פרופ' שריג ודודו זקן אוסרים כהונת דירקטורים מקבילה בבנק ובגוף מוסדי

"כהונה מקבילה במספר דירקטוריונים או וועדות בתחומי עיסוק קרובים בשוק ההון, יוצרת פוטנציאל לניגודי עניינים"
 |  (2)
פרופ' עודד שריג דודו זקן, צילום: יח"צ
המפקח על הבנקים והממונה על שוק ההון גיבשו מדיניות בנושא כהונה מקבילה של דירקטורים בתאגיד בנקאי, גוף מוסדי וגוף שוק הון אחר לפיה תאסר כהונה מקבילה בתאגיד בנקאי ובגוף מוסדי או להשקעות משותפות בנאמנות, ותאגידים השולטים בהם, אם הם בעלי היקף נכסים משמעותי של מעל ל-10 מיליארד שקל. המדיניות מתייחסת גם לחברי וועדות השקעה ואשראי שאינם דירקטורים.

לעומת זאת, המדיניות החדשה שגיבשו הרגולטורים מתירה כהונה בו זמנית כאשר אף לא אחד מהגופים בהם הדירקטור מכהן הוא גוף משמעותי. יחד עם זאת, אם אחד הגופים משמעותי ניתן לכהן במקביל בגוף אחר שהוא קטן יחסית (המנהל פחות מ- 2 מיליארד שקל). כמו כן, נקבע כי בנסיבות בהן הכהונה המקבילה מותרת, רק שני דירקטורים באותה קבוצה יכהנו במקביל בקבוצה אחרת.

המפקח על הבנקים, דודו זקן והממונה על שוק ההון, פרופ' עודד ושריג מנמקים את החלטתם בכך שכהונה מקבילה במספר דירקטוריונים או וועדות בתחומי עיסוק קרובים בשוק ההון, יוצרת פוטנציאל לניגודי עניינים.

המדיניות, שמהווה נדבך נוסף בהגברת תחרות ומניעת ניגודי עניינים בשוק ההון בישראל, משקפת גם שיקולי מידתיות והתחשבות בתרומת דירקטורים בעלי מומחיות פיננסית לגופים שונים.

על פי הגדרת הרגולטורים "גופים מוסדיים" כוללים חברות וחברות מנהלות של קופות גמל וקרנות פנסיה. "גופי שוק הון" כוללים מנהל קרן להשקעות משותפות בנאמנות, חברה מנהלת של או קרן פנסיה, חברת ביטוח, מנהל תיקים, יועץ השקעות או משווק השקעות, , או תאגיד שעיסוקו העיקרי בתחום שוק ההון.
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  נזכרו מאוחר מדי המוסדיים חנקו את הבנקים (ל"ת)
  משקיע 06/03/2013 16:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  מרוב רגולציה - אין כאן כבר שוק הון!
  די לרגולצרע! 06/03/2013 15:02
  הגב לתגובה זו
  3 0
  עודף הרגולציה החריב את שוק ההון. עוד ועוד גופים נסגרים. די! צריך להקל עם מתקפת הרגולציה הבלתי שפוייה!
  סגור