יניב חברון על הריבית: "בנק ישראל היה צריך להוריד ב-0.5%"

חברון, הכלכלן הראשי בבית ההשקעות אקסלנס, טוען שהורדת הריבית היום ב0.25% אינה מספיקה, "בהמשך לא תהיה ברירה והוא יאלץ להעמיק את הרכישות הרבה מעבר למה שנראה היום"
 |  (2)
נתונים
לאחר הורדת הריבית היום (ב') על ידי , מגיב הכלכלן הראשי בבית ההשקעות אקסלנס וטוען שהצעד אינו מספיק. חברון אומר שבהורדת הריבית "פישר מצטרף למגמה כלל עולמית של הקצנת המדיניות המוניטרית, כדי לנסות ולהחליש את המטבע המקומי."

חברון מתייחס לנעשה באירופה ובארה"ב, וטוען שרכישת מט"ח לא תספיק: "כפי שלמדנו בשבועות האחרונים, בנקים מרכזיים הבינו כי התראות בלבד אינן מספיקות. גם הבנק המקומי יבין בהמשך כי לא תהיה ברירה והוא יאלץ להעמיק את הרכישות הרבה מעבר למה שנראה היום. יחד עם זאת גם בבנק ישראל מבינים כי תוכנית הרכישות אומנם מהווה כלי נוסף לוויסות שער החליפין אבל זהו כלי עם יכולות זמניות ולטווח קצר בלבד."

"כפועל יוצא נראה כי הורדת הריבית היא חלק ממהלך משולב אליו תתלווה הורדת נוספת אחת לפחות בהמשך," מוסיף חברון. "כדי לטפל בשוק המט"ח, בנק ישראל היה צריך להוריד את הריבית בחצי לפחות – מהלך שהוא קצת קיצוני מידי עבור הבנק המקומי ועבור נתוני מאקרו סבירים יחסית."

באשר להשפעות על שוק האג"ח, חברון אומר שהורדת הריבית לא תגרור שינוי משמעותי. "הפער בין האג"ח השקלי ארוך לאג"ח האמריקאי נושק כבר לפרמיית הסיכון המגולמת מה-CDS, כלומר אנו צפויים לראות השפעה דומה בעוצמה בין האג"ח הבינוני לארוך. כפועל יוצא "הבטן" שנוצרה בעקום השקלי צפויה להיות עמוקה יותר", אומר חברון.

"נציין כי טקטית 3 המדדים הקרובים צפויים להסתכם, להערכתי, בכ- 1.3% לעומת תחזית שנתית של 1.6%, כלומר ממוצע רבעוני של 0.45%. לפיכך קיימת כדאיות קצרה טווח בצמודים הקצרים. הורדת הריבית מספקת כוח נוסף לפוזיציה זו ואף לצמודים הבינוניים. אחרי שהספדנו בעצם את האינפלציה ולפחות במח"מ בינוני ארוך אנחנו העדפנו הטיה שקלית, רצוי לעקוב אחר ההתפתחויות שכן צפי להורדות ריבית עשויות לספק רוח גבית מחודשת לאפיק הצמוד", מסכם חברון.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  בולשיט שאין אינפלציה!!! (ל"ת)
  משה ששון ישר 14/05/2013 06:49
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מעט מדי, מאוחר מדי
  משה 13/05/2013 22:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  נגיד חי ב-JET LAG תמידי. היה צריך להוריד את הריבית כבר לפני חודש וחצי, ובעוד שבועיים בעוד רבע אחוז. מקווה שהנגיד הבא יהיה יותר ערני מהזקן. ביי ביי פישר
  סגור