"לדעתי היתה חוסר הבנה של הבעיה שגרמה למשבר, שנוצרה למעשה במכשירים פיננסים שנסחרו בשווקים לא מפוקחים וחיצוניים לבורסות (כמו המסחר בחבילות איגוח). מוסדות פיננסים שונים סחרו אז במכשירים פיננסים ללא שקיפות וללא ניהול סיכונים. אני חושב שהתפיסה המוטעית הזו ביחס לסיבת המשבר מתחילה לתקן את עצמה, ולראיה המחזורים בבורסות הולכים וגדלים והמדדים בארה"ב נסחרים ברמות שיא".

אסתר לבנון (דוברות הרשות לני"ע)
אסתר לבנון (דוברות הרשות לני"ע)


"ישראל נעמדה בקו אש שלא ציפתה לו"

"מעבר לכך, הבורסה בישראל מצאה את עצמה בבעיה ייחודית כשנעמדה בקו אש שלא ציפתה לו, כאשר החדשות הטובות על מעבר של ישראל להגדרה גבוהה יותר כשוק מפותח, גרמה לבלבול ביחס למדד שאליו ישראל משתייכת. כך נלכדה ישראל בין מבנה כלכלי אירופי לבין רישום אסיאתי, שנבע יותר מהגדרה גיאוגרפית מאשר מהגדרה כלכלית".

"הבורסה הישראלית הצטרכה כתוצאה מכך להתמודד עם בעיה שנוצרה מחוץ לשוק המקומי עצמו. למעשה ובאופן אבסורדי לחדשות הטובות ביחס לשיפור הסטטוס הכלכלי של ישראל הייתה השפעה בלתי צפויה לרעה שפגעה במחזורים ובפעילות בשוק, אבל לדעתי את הבעיות האלה עוד אפשר לפתור", אומר פרושר ורומז כי לדעתו הבורסה הישראלית צריכה להיות משולבת במדד אזורי הולם ומוביל כדוגמת ה-MSCI אירופה.

"ויקום מלך חדש במצרים שלא ידע את יוסף"

לפני כשנה (ב-30 במאי 2012) החליטה ההנהלה החדשה של חברת טבע, החברה הישראלית הגדולה בעולם, להעביר את המסחר בה לאחר שנים רבות מבורסת הנאסד"ק, שם לקחה חלק במדד הנאסד"ק 100 היוקרתי, לבורסת ה-NYSE. הסיבה למעבר הייתה יוזמה של יו"ר החברה, פיליפ פרוסט שקיווה להגדיל את מחזורי המסחר במניה ולהגדיל את שוויה תוך הצטרפות לזירה בה נסחרות מרבית חברות הפארמצבטיקה. אולם מאז לא רק שהמחזורים לא גדלו, גם מחיר המניה לא זז והיא נסחרת כיום במחיר של כ-40 דולר עם מחזור מסחר יומי ממוצע של פחות מ-4 מיליון מניות, לאחר שאיבדה את הפעילות של הקרנות שנהגו להשקיע בה כשהייתה חלק מהנאסד"ק 100.

סגן יו"ר הנאסד"ק, פרושר סירב להתייחס לעניין באופן ישיר ורק ביקש לצטט מן התורה ואמר " ויקום מלך חדש במצרים שלא ידע את יוסף", תוך שהוא מכוון את דבריו להנהלה החדשה של טבע שביצעה את המהלך בשנה בה הלך לעולמו מייסד החברה ומי שעמד בראשה במשך שנים רבות, אלי הורביץ. פרושר התייחס למקרה כייחודי ואינדיבידואלי שלא מעיד על הכיוון בשוק, וציין "לרוב קורה ההיפך, מרבית החברות עוברות מה-NYSE אלינו".

פיליפ פרוסט
פיליפ פרוסט


"נתוני הצמיחה בארה"ב נמוכים באופן מטעה"

כשאני שואלת את סגן יו"ר הנאסד"ק, פרושר לדעתו על כיוון השוק בעת בה נסחר מדד הנאסד"ק בשיא של 12 שנים הוא אומר "אי אפשר לנבא מה יהיה בשווקים, במיוחד אם אתה זה שמנהל אותם, לכן אני אפילו לא אנסה לחזות מה יהיה. אבל ברור שארה"ב נותרה המרכז העולמי של תנועות ההון והעליות שנרשמות בשוק האמריקני עוקפות את שיעורי הצמיחה הכלכלית".

אולם לדבריו, "נתוני הצמיחה הכלכלית בארה"ב הם נמוכים באופן מטעה. לדעתי נתוני הכלכלה הבסיסית בארה"ב הם חזקים למרות שרמת האבטלה היא גבוהה ביחס למה שהיינו רוצים לראות, אבל צריך להבין שהמספרים משוק התעסוקה מושפעים מהפוליטיקה, על רקע המחלוקת שקיימת בארה"ב ביחס למדיניות הממשל".

"המחלוקת היא בין אלו שמעדיפים מדיניות קיצוצים וצנע לבין אלה שמעדיפים מדיניות שמעודדת צמיחה. כשמקצצים בתקציבים מקצצים גם במקומות עבודה כך שמדובר במחלוקת קשה. הייתי אומר שבינתיים המדיניות הפוליטית בארה"ב נוטה לצד המדיניות המעדיפה לתמוך בצמיחה באמצעות תכניות ההרחבה הכמותיות של ה'פד', ה-QE".

"השנה ובשנה הבאה יימשכו הביצועים החיוביים בשווקים"

"בהחלט קיימת נזילות בשוק האמריקני ונראה שהמשקיעים חוזרים לשווקים ולכן גם המחזורים בשוק השתפרו. כמו הרבה אחרים גם אני חושב שהשנה, וכנראה גם בשנה הבאה, השווקים ימשיכו להראות ביצועים חיוביים".

"אם תסתכלי על שוק ההנפקות הראשוניות (IPO) כאינדיקטור, תראי שהיו 70 הנפקות בשנה שעברה ומתחילת שנת 2013 כבר היו 30 הנפקות בנאסד"ק. כך שמדובר ב-Robust Market".

"כיום יש 4 חברות ישראליות שרשומות להנפקה בנאסד"ק השנה כשאחת מהן צפויה להתבצע כבר תוך מספר שבועות", אומר פרושר ומתכוון, ככל הנראה, להנפקה הראשונית של חברת הביומד אלקוברה שצפויה לנסוף בקרוב לגייס כ-20 מיליון דולר בנאסד"ק, וכן לחברת קמהדע שיוצאת השבוע לרוד שואו בין לקוחות פוטנציאליים במטרה להפוך לחברה דואלית. קמהדע מתכוונת לנסות ולגייס בקרוב כ-70 מיליון דולר.

בנוסף מציין פרושר את ההצלחה המסחררת של שתי חברות ישראליות שהונפקו בנאסד"ק בשנים האחרונות, את סודהסטרים שזינקה מאז ההנפקה בנובמבר 2010 ב-260% ואת אבן קיסר שהונפקה לפני שנה ומאז יותר מהכפילה את שוויה.

כשאני שואלת על היתרונות היחסיים שיש להנפקה בנאסד"ק פרושר מציין כי ישנם שני דברים שהנאסד"ק מעורב בהם כיום שמתאימים באופן אידאלי לחברות ישראליות, במיוחד על רקע הגדרתה של ישראל כ-STARTUP NATION, "ישראל מתאפיינת ברוח יזמית, בחולמים ובחדשנות, אבל ישראל היא קטנה ולכן חברות ישראליות רבות שפונות לשוק הן עם הכנסות שקטנות ממיליארד דולר לשנה ולכן חוקי ה-JOBS ACT מתאימים להן. אנו מצפים שחוקי ה-JOB ACT שמקלים מאוד על רישום של חברות זרות להנפקה בארה"ב ישפיעו לטובה על שוק ההנפקות. החוק הזה בהחלט מתאים לחברות ישראליות שנשענות על קניין רוחני חזק מאוד ובאות מתחומי ההיי טק והביו טק".

אבל מעבר ל-JOBS ACT שנוגע לכל הבורסות בארה"ב, מציין פרושר את הדבר השני שייחודי רק לנאסד"ק ושאותו השיקה הבורסה רק לאחרונה, תוך שהוא מזמין חברות ישראליות ליהנות מדרך ייחודית לגיוס כספים. "במסגרת ההתפתחות של נאסד"ק הבנו שהרבה חברות מעוניינות להישאר פרטיות ולא לגייס כסף באופן ציבורי במסגרת IPO, לכן הקמנו לאחרונה את שוק המסחר הפרטי (NPM) שמספק לחברות פרטיות יתרונות של גמישות בתכנון לעתיד מצד אחד, ומצד שני מספק להן הזדמנויות השקעה ייחודיות באמצעות נגישות מוגברת להון נזיל".

"זה פותח מספר בלתי מוגבל של דרכים בעבור חברות לגייס כסף, במקום לפנות לדרך של מיזוגים ורכישות או של אקזיטים. הכלי החדש שאנו מציעים בהחלט יכול להתאים לחברות ישראליות, שצריכות לגייס הון אך לאו דווקא רוצות להפוך לחברות ציבוריות".

Getty images Israel
Getty images Israel


על הנפקת פייסבוק - "כשל טכנולוגי שכמוהו לא נראה"

בהתייחסו לבעיה הטכנולוגית שהתרחשה במערכות של הנאסד"ק בעת הנפקת הענק של פייסבוק לפני כשנה, שעיכבה את פתיחת המסחר במניה בכ-30 דקות לאחר הפרייסינג ושפגעה באמון המשקיעים בבורסה, אומר פרושר, "זו לא הייתה בעיה שנמשכה 30 דקות אלא חלקיקי שניה ממש ברגע ההנפקה. מה שקרה זה שבקרוס הפתיחה שנמשך חלקיק שניה לא היינו בטוחים איזה מהעסקאות בוצעו ואיזה לא בוצעו וההיקפים שהוזרמו להנפקה הזו היו עצומים. הבעיה הטכנית הזו גרמה לעיכוב המסחר. דבר ראשון היינו צריכים להודות שיש בעיה, דבר שני היינו צריכים לתקן את הבעיה ודבר שלישי היה לעמוד מאחורי חלק מההפסדים שנוצרו למשקיעים המוסדיים שהשתתפו בהנפקה - וזה מה שעשינו".

"לאחר מכן הבאנו את IBM ואת רשות ני"ע שיבדקו את האירוע לפרטי הפרטים והם הודו שמה שקרה בהנפקה של פייסבוק היה כשל טכנולוגיה שכמוהו עוד לא נראה. מאז שופר מאוד תהליך קדם ההנפקה, שעד למקרה הזה היה ללא רבב. לא הייתה לנו בעיה כזו לפני הנפקת פייסבוק ולא היתה לנו בעיה כזו אחריה – זה בהחלט היה אירוע נדיר שטופל ברצינות, במהירות ובשקיפות מקסימלית".

"אין שוק בעולם שאין לו בעיות של גליץ' טכנולוגי והדרך היחידה להתמודד זה בשלושת הצעדים שבהם נקטנו. מאז מספר ההנפקות רק גדל וביצענו כבר כ-100 הנפקות, כך שהשוק אמר את דברו והאמון בנו חזר. העסק שלנו גדל וכך גם הרווחים שלנו".

נציין כי לאחרונה אישרה רשות ני"ע האמריקנית (SEC) את חבילת הפיצויים השנויה במחלוקת שהציע הנאסד"ק לבנקים שנפגעו בהנפקה בסך של 62 מיליון דולר בעוד שהיקף ההפסדים של הבנקים וגופים פיננסים אחרים נאמד בכחצי מיליארד דולר ויתכן שהם יתבעו את הגדלת הפיצויים.
תגובות לכתבה(15):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 12.
  האמריקאים ידועים בנחמדות שלהם ובמחמאות האשיות אבל...
  אחד שיודע 24/05/2013 09:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בשיחות פרטיות שלא לציטוט הם יספרו לעיתונאים איך אסתר לבנון הרסה את הבורסה, לקחה לעצמה שכר מופלג של 2 מיליון ₪ לשנה ודרדרה את המשקיעים וההשקעות בבורסה של תל אביב.
  סגור
 • 11.
  גב" לבנון
  רפול 19/05/2013 11:14
  הגב לתגובה זו
  2 0
  גברת לבנון היתה צריכה ללכת הביתה מזמן,היא לא מתאימה לתפקיד הזה.צריך למנות לתפקיד הזה אדם חזק שיעשה סדר בברדק.
  סגור
 • 10.
  גדולה
  דודי 18/05/2013 14:42
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה גדולתה שהתליחה להפיל עובד בנק פשוט מחקה לו את כל כספי הפנסיה הלוואי שהבורסה תסגר היא לא מענית אף אחד
  סגור
 • 9.
  המציאות מוכיחה חרא כפול 2 (ל"ת)
  אז אמר... 17/05/2013 23:08
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 8.
  המוסדיים צריכים להשקיע אך ורק בחו"ל. בארץ יש
  אנונימי 17/05/2013 15:34
  הגב לתגובה זו
  3 4
  טייקונים ספרים.
  סגור
 • 7.
  מוזר בלשון המעטה
  גשש 17/05/2013 14:53
  הגב לתגובה זו
  5 1
  הוא יושב ברח' וולסטריט הנ"י והיא ברח' אחד העם בת"א-2 זירות מרוחקות מאוד הן פיזית הן בסדרי הגודל ובהמון אלמנטים נוספים.אז בכמה ימים שהוא כאן ,הוא יכול להעיד על תפקודה השוטף."גאונות" מוזרה ביותר.
  סגור
 • 6.
  קזינו לבנון זה שמה החדש של הבורסה בת"א (ל"ת)
  בר 17/05/2013 14:31
  הגב לתגובה זו
  14 0
  סגור
 • 5.
  לא הגיע הזמן שמישהו יפטר את המכוערת שלוקחת מאות אלפים
  ויפה שעה קודם 17/05/2013 14:25
  הגב לתגובה זו
  19 3
  בחודש ועל מה?היא נכשלה כישלון חרוץ...איך נפטרים מהדבר הזה?
  סגור
 • גם אם אתה לא מסכים עם דרכה ..אבל לקרוא מכוערת ?
  שלמה 17/05/2013 18:17
  הגב לתגובה זו
  7 2
  לדעתי אתה אדם קטן
  סגור
 • חד וחלק אתה צודק
  חד וחלק אתה צודק 17/05/2013 16:52
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חד וחלק אתה צודק
  סגור
 • טעיתי אני מסכים (ל"ת)
  tr 17/05/2013 14:39
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 4.
  כמו תרבותהאוכל שלנו מישמש (ל"ת)
  tr 17/05/2013 14:16
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 3.
  עודף רגולציה מטורף הרס את שוק ההון הישראלי!
  די לעודף הרגולציה! 17/05/2013 13:45
  הגב לתגובה זו
  8 3
  די! נמאס! רגולציה לגרש!
  סגור
 • 2.
  אם הוא אוהב את אסתר שיקח אותה אליו (ל"ת)
  אבי 17/05/2013 13:42
  הגב לתגובה זו
  16 0
  סגור
 • 1.
  מס 25% הרס את הבורסה וגם הגב' השמנה לבנון (ל"ת)
  אנונימי 17/05/2013 13:24
  הגב לתגובה זו
  20 1
  סגור