הכנסות מכתשים אגן בשנת 2012 גדלו ב-5.3% ל-2.83 מיליארד דולר

ההפסד ברבעון הרביעי הצטמצם ב-18% ל-22 מיליון דולר. החברה רשמה צמיחה בכל אזורי הפעילות ובראשם - אסיה פאסיפיק. השכר של ויגודמן: 8.8 מיליון שקל, מהם 6.8 מ' ש' - כבונוס
 |  (1)
ארז ויגודמן, צילום: סיון פרג'; יח"צ
חברת האגרוכימיה מכתשים אגן שאותה מנהל ארז ויגודמן ושנשלטת על ידי החברות כימצ'ינה וחברת {כור} מקבוצת IDB (מאז עסקת המיזוג שאוקטובר 2011), פירסמה הבוקר את תוצאותיה הכספיות לשנת 2012 ולרבעון הרביעי מהם עולה כי ביצועי החברה המשיכו להשתפר וכך גם תוצאותיה הכספיות וכי היא רשמה צמיחה בכל אזורי הפעילות. כיסו של המנכ"ל, ויגודמן - לא קופח.

החברה הינה החברה הגנרית המובילה בעולם בתחום המוצרים להגנת הצומח ומוכרת את מוצריה בכ-120 מדינות בעולם. החברה הציגה בשנת 2012 עלייה במכירות ושיפור בסך הרווח הגולמי ושיעורו בהשוואה לשנת 2011. החברה מסבירה כי מגמות אלו נבעו בעיקר מהמשך הבידול של פורטפוליו המוצרים של החברה, שהתבטא בשיפור תמהיל המוצרים ובהעלאת מחירי המכירה באופן סלקטיבי וכן מגידול בכמויות המכירה. אלה פיצו על שינויים בשערי מטבע, התייקרות חומרי הגלם ועלות הייצור והמכירות ביחס לשנת 2011.

מכירות החברה ב-2012 גדלו ב-5.3% והסתכמו ב-2.834 מיליארד דולר, כאשר הגידול במכירות ברבעון הרביעי של השנה עלה קצת יותר, בשיעור של כ-5.5% ל-579.5 מיליון דולר. הגורמים העיקריים שתרמו לגידול במכירות היו גידול בכמות המוצרים הנמכרים ועליית מחירי המכירה, שהתקזזו בחלקם על ידי השפעות מטבע. על פי חלוקה גיאוגרפית, הגידול החזק ביותר במכירות היה באזור אסיה פסיפיק, שחלקו בשנה כולה עמד על 497.3 מיליון דולר, גידול של 10% מסך של 451.9 מיליון דולר ב-2011.

הרווח התפעולי של מכתשים אגן עלה בשנת 2012 ב-15.8% והסתכם ב-2.81 מיליון דולר, כאשר ברבעון הרביעי דיווחה החברה על מעבר לרווח תפעולי של 3 מיליון דולר לעומת הפסד של כ-6 מיליון דולר הרבעון המקביל אשתקד.

בשורה התחתונה נרשמה צמיחה מתונה בשיעור של 1.6% ברווח הנקי השנתי שהסתכם ב-122.6 מיליון דולר, כאשר ברבעון הרביעי הצטמצמו הפסדי החברה ב-17.8% והסתכמו ב-21.9 מיליון דולר לעומת הפסד של 26.7 מיליון דולר ברבעון המקביל ב-2011.

במהלך שנים-עשר החודשים שהסתיימו ביום 31 בדצמבר 2012, תזרים המזומנים מפעילות שוטפת הסתכם ב-63.3 מיליון דולר, בהשוואה ל-306.2 מיליון דולר במהלך התקופה המקבילה בשנה הקודמת. החברה רשמה שוטף חיובי בסך 12.4 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2012, לעומת תזרים מזומנים שוטף בסך 53.7 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2011. תזרים המזומנים המופחת ברבעון הרביעי של 2012 ולשנה כולה נגרם מגידול בהון החוזר, הן בשל הגדלת ימי המלאי והן לצורך תמיכה בצמיחה האורגנית של החברה.

ארז ויגודמן, נשיא ומנכ"ל מכתשים אגן, אמר: "אנחנו מסכמים שנה נוספת של שיפור משמעותי בביצועים של החברה, אשר מקבלים ביטוי נמשך בשורה ארוכה של פרמטרים פיננסיים ועסקיים זאת בשנה של אתגרים לא מבוטלים לרבות, עליית מחירי חומרי הגלם, תנודות בשערי החליפין ותנאי מזג אוויר מאתגרים בשווקים מרכזיים.

"צמחנו בכול האיזורים הגיאוגרפיים שבהם אנחנו פועלים ובעיקר בשווקים המתעוררים, תוך חיזוק התשתיות והיכולות שלנו בשווקים הללו. באותו זמן, המשכנו ביישום התכנית שלנו לשינוי אסטרטגי ותפעולי כולל. כחלק ממאמץ זה, השקנו מגוון פתרונות אפקטיביים חדשים מבודלים ובעלי ערך מוסף לחקלאים בשווקים חשובים, תוך חתירה להביא לפשטות בחקלאות בכל מקום שבו אנחנו פועלים, במקביל לשיפור נמשך ועמוק ביכולות התפעוליות שלנו (בתחומי הייצור, שרשרת האספקה, הרישוי, פיתוח מוצרים והרכב סל המוצרים אותו אנו משווקים).

"בנוסף ובמקביל לפעילות השוטפת, עסקנו בשנת 2012 בפעולות ומהלכים, שנועדו לחזק את המעמד התחרותי שלנו בכול העולם וליצור את התשתית והבסיס להמשך ההתרחבות והצמיחה הרווחית גם בשנים הבאות. פעולות אלה כללו חיזוק משמעותי של היכולות שלנו בתחומי המחקר ופיתוח, פיתוח מוצרים מבודלים וייחודיים, תשתיות טכנולוגיות מידע, שיווק וחדשנות. באותו זמן נקטנו במהלכים, שנועדו לממש את הפוטנציאל הטמון במיזוג שלנו עם כמצ'ינה, על מנת ליצור תשתית תפעולית ומסחרית בסין, שתאפשר לנו לחזק את נוכחותנו באזור אסיה פסיפיק, למצות את פוטנציאל הצמיחה בשוק הסיני הגדל, ולתמוך בפעילות שלנו בכול שאר העולם.

"המשך הביצוע של מכלול הפעולות בהן אנו נוקטים יחזק באופן משמעותי את מעמדה המוביל של הקבוצה שלנו בתעשיית הגנת הצומח העולמית, ויאפשר לנו להציג מודל עסקי ייחודי ומבודל", סיכם ויגודמן.

ויגודמן, שנחשב לאחד המנהלים המתוגמלים בקהילת העסקים הישראלית קיבל שכר בסך של 8.8 מיליון שקל (בלי אופציות), ממנו כ-6.8 מיליון שקל ניתן לו כבונוס.

תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  גונבים את ים המלח כבר שנים ומשלמים פרוטות למדינה (ל"ת)
  תום 10/03/2013 21:00
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור