צניחה בהנפקות החוב באפריל; כמה חברות מתכוננות להנפיק חוב במאי?

במהלך החודש בוצעו 12 גיוסי חוב בהיקף כולל של כ- 2.4 מיליארד שקל, בהשוואה לכ- 5 מיליארד שקל במהלך חודש אפריל 2012
 | 
שטרות שקלים
במהלך החודש בוצעו 12 גיוסי חוב של סדרות חדשות והרחבות, כולל הקצאות פרטיות וניירות ערך הנסחרים ברצף מוסדי, בהיקף כולל של כ- 2.4 מיליארד שקל, בהשוואה לכ- 5 מיליארד שקל במהלך חודש אפריל 2012. כך עולה מסיכום נתוני חודש אפריל בשוק גיוסי החוב, שרוכז על ידי לידר הנפקות.

יחד עם זאת, ראוי לציין כי במהלך חודש אפריל החלו מספר רב יחסית של חברות תהליך של סדרה חדשה, הדורש פרק זמן ארוך מהרחבה של סדרה סחירה וזאת בשל דרישות ועדת חודק. בין החברות שנמצאות כרגע בתהליך מתקדם של הנפקה ניתן למנות את אלעזרא אחזקות וחלל תקשורת.

בבחינת נתוני גיוסי החוב הקונצרני נטו, בנטרול גיוסים של חברת החשמל, מקורות, נתיבי גז ובנקים ניתן לראות כי חודש אפריל 2013 היה חלש באופן יחסי עם גיוסים קונצרנים נטו בהיקף של כ- 773 מיליון שקל לעומת גיוסים קונצרניים נטו בהיקף של כ- 2.3 מיליארד בחודש אפריל 2012.

ניתוח הנתונים בחלוקה למגזרים מעלה כי "הבנקים" בלטו באופן יחסי עם גיוסים בהיקף של כ- 640 מיליון שקל (בינלאומי ואיגוד),כרגיל, גם "מגזר הנדל"ן" ממשיך להיות דומיננטי עם גיוסים בהיקף של כ- 570 מיליון שקל, כשבין הגיוסים הבולטים במגזר זה ניתן למנות גיוס של חברת נורסטאר בהיקף של כ- 190 מיליון שקל. שאר המגזרים נשארו מאחור עם גיוסים בודדים בהיקפים נמוכים יחסית.

רנן כהן אורגד, מנכ"ל לידר הנפקות אמר היום: "חודש אפריל השנה היה חלש יחסית עם גיוסים בהיקף של כ- 2.4 מיליארד שקל, זאת לעומת חודש אפריל 2012 אז נרשמו גיוסים בהיקף של כ- 5 מיליארד שקל. ראוי לציין כי נכון להיום, בסיכום ארבעת החודשים הראשונים של השנה, 2013 מסתמנת כשנה חלשה יותר משנת 2012. במהלך ארבעת החודשים הראשונים של 2013 גוייס חוב בהיקף של כ- 12.6 מיליארד שקל לעומת גיוסים בהיקף של כ- 16.4 מיליארד שקל במהלך התקופה המקבילה אשתקד".

לדברי כהן אורגד, "הסבר אחד להיקף הגיוסים הנמוך יחסית ניתן לשייך למגמה של הורדת מינוף בקרב חברות רבות כחלק מלקחי המשבר האחרון בשוק החוב. לכן, למרות הריביות האטרקטיביות לגיוס עבור החברות, היקפי הגיוס נמוכים".

כמו כן, "במהלך חודש אפריל הונפקו 12 סדרות אגרות חוב כשמתוכם רק שתי סדרות חדשות. כבר היום, אנו יודעים על לפחות 10 חברות שעובדות על הנפקה של סדרות חדשות שצפויות להיות מושלמת במהלך חודש מאי כך שאנו מעריכים כי חודש מאי צפוי להיות חודש אינטנסיבי יותר בשוק גיוסי החוב".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה