ג'ורג' סורוס: "מטבע האירו יהרוס בסופו של יום את האיחוד האירופי"

גורו ההשקעות תומך בהנפקת אירובונדס שיהיו מגובים ע"י כל מדינות האיחוד האירופי. גרמניה לפי שעה מתנגדת בנחרצות למהלך
 |  (1)
ג'ורג' סורוס
החששות מפני קריסה כלכלית ופירוק של האיחוד האירופי בצל משבר החובות האירופי פחתו בתקופה האחרונה באופן משמעותי, והבורסות ביבשת הישנה נסחרות ברמות שיא כל הזמנים. אולם, מבחינתו של גורו ההשקעות ג'ורג' סורוס, נראה כי מדובר במצב זמני בלבד. סורוס סבור שקיומו של האירו לצד חוסר נכונותה של גרמניה להבטיח את החזר החובות של המדינות האירופיות החלשות, יוביל בסופו של יום לפירוק של האיחוד האירופי.

סורוס, אשר מכונה כ"איש ששבר את הבנק של אנגליה" לאחר שבשנת 1992 מכר בחסר מיליארדי ליש"ט על רקע הצפי לפיחות בממלכה המאוחדת, מקדם את הרעיון של האירובונדס, קרי מכשירי חוב מורכבים אשר מגובים ע"י כל חברי האיחוד האירופי. לדבריו, הכסף שיתקבל ממכירת אגרות האירובונדס ישמש למימון גירעונות של מדינות ה-PIGS כמו יוון, פורטוגל, ספרד או איטליה.

במקביל, האחריות המשותפת לתשלום החובות משמעה שגרמניה תממן הלכה למעשה את הכלכלות החלשות יותר באירופה, ומשלמי המיסים בגרמניה יעבירו כספים למקבלי הקצבאות בצרפת, באיטליה ובמדינות אחרות עם מערכות רווחה מפותחות. סורוס טוען כי זו חובה מוסרית של גרמניה ומהווה הפיתרון הנחוץ לפיתרון משבר החובות האירופי. הכלכלנים הגרמנים, מצידם, מתנגדים להנפקת האירובונדס וסבורים כי אלה עלולים להזיק למשמעת התקציבית באירופה, כאשר המדינות שלהן גירעונות תופחים וגדלים ירוויחו על חשבון מדינית שדוגלות במשמעת תקציבית.

סורוס מאמין כי המהלך שבמסגרתו גרמניה תשלם עבור כל האיחוד האירופי מהווה תרופת פלא עבור המשבר הכלכלי. בנוסף, סורוס מאמין כי היה וגרמניה לא תהיה מוכנה להקריב את האינטרסים שלה עבור האיחוד האירופי, היא תצטרך "לזוז הצידה" ולעזוב את גוש האירו בהסכם ידידותי, שיאפשר בסופו של יום את הנפקת האירובונדס. הגורו מנבא שאם שום דבר לא ישתנה הרי "שהאירו בסופו של יום יהרוס את האיחוד האירופי".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  על פי תבנית הגרף למטבע היורו לא נשארה שום תמיכה...
  אנונימי 13/05/2013 06:27
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפני 7 שנים ראיתי את הגרף של היורו הרב שנתי אם אפשרות לפגוש את השער 3.8 ש"ח ליורו ...
  סגור