כצפוי: ריבית בנק ישראל לחודשים אפריל-מאי נותרה על כנה ברמה של 1.75%

הריבית נותרה ללא שינוי בהתאם לציפיות המוקדמות. דש-מיטב: "בנק ישראל שולח מסר מאוד תקיף לכיוון הממשלה בנושא הגירעון"
 |  (6)
סטנלי פישר
הוועדה המוניטרית בראשות נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, הותירה הערב (א') את הריבית לחודשים אפריל-מאי על כנה, ברמה של 1.75%. הריבית נותרה על כנה בהתאם לתחזיות הכלכלנים המוקדמות.

בנק ישראל החליט לפרסם את הריבית היום במקום המועד הרגיל ביום ב', והיא תהיה תקפה לחודשים אפריל-מאי. בבנק מסבירים כי לאחרונה התגברו הסימנים המצביעים על שיפור מסוים בפעילות המשק, אך עדיין מוקדם להחליט אם מדובר בשינוי כיוון מהותי.

עוד הוסיפו בבנק, כי הם מוטרדים במיוחד ממחירי הדירות והתיסוף שחל בשקל בתקופה האחרונה. על רקע התמונה המעורבת החליטו בבנק ישראל להשאיר את הריבית ללא שינוי בחודשיים הבאים.

כמידי רבעון, במחלקת המחקר של בנק ישראל פרסמו תחזית מאקרו-כלכלית. מהתחזית הנוכחית עולה כי הצמיחה ב-2013 צפויה להסתכם ב-3.8%, זאת ללא שינוי מהתחזית הקודם מחודש דצמבר האחרון. לגבי 2014, התחזית היא לצמיחה של 4%. במסמך נכתב כי התחזית ל-2013 הינה בהנחה שהפקת הגז מקידוח "תמר" תחל כמתוכנן במהלך הרבעון השני של השנה. בניכוי ההשפעה של הפקת הגז מקידוח "תמר" על מדידת התוצר, הצמיחה צפויה לעמוד על 2.8% בלבד.

עוד נכתב במסמך התחזיות, כי הורדת תחזית הצמיחה של הסחר העולמי הביאה להורדת תחזית צמיחת היצוא, אך מצד שני אינדיקטורים שוטפים לרבעון הראשון של השנה (יבוא מוצרי צריכה, נתוני היצוא של סחר החוץ, מדד מנהלי הרכש ומדד אמון הצרכנים) מלמדים על כך שככל הנראה הצמיחה ברבעון זה הייתה גבוהה ממה שחזינו בדצמבר, בתוצר ובשימושים.

יוסי פריימן, מנכ"ל פריקו ניהול סיכונים והשקעות התייחס להחלטת הריבית: "אי הוודאות באשר למדיניות הפיסקאלית של הממשלה החדשה משמשת כגורם מרכזי בקביעת מדיניות הריבית של בנק ישראל. הממשלה נדרשת לנקוט שורה של קיצוצים במטרה לצמצם את האוברדראפט אליו נקלעה, מהלך מחויב לצורך שמירה על דירוג האשראי".

אסף שאול, סמנכ"ל השקעות באלפא פלטינום התייחס גם הוא: "כרגע נראה שבנק ישראל ממתין לראות את השפעת הצעדים שלו על מחירי הדיור ולכן לא פעל להורדת . על פי ההערכות, ביום רביעי נצפה לירידות קלות במק"מים אך גם הן יהיו חד פעמיות".

בפיוניר תכנון פיננסי סבורים כי "בנק ישראל מודאג יותר מהאפשרות של ליבוי בועת מחירים בשוק הדיור מאשר מהאפשרות של החרפת ההאטה במשק וגלישה למיתון. נראה שבנק ישראל לא רוצה לבזבז את תחמושת הריבית לפני העברת התקציב וההחלטות הפיסקליות של שר האוצר החדש".

גולן ספיר, סיגמא בית השקעות: "הדילמה נותרה זהה: מחד מחירי הנדל"ן המסרבים להירגע ותרומת הריבית הנמוכה להזנתם ומצד שני, מדדי המחירים הנמוכים, ההאטה בצמיחה, החולשה ביצוא לאירופה והמיתון הכבד שם מחייבים את רמת הריבית הנמוכה ביותר כשגם כאן מלחמת המטבעות והרצון לראות שקל חלש יותר מפתים להחזיק על השקל את הריבית הנמוכה ביותר".

תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  לך הביתה כבר
  pincocpa 25/03/2013 04:55
  הגב לתגובה זו
  2 0
  יצרת מחנק אשראי ואתה דואג להאשים את אירופה במצב. בנוסף יצרת בועת נדל"ן (אני לא מאשים אותך בהורדת הריבית למרות שזה תמיד היה באיחור). אבל כאשר מורידים ריבית מחירי הנכסים עולים ושם היה צריך להטיל רגולציה כבדה כפי שנהגתה (אבל שוב באיחור רב מאוד) עכשיו הפתרון הוא מס רכוש על נדל"ן.
  סגור
 • 4.
  פישר למה לא הורדת את הריבית
  קולומבו 24/03/2013 20:43
  הגב לתגובה זו
  4 1
  בקיצור אתה עובד בשרות האמיריקאים ודואג שהדולר לא יעלה לעולם ....רק מיתון ואבטלה הבאת לנן
  סגור
 • 3.
  מיסוי משמעותי של רווחי נדלן יפתור את מרבית הבעיות (ל"ת)
  כלכלן 24/03/2013 18:55
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 2.
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים=אשמים בבועה=ניצול העם הפראייר!!!!! (ל"ת)
  נדלן=בועה בפיצוץ 24/03/2013 18:51
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  זרוי חול בעיניים: מה זה מועיל כאשר הבנקים
  חיים 24/03/2013 18:11
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לוקחים מהאזרח 9% רבית דביטורית (רבית על יתרת חובה)?
  סגור
 • מה לגבי שאר הריביות
  מנדי 24/03/2013 22:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ריבית חוץ בנקאית בסביבות 15 אחוז אותו דבר כרטיסי אשראי והעם המטומטם לוקח הלוואות כאילו אין מחר ומצד שני מאפשרים לגנבים לקרוע אותנו בריביות.
  סגור