מה נשים יודעות על כסף? שלמה מעוז חושב שלא מספיק

בכנס עיתונאיות ובלוגריות שערכה אתמול הון ליין תיאר הכלכלן מה יקרה לבנות שימשיכו לטמון את הראש בחול
 |  (11)
בני שהינו שלמה מעוז
עשר בבוקר, רמת גן. כעשרים עיתונאיות ובלוגריות מסבות סביב שולחנו של הכלכלן שלמה מעוז לסדנת פיילוט בתחום הצרכנות הפיננסית. מטרת הסדנא – הידוק הקשר בין נשים וכסף. מראש השולחן שוטחים מעוז, יו"ר קבוצת הון ליין (הוגת המיזם יחד עם קבוצת פורום) ומנכ"ל החברה בני שהינו, את האסטרטגיה שלהם: הגיע הזמן לתת לנשים את המפתחות, אבל כדי שזה יקרה – צריך להתחיל בשיעורי נהיגה.

מעוז ושהינו מתבססים על מחקרים רבים שלטענתם מוכיחים את היתרון הנשי בניהול הון. נשים פחות משקיעות בערוצים מפסידים, נשים נוטות לא לחזור על אותה טעות, ככלל נשים עושות פחות טעויות – אבל ככלל הן גם פחות מתעניינות בכסף. הסיבה העיקרית – פחד. עוד נגיע לזה.

מבוא לכלכלה – לגזור ולשמור

כדי להבין את עומק המצוקה של האישה הישראלית – התחיל מעוז בהרצאה שמתארת את המציאות הפיננסית הנוכחית בראייה קדימה. הוא מתאר את תנועת המספריים המסוכנת שמאיימת לגזור את רשימות הקניות העתידיות שלנו. מצד אחד – עלייה חדשה בתוחלת החיים, כאשר עלות כל שנה בשוליים גבוהה משמעותית מליבת שנותינו (תחשבו בתי אבות, תרופות, טיפולים, מטפלים – אוקי מספיק). הלהב השני שמאיים לחתוך באיבו כל נסיון לחסכון הוא הריבית האפסית שמאפיינת אותו. המוכשרות שביננו, אומר, מעוז, יקבלו בבנק 0.7 אחוז, כלומר – אם תוסיפו דמי ניהול – אנחנו מדברים על ריאלית שלילית. הביטו בזה לאורך זמן (ואנחנו עדיין חיות יותר, אבל רק בשלוש בנים) ותקבלו מתכון בטוח לפשיטת רגל. את המתכון הזה אף אחת – למרות שהיו ביננו עיתונאיות סגנון ואוכל – לא רוצה לנסות בבית. להיפך, מה שבלט לאורך המפגש היה הנסיון לשאול את כל השאלות שאנחנו מתביישות לשאול כשיש זכרים בסביבה, להפנים ולהפיק תועלת אישית.

היו שם נשים מאוד עסוקות, דעתניות, אינטליגנטיות ורהוטות שהמשותף לכולן מלבד תחום עיסוקן – היתה העובדה שכולן תחבו בשבוע שעבר למגירה את המכתב שקיבלו מבית ההשקעות המסביר להן, בטבלאות ואותיות שמצריכות תור לאופטומטריסט – כמה עשה הכסף שלהן בשנה האחרונה. בקופת הגמל או בקרן ההשתלמות או הפנסיה או השד יודע איפה תקעו להן את ההפרשות.

מעוז הסביר איך המספריים המסוכנות מבליטות בחדות צורך אחד: ההכרח להכיר את המספרים ולנהל את הכסף.

ה-בעיה, בריבית דריבית

בשלבים שונים של המפגש – פורום נשים כמו פורום נשים – עלו סוגיות שונות שמטרידות את המגדר. החל בעובדה שגם מנהלות חברות מדד ת"א 100 מרוויחות 30% פחות מעמיתיהם הגברים באותן עמדות וכלה בשאלה האם בכלל נכון לקיים מפגש שכזה תחת חסות מסחרית. מעוז ליהטט בין הריבים והריבות בכשרון לא מבוטל כדי להתרכז בעובדות ולהכניס קצת בינה אל מוחותינו חובבי השופינג. ילד עיראקי בן ארבע שלא מכיר את המושג ריבית דריבית – נחשב כישלון, הסביר מעוז, בן 67 היום. מאחוריו 63 שנים של לימוד כלכלי אובססיבי, ההרצאה מרתקת.

מעוז מתאר השפעות נוספות וקשות על החוסכת. השפעת הגלובליזציה על כושר התפרנסות של הישראלית, במיוחד במקצועות המשכילים והגלובליים. הקלות הבלתי נסבלת מבחינתו של השגת תואר אקדמי לצד החשיפה למזרח – קרי מהנדסים סינים והודים שמתחרים על אותם פרויקטים ולא עושים הפסקת סיגריה – גורמות לקושי ביצירת ערך מוסף. צרפו זאת לתנועת המספריים של תוחלת חיים עולה וריבית אפסית – והחסכון נמוג.

עכשיו מעוז מוסיף אלמנט חדש – לטובת אלה מאיתנו שמעדיפות את סלונה על ביזפורטל – המיסוי על שוק ההון. חשוב לציין שמעוז מצדד במיסוי ואפילו מצר על חוסר במס בקרנות ההשתלמות ובתחום הדיור. לפרמטר החדש הוא מוסיף את הצורך לנהל את הכסף ומכאן קצרה הדרך לתובנה שכל שקל חשוב. אין בדיקה מיותרת. צריך לדעת מי מנהל מה ולמה, וכמה זמן, ומה אינטרסים הסמויים של הגוף, ואיך היו הביצועים שלו לאחרונה ובעיקר מה דמי הניהול (ולא, אפס נקודה משהו זאת לא תשובה טובה).

עד כאן הבעיות

עכשיו לפתרונות: להפסיק לקנות דברים שלא צריכים, להתאים את רמת החסכון לרמות השכר, להתאים את רמות הסיכון לגיל החוסכת, להתמקח עם הבנק כמו בשוק הפשפשים ובעיקר להפסיק לפחד מהטפסים של הבנק ומזה שאם תשאלו את הפקיד שאלות קשות – הוא לא יגדיל לכן את האובר כשאתן במינוס.

הון ליין זיהו קהל חדש ורעב עם צורך אמיתי. הנשים סביב השולחן שתו בצמא וביקשו עוד. מעוז ושהינו נתנו טעימה על קצה המזלג מתוך סדרת סדנאות שהם הולכים לקיים ברחבי הארץ – לא רק במדינת תל אביב. להגיד שהיה טעים? לא יודעת. בטוח כולנו הבנו שאת הדייסה שאנחנו מבשלות עכשיו, הילדים שלנו יצטרכו לבלוע בשלב כלשהו ולכן כדאי שנעבוד עם מתכון מוצלח.
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 9.
  מעוז גם אתה לא מבין בכלכלה. אתה כן מבין בקיפוח וגזענות (ל"ת)
  מעוז לשטר 100 חחח 30/04/2013 17:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 8.
  כל אוכלוסית ישראל גברים ונשים ילדים ונוער צריכים ללמוד
  להתנהל כלכלית 30/04/2013 16:09
  הגב לתגובה זו
  1 0
  לשלוט בהוצאות לדעת מהוא אשראי ואת מחירו לדעת הבדל בין צק לכרטיס אשראי למזומן יתרונות וחסרונות לדעת מהיא משכנתא אין בודקים דיווחי בנקים חברות אשראי דוחות גמל ופנסיה ועוד ועוד הכשל הוא לא רק של נשים שתמיד הן השעיר לעזזל כאשר מדברים על כסף
  סגור
 • כל הכבוד למעוז שלא מתבייש להגיד את האמת. (ל"ת)
  מעוז נהדר 30/04/2013 16:31
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 7.
  בושה וחרפה
  א 30/04/2013 15:45
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אני פשוט מרחם על הבן אדם. בחיים שלי עוד לא ראיתי בן אדם בעל הרשת קיפוח כמו שלמה מעוז. אם משהו ראה אתמול את התוכנית של לילה כלכלי מבין למה אני מתכוון. פשוט בושה וחרפה שנותנים לו במה.
  סגור
 • 6.
  נשים יודעות הרבה יותר מגברים על כסף, ניהול משק בית ,
  אשה 30/04/2013 15:27
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ונשים גם יכלו להביא את השלום , כי רק אשה היא מספיק רגישה והומנית כי היא מגדלת את הילדים בבטנה .....
  סגור
 • 5.
  פתרון מעניין לבעיה אמיתית
  דניאלה 30/04/2013 14:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אבל גם גברים דוחפים את הניירות מהבנק למגירה. הבעיה הכי קשה זה זמן, והבעיה היותר קשה שגם סדנאות לניהול זמן גוזלות הרבה זמן
  סגור
 • 4.
  מה זה הדיבורים האלה???
  בשוק 30/04/2013 14:58
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנשים של היום זה דארק?? מעוז גזען?? מה עובר עליכם אנשים אנונימיים?
  סגור
 • 3.
  אנונימי יקר
  אנונימי 30/04/2013 14:11
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אתה טועה בהחלט!! בוא ותראה איך הסבתות שלנו ידעו לחסוך כסף בלי לבזבז על שטויות והוציאו אותו ביום גשום לבעלים ולילדים שלהם. הנשים של היום זה דראק לגמרי "אוכלים היום כי ימותו מחר" לא קשור לשום אבולוציה התפתחותית.
  סגור
 • 2.
  למה נותנים כאלה במות לגזען הזה?
  אזרח ישראלי 30/04/2013 14:01
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אם בפולין או בגרמניה משהו היה אומר על יהודים מה שמעוז אומר על השכנאזים היו אומרים בצדק שהוא ניאו נאצי.
  סגור
 • מה אתה מקשקש? מעוז מדבר על קיפוח..מה קשור נאצי? (ל"ת)
  אזרח ישראלי אתה הזוי 30/04/2013 16:30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  מעוז נכבד, אי אפשר לשנות את האשה בתחום הזה
  אנונימי 30/04/2013 13:40
  הגב לתגובה זו
  0 3
  התכונות הנשיות והגבריות התפתחו דרך אבולוציה במשך עידן ועידנים.
  סגור