אושר בוועדה: עמלות ההפצה שמשלמות הקרנות לבנקים יופחתו ב-20%

יו"ר ועדת הכספים גפני: "הפחתת העמלות עוד צעד שנועד להיטיב עם האזרח מן השורה". מנהלי הקרנות התחייבו בפני האוזר שיפחיתו את דמי הניהול שהם גובים מהמשקיעים. הפגיעה בבנקים: 110 מיליון שקל
 |  (1)
שמואל האוזר
בתום סדרת דיונים שמנשכה מספר חודשים, אישרה היום (ב') ועדת הכספים, את הפחתת 'עמלות ההפצה', שמשלמות קרנות הנאמנות לבנקים, בתמורה לשיווקן למשקיעים. מדובר בהפחתת העמלות בשיעור של 20%.

הוועדה אישרה את ההפחתה לאחר שיו"ר הודיע, שמנהלי הקרנות התחייבו בפניו שהם יפחיתו את דמי הניהול שהם גובים מהמשקיעים באותו שיעור שיופחתו עמלות ההפצה, כלומר שההפחתה תגולגל למשקיעים וכי יש בידיו הכלים לאכוף את הדבר ואף להטיל סנקציות כנגד מנהלי קרנות שלא יעמדו בהתחייבותם זו.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), שכבר הודיע בדיונים הקודמים, "כי התפקיד שלנו כחברי כנסת בוועדה הוא להפחית את התשלומים שמשלם האזרח הקטן. מתקיים מצב בלתי נסבל; יש אנשים עם משכורות גבוהות ביותר שרוב הציבור לא יכול אפילו לחלום עליהן. לכן, כל דבר שמגיע לוועדה ועניינו הפחתת מחירים אני בעד, כמובן תוך הקפדה על האיזון הנכון. בעבר דאגנו להוריד את דמי הניהול על הפנסיה והיום תרמנו להפחתת תשלומים על השקעותיו של הציבור. הכל מתוך איזון נכון ומתוך דאגה ליציבות הבנקים והמשך פעילות הייעוץ שהם מעניקים".

גפני הוסיף, כי "בכל מקרה, ועדת הכספים תצטרך להשלים את המהלך ע"י קידום חקיקה שתעניק יתר סמכויות לרשות לניירות ערך בעניין הפיקוח על דמי הניהול ובנוסף, לקיים ישיבת מעקב בעוד חצי שנה על-מנת לוודא שדמי הניהול בקרנות אכן ירדו".

יו"ר הרשות לניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר: "המטרה שלנו איננה להוריד מהבנקים אלא להקל על המשקיע הסופי. אני מבטיח שזה יגיע מיידית למשקיע. מנהלי קרנות הנאמנות חתמו לנו במפורש, שהם מפחיתים את דמי הניהול במלוא ההפחתה של העמלות למשך חצי שנה. עד אז גם נקדם את המהלך המשלים של חקיקה ממשלתית שתעניק עוד סמכויות לרשות בנושא".

בתגובה לנציגי הבנקים בישיבה אמר האוזר: "אני משוכנע שהבנקים ימשיכו לתת ייעוץ. חשוב לזכור שבמערך הכולל של הטיפול בניירות ערך הם מרוויחים 4 מיליארד שקל בשנה וכאן מדובר בסה"כ על ירידה ברווחים מעמלות הפצה שנעה בין 100 ל- 110 מיליון שקל".

עוד אמר, כי "אנחנו במהלך להכניס גם את הקרנות הזרות לשוק והן תוספנה תחרות וגם הכנסות לבנקים. לגבי ההתחייבות של מנהלי הקרנות; לרשות ניירות ערך יש כלים: כשקרן התחייבה זו התחייבות כלפי הציבור וכלפינו ואנחנו יכולים להטיל עיצומים. זו התחייבות רשמית ולמרות זאת אנחנו נקדם גם את החקיקה. יש לנו סנקציות כבר כיום".

מנכ"ל איגוד הבנקים, משה פרל: "מבחינתנו מדובר ברפורמה דרמטית. שווי הנכסים שמנהלות הקרנות עומד על 178 מיליארד שקל ומתוכם דמי הניהול 1.48 מיליארד שקל בשנה. אכן דמי הניהול הכי יקרים המערב. החלק שנשאר בקרנות אחרי העמלות כ- 1 מיליארד. הנתח שנותר בידי מנהל הקרן גם אחרי תשלום עמלת ההפצה הוא הגדול ביותר מכל מקום אחר בעולם. כלומר, המחיר של המוצר הזה יקר ביחס לעולם אך המחיר שמשלם מנהל הקרן נמוך ביחס לעולם".

פרל הביע את חששותיו לגבי מה שיקרה בבנקים שייפגע בעקבות הפחתת העמל ואמר לח"כים: "אתם מתלבטים ממי לקחת את הכסף לציבור; מהבנקים או מהמוסדיים; המוסדיים תכליתם הגדלת הרווחים ולעומתם, האחריות של הבנקים זה לא רק רווחים אלא גם ללבן ולהתאים את הצרכים של הלקוח. אנחנו מקבלים את אותה עמלה מכולם ואנחנו גם מפוקחים. אנחנו מייצגים את האינטרס הציבורי. פועל יוצא של הפחתת העמלות יהיה ירידה בזמינות שירותי הייעוץ האובייקטים לציבור ופגיעה בתחרות שמחוללים מערכי הדירוג של הבנקים".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  שמוליק האוזר הולך עם האמת שלו ולא חושש מאף אחד!!!
  עדי שריג 11/03/2013 17:25
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תודה לך שמוליק!!! אין סיכוי שתמצא עבודה באחד הבנקים לאחר הקדנציה....:)
  סגור