נתניהו הגיע להחלטה: הקיצוץ בתקציב הביטחון - 3 מיליארד שקל

נתניהו: "ההחלטה הזאת על תקציב הביטחון תאפשר לנו להעביר את התקציב. אנחנו נעשה את זה ולמדינת ישראל בסוף היום יהיה תקציב"
 |  (3)
בינימין נתניהו, צילום: אורי פורת
ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט היום (ב') במסגרת ישיבת הקבינט הביטחוני כי הקיצוץ בתקציב הביטחון בשנת 2014 יעמוד על 3 מיליארד שקלים ועוד מיליארד שקלים על חשבון רזרבות. נציין כי עמדת שר האוצר לפיד ופקידי משרד האוצר הייתה כי היקף הקיצוץ בתקציב הביטחון ב-2014 יעמוד על 4 מיליארד שקלים, בעוד ששר הביטחון יעלון והרמטכ"ל גנץ התנגדו בתוקף להיקף הקיצוץ הצפוי.

במסגרת הדיון המרתוני בנושא תקציב הביטחון, בה נכחו שבעה שרים, מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר, הרמטכ"ל גנץ וקצינים בכירים נוספים, הציגו ראשי מערכת הביטחון בפני השרים וראש הממשלה את מפת האיומים שבפניה עומד צה"ל בצל השינויים הגיאו-פוליטיים במזרח התיכון, כמו גם את הצרכים התקציביים של צה"ל בשנים הקרובות. שר הביטחון יעלון והרמטכ"ל גנץ ציינו בפני הנוכחים כי קיצוץ במערכת הביטחון יפגע במוכנות צה"ל.

מנגד, פקידי משרד האוצר ציינו במסגרת הישיבה כי למערכת הביטחון יש "שומנים" ו"" רבים. לטענתם, משרד הביטחון קיבל בשנים האחרונות משאבים אדירים בשנים האחרונות שתועלו, הין היתר, לרכישות מערכות "כיפות ברזל" ומטסים חדישים, ולפיכך נדרש קיצוץ עמוק בתקציב. שר האוצר לפיד וראש אגף תקציבים באוצר ציינו כי מערכת הביטחון לא התייעלה בהתאם לנדרש ממנה בדו"ח ברודט, ובמצב הכלכלי של המשק על מערכת הביטחון לשאת גם היא בנטל התקציבי.

לדבריהם, קיצוץ של 4 מיליארד שקל הינו נדרש והכרחי על מנת שניתן יהיה לחזור לבסיס התקציבי טרם תקציב השיא ב-2012 שעמד על 60.5 מיליארד שקל, והזהירו כי היה ולא יבוצע הקיצוץ הנדרש, יהיה צורך בקיצוצים נוספים בתקציבי משרדי הממשלה השונים.

ראש הממשלה נתניהו סיכם את הדברים במסגרת ישיבת הממשלה. לדבריו, "אנחנו ישבנו אתמול עד שעה מאוחרת על תקציב הביטחון, והחלטתי להביא בפני הקבינט ואחר כך בפני הממשלה החלטה שעיקרה מיתון בקיצוץ המוצע בתקציב הביטחון, מיתון של מיליארד שקל שלא יבוא על חשבון הציבור. ואני מבקש להבהיר שצה"ל על מפקדיו, על לוחמיו, על כלי הנשק שלו - הם חיוניים לביטחון ישראליים. חיוניים הן בהגנה והן בהתקפה - אלה שתי חזיתות מרכזיות".

"חזית ההתקפה ברורה, חזית ההגנה הולכת ומתרחבת לכלול את העורף כולו, את מדינת ישראל כולה. ולכן אנחנו צריכים שצה"ל ימשיך בתהליך ההתייעלות שלו, אבל אנחנו צריכים גם עוד 'כיפות ברזל', ואני מאמין שהנתיב שאני מציע נותן היום את האיזון הנכון בין צורכי המשק וצורכי הביטחון, על מנת לאפשר לנו להשיג את שני היעדים הללו, אף על פי שתמיד יש פשרה בין צרכים כאלה, ואני חושב שזו הפשרה הנכונה".

עוד הוסיף נתניהו כי "אני חושב שהדבר החשוב ביותר הוא היום שהממשלה תעביר תקציב. היום, מבחינת הצרכים הלאומיים של מדינת ישראל, במשבר הכלכלי העולמי, חשוב שמדינת ישראל תסמן שהיא מעבירה תקציב. ההחלטה הזאת על תקציב הביטחון תאפשר לנו להעביר את התקציב. אנחנו נעשה את זה היום ולמדינת ישראל בסוף היום יהיה תקציב".
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  תנהל את הקיצוץ באופן אישי ,תעלה גיל פנסיה לגובניקים . (ל"ת)
  בא 13/05/2013 12:18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 2.
  ללא טיפול בסימפטומים שמנפחים תקציבים פנסיות והטבות שבהם
  ציון 13/05/2013 12:07
  הגב לתגובה זו
  1 1
  פיתרון ארוך טווח אדון ראש הממשלחה ושר הביטחון ושר האוצר פשוט טוחנים מים ואת הציבור לא רציני לא יעיל רק עוול לאנשי קבע שיפוטרו וחוסר תיקווה לכלכלה שוב פעם הולכים לפיתרונת הקלים
  סגור
 • 1.
  נתניהו ומה עם קיצוץ בהנאות שלך ושל שרה על חשבוננו? (ל"ת)
  אני 13/05/2013 12:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור