הוועדה להגברת התחרותיות השאירה המלצות וועדת הביניים על כנן

דודו זקן: "אנו מחוייבים להגביר את התחרות במערכת הבנקאית ולחזק את כוחם של משקי הבית והעסקים הקטנים". אם ההמלצות ייושמו במלואם, יהיה לצרכנים הרבה יותר קל לעבור בין בנק לבנק
 | 
דודו זקן, צילום: יח"צ
"אנו מחוייבים להגביר את התחרות במערכת הבנקאית ולחזק את כוחם של משקי הבית והעסקים הקטנים", כך אמר היום דוד זקן, המפקח על הבנקים במסגרת פרסום הדו"ח המסכם של הצוות לבחינת הגברת התחרותיות במערכת הבנקאית.

"ההמלצות בדוח הן תשתית והזדמנות לשינוי משמעותי ואפקטיבי. יישומן יביא להגברת התחרות בשירותים הבנקאיים הניתנים למשקי הבית ולעסקים הקטנים, הן בהיבט המחיר המשולם על ידם עבור השירות שהם מקבלים, הן בהיבט סך האשראי הזמין בשוק והן בהיבט של טיב השירות ואיכותו".

בחודש יולי האחרון פורסמו מסקנות הביניים של הוועדה להגברת התחרותיות. הדו"ח הנוכחי מהווה המשך לדו"ח זה לאחר ששמע את הערות הציבור, המומחים, יזמים מתחום הפיננסים, בתי השקעות ובנקים. לאחר שמיעת הדברים החליט הצוות להשאיר על כנן את המלצותיו כפי שהוצגו בדו"ח הביניים.

ההמלצות של הוועדת מחולקוות לשלושה חלקים. החלק הראשון מתייחס להגדלת התחרות על מתן אשראי למשקי הבית ולעסקים הקטנים מצד גופים חוץ בנקאיים. הוחלט להקים צוות בראשות הממונה על שוק ההון, הביטוח והחיסכון במשרד האוצר, לגיבוש הצעדים להעמדת אשראי קמעונאי ממקורות החיסכון הפנסיוני והסרת החסמים הרגולטוריים הקיימים כיום. צוות זה צפוי לסיים את עבודתו עד סוף השנה.

החלטות נוספות נוגעות להסרת החסמים המרכזיים למעבר בין בנק לבנק באמצעות שיפור וייעול תהליך העברת ההרשאות לחיוב חשבון ("הוראות קבע") מהבנק הישן לבנק החדש באופן שלא יחייב את מעורבותו של הלקוח בתהליך. ההחלטה השלישית נוגעת להוזלת ניהול חשבון לעסקים קטנים. הוגדרה והורחבה אוכלוסיית העסקים הקטנים אשר תהנה מתעריפי עמלות קמעונאיים לניהול חשבונם, ובהתאם גובש נוסח תיקון חקיקה ליישום ההמלצה.

יו"ר משותף של איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים אלעד בנבג'י: "יישום מלא ומיידי של המלצות וועדת זקן יאפשר להכניס שחקנים חדשים שיתחרו בבנקים בתחום המסחר בניירות ערך ובתחום האשראי הצרכני. ההמלצות בתחום הקמת ה"מערכת הסגורה" הן בגדר בשורה צרכנית של ממש שתתן למשקי הבית את האפשרות לחסוך מאות אחוזים במסחר בניירות ערך".

"אנו מאמינים כי במידה וההמלצות ימולאו כלשונן, נראה יותר שחקנים פעילים בשוק ההון והבורסה הישראלית, שסובלת "מ"התייבשות" במחזורי המסחר, תוכל לחזור לדרך המלך. איגוד חברי הבורסה שאינם בנקים קורא לממשלה לפעול ליישום מהיר של המסקנות".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה