חששות מהעולם: חברת הדירוג S&P אשררה הורדת דירוג האשראי של מ"י

במקביל הורידה חברת הדירוג את דירוג האשראי של ישראל במטבע מקומי, תוך השוואתו לדירוג האשראי של ישראל במט"ח, "A+".
 |  (6)
דוחות
חברת הדירוג S&P אשררה היום את דירוג האשראי של מדינת ישראל במט"ח. הדירוג שאושרר הינו "+A" עם תחזית יציבה. במקביל הורידה חברת הדירוג את דירוג האשראי של ישראל במטבע מקומי, תוך השוואתו לדירוג האשראי של ישראל במט"ח, "A+".

בנוסף, מציינת החברה כי התחזית היציבה מייצגת את הקונצנזוס הפוליטי שקיים לגבי צמצום החוב הציבורי אל מול המצב הפיסקאלי הנוכחי. וכי הורדת הדירוג במטבע מקומי נובעת מהידרדרות בביצועים הפיסקליים הנמוכים מהערכותיהם, העומדים בניגוד לנתונים חזקים אחרים במשק כגון: גמישה וחשבונות חיצוניים חזקים. לטענת S&P , על פי המתודולוגיה של הדירוג לא ניתן לשמור על פער בין הדירוג במטבע מקומי לדירוג במטבע זר במידה והמדיניות הפיסקאלית מהווה מגבלה משמעותית על דירוג האשראי.

התחזית היציבה מצביעה על כך שב-S&P מאמינים ביכולת הממשלה להתמודד עם הגרעון באופן שיתאים למדינה ברמת דירוג של "A+". לטענתם, הממשלה החדשה צפויה להעביר בקיץ הקרוב תקציב דו שנתי לשנים 2013-2014 אשר יכיל בתוכו קיצוצים והעלאות מיסים הצפויים לצמצם את הגרעון החזוי. יחד עם זאת, מכיוון שהצעדים יבוצעו במהלך שנת 2013 ההשפעה שלהם תהיה חלקית בלבד ולכן הצפי בהעדר שינויי מדיניות הוא לגרעון גבוה יותר מזה של שנת 2012. לדעת החברה יחס חוב תוצר ימשיך בממוצע לרדת במהלך השנים הקרובות (2013-2016).

ביחס לצמיחה מציינים ב-S&P כי הצפי היינו לצמיחה של 3.5% בטווח הבינוני וירידה בצמיחה של התוצר לנפש לרמה של כ- 1.6% בטווח הארוך אשר הינו שיעור צמיחה גבוה יחסית. יחד עם זאת הצמיחה עלולה להיפגע בשל היחלשות הייצוא הנובעת מהאטה במדינות היעד, בעיקר באירופה, ומהייסוף בשער השקל. ההחלטה להקים ריבונית שאליה ינותבו חלק מהכנסות הגז, תמתן את סיכון הייסוף. סיכון נוסף לכלכלת ישראל הינו המשך העלייה במחירי הדיור במחצית השנייה של שנת 2012. בהקשר זה מציינים ב- S&P כי הם מאמינים שהצעדים של מנובמבר 2012 ימנעו יצירת בועה בשוק הדיור.

שר האוצר, יאיר לפיד אמר כי " הורדת הדירוג לעת הזו לא מפתיעה. זוהי תגובה מאוחרת למצב שאותו אנו מנסים לתקן כעת. צריך להסתכל בראי ולומר ביושר: 2013 ו-2014 הן שנתיים שבהן נסגור את האוברדראפט, ותוך כדי התיקון נתחיל להמריא. אנו משנים עכשיו את סדר העדיפויות, האדם העובד יעמוד במרכז, יוקר המחיה יירד. רק כך יוכל המשק לצמוח ולהמשיך לשמור על מעמדו. אנו נוקטים כעת בצעדים אחראים וכל עוד אני שר האוצר המדיניות האחראית הזו תישמר. בפגישה שקיימתי אתמול עם נגיד בנק ישראל הוא חזר והביע את תמיכתו במדיניות האוצר החותרת ליעד גרעון של 3% ב- 2014 ולמסגרת ההוצאה הקבועה בחוק".
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  דירוג ישראל במדד הצדק החברתי והיעילות הכלכלית ירד
  מנהיג המהפכה 03/05/2013 08:43
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עליית ישראל בדירוג האשראי העולמי נעשתה במקביל לירידת ישראל במדד הפער בין עניים לעשירים , פער בין עובדים ירידה ביעילות הכלכלית . אין ספק שהמדיניות הקיימת ממשיכה מגמה זו .
  סגור
 • 5.
  לפיד - קשקשן בלתי נלאה (ל"ת)
  משה ראשל"צ 03/05/2013 07:47
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  דולר שקל הכי מוזר בעולם
  גילית גד 02/05/2013 22:55
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הדולר בעולם מתחזק ורק אצלנו בחודשיים האחרונים נחלש ! אנשי האוצר תתחלו להתעורר ויפה שעה קודם !!
  סגור
 • 3.
  ככה זה כשממנים שרים בגלל קומבינות פוליטיות ולא כישורים (ל"ת)
  תום 02/05/2013 22:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  כשביבי נתניהו ממשיך לעשות ניסויים עלינו בגלל פוליטיקה
  תום 02/05/2013 22:08
  הגב לתגובה זו
  1 0
  היה ונשאר אפס שטיניץ יאיר פעם הבאה הוא ישים את פיל פילון שיהיה שר האוצר
  סגור
 • 1.
  אולי עכשיו ייפול לנו האסימון ונבין שהשקל החזק הוא בועה
  קותי 02/05/2013 21:54
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השקל החזק ירסק את כלכלת ישראל! האם מישהו ער שם למעלה באוצר או בבנק ישראל, או שהם עדיין לא התעוררו מתרדמת החורף?
  סגור