אקסלנס על פרטנר: "הרע עדיין איננו מאחורינו; מחיר היעד 18 שקל"

(עדכון) מנהל המחקר ב-IBI: "יש כמה איתותים מדאיגים כשמסתכלים לעבר שנת 2013, ובראשם השחיקה בהכנסה ממוצעת למשתמש. תהליכי ההתייעלות בחברה לא מצליחים להדביק את הפגיעה בהכנסות"
 |  (1)
חיים רומנו, צילום: בוצ'צ'ו
"הדוחות של פרטנר -0.26% פרטנר 1,547 -0.26% פרטנר בסיס:1,551 פתיחה:1,540 גבוה:1,579 נמוך:1,522 תמורה:2,400,270 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: היו חלשים אבל בצפי", אמר בשיחה עם Bizportal מנהל המחקר של בית ההשקעות IBI, אורי ליכט , בתגובה לדוחות שפירסמה חברת הסלולר הבוקר והצביעו על המשך השחיקה בהכנסות, ירידה בהכנסות המוצעות למנוי ונטישה המונית של לקוחות. לדבריו, "הפירסום המוקדם של דוחות סלקום רמז לנו כיצד יראו גם דוחות פרטנר". ליכט משאיר את המלצתו למניית פרטנר "נייטרלי" עם של 26 שקל. לדוחות פרטנר

למרות שהדוחות עמדו בציפיות מציין ליכט כי "בכל זאת יש כמה איתותים מדאיגים כשמסתכלים לעבר שנת 2013, ובראשם השחיקה בהכנסה ממוצעת למשתמש שירדה ב-10 שקלים ל-87 שקלים. כמו כן תהליכי ההתייעלות בחברה לא מצליחים להדביק את הפגיעה בהכנסות ולכן נרשמה שחיקה חזקה בהכנסות".

בהתייחסו לרווח הנקי של פרטנר שעמד על 102 מיליון שקלים מציין האנליסט כי יש לשים לב כי "הרווח הנקי כלל הטבת מס בהיקף של כ-15 מיליון שקל והושפע מהוצאות מימון נמוכות מאוד כתוצאה מירידת המדד ברבעון הרביעי".

ליכט מכיר בכך שפרטנר ממשיכה בתהליך התייעלות מאסיבי כשצימצמה את כוח האדם שלה ב-2500 עובדים בשנה החולפת, דבר שבא לידי ביטוי בירידה בהוצאות על השכר. אך מציין כי החברה איבדה במהלך 2012 כ-200 אלף מנויים וברבעון הרביעי לבד איבדה 66 אלף מנויים.

לדבריו, "ברבעון הרביעי קיבלה החברה החלטה אסטרטגית להעלות הילוך במאבק בחברות החדשות שנכנסו לשוק הסלולר המקומי, גולן טלקום והוט מובייל, והשיקה דרך המותג 012 מובייל חבילה במחיר של 44 שקל לחודש בלבד, דבר שיוביל בשנת 2013 לצד ירידה מתונה יותר בבסיס המנויים - לשחיקה חזקה יותר בהכנסה הממוצעת למנוי".

"נקודת האור בדוחות היא תזרים המזומנים החזק של החברה, אליו גם התייחס מנכ"ל החברה, חיים רומנו. התזרים הגבוה יעזור לפרטנר להתמודד ולהקטין את רמות המינוף וצפוי להיות אחד הדברים העיקריים שיעזרו לה לעבור את שנת 2013, שצפויה להיות לא פשוטה".

"מתחת לקליפות ניתן לראות את הבעיות"

דוב רוזנברג, התקשורת והטכנולוגיה בכלל פיננסים ברוקראז' מגיב גם הוא תגובה ראשונית לדוחות פרטנר ואומר, "במבט ראשון התוצאות הכספיות של פרטנר מפיגות במעט את החששות, אך מתחת לקליפות ניתן לראות כי הבעיות של שוק הסלולר ממשיכות להכות בתוצאות והתחרות העזה צפויה להמשיך ולשחוק את הרווחיות גם ברבעונים הקרובים".

"פרטנר דיווחו על רבעון רביעי מעורב עם הכנסות חלשות אך עם רווחיות מעט מעל הצפי. עם זאת, הנתונים התפעוליים היו חלשים ביותר, והם אשר מעידים על הטווח הקרוב. התזה שלנו נותרה ללא שינוי אנו מצפים להמשך השחיקה בטווח הקרוב ושיפור בטווח הבינוני ארוך".

"הופתענו לרעה מהיקף הירידה במצבת מנויי הסלולר"

סבינה פודבל, אנליסטית בלידר שוקי הון , אומרת בתגובה לדו"חות פרטנר: "כצפוי, הדוחות היו חלשים ושיקפו הרעה נוספת בתוצאות העסקיות עקב הגברת הלחצים התחרותיים. הביצועים בפועל היו מתחת לצפי שלנו, ביחוד לאור העובדה כי התוצאות הושפעו לטובה מירידה לא מייצגת בגובה המס וירידה חד פעמית בהוצאות שכירות אתרים".

"הופתענו לרעה מהיקף הירידה במצבת מנויי הסלולר ברבעון, שכן ציפינו לכך שהמותג המוזל שהשיקה פרטנר בספטמבר השנה ימתן בצורה מהותית יותר את קצב הנטישה. אומנם ההודעה של משרד התקשורת בקשר לחישוב נתחי השוק של המפעילים החדשים טובה לסקטור, שכן היא מציבה יעדים פחות שאפתניים ביחס להערכות הקודמות, אך אנו מעריכים כי הדבר לא ישנה מהותית את הדינאמיקה של התחרות בסקטור בטווח הקצר".

בלידר שוקי הון ממשיכים להמליץ על פרטנר ב"", במחיר יעד של 25 שקל.

ומחיר יעד של 18 שקל

ליאת גלזר וגלעד אלפר, אנליסטים באקסלנס ברוקראז' מעריכים כי ההידרדרות צפויה להימשך גם ברבעונים הבאים וכי הרע עדיין איננו מאחורינו ולכן מותירים את המלצתם מאז ה-26 בנובמבר על "תשואת חסר" ומחיר יעד של 18 שקלים, צפי לירידה של כ-14%.

"בצד התזרים, ראינו השנה שיפור בתזרים החופשי כאשר הנ"ל עלה לרמה של כ- 1.234 מיליארד שקל לעומת 1.082 מיליארד שקל. עם זאת, יש לזכור כי השיפור נובע משני גורמים עיקריים – ירידה משמעותית בהשקעות והון חוזר חיובי כתוצאה מירידה בהכנסות ממכירת מכשירים. כלומר, ברמה העקרונית, אלמלא השחיקה בהכנסות, היינו אמורים לראות תזרים משמעותית יותר חזק. כלומר, אם נסתכל קדימה, אנו אמורים לראות ב- 2013 תזרים משמעותית יותר חלש ביחס לשנתיים האחרונות".

בהתייחס לתחרות בשוק אומרים האנליסטים כי "אומנם בצד הלקוחות הוט מובייל וגולן טלקום גייסו מספיק לקוחות, אך בצד דקות השיחה וההכנסות עם עדיין נמוכים - ולכן עוד צריכים לגייס השנה לקוחות על מנת להגיע לנתח השוק הרצוי" מה שמבטיח את המשך התחרות הקשה בשוק.

"השוק נמצא כרגע בחוסר שיווי משקל"

אילנית שרף, אנליסטית התקשורת של פסגות על דוחות פרטנר: "לא במפתיע התוצאות שפרסמה החברה היו חלשות בהשוואה לתוצאות עבר, אך בהתאם לתחזית המוקדמת". בפסגות ממליצים "החזק" עם מחיר יעד של 21 שקל.

לדבריה, "ההתפתחות התחרות בענף הסלולר הובילה למלחמת מחירים והפחתה חדה של תעריפי הסלולר. השוק נמצא כרגע בחוסר שיווי משקל והתחרות מובילה לשינויים חדים בתוצאות החברות בענף. אנו מעריכים כי החברה תמשיך במהלכי ההתייעלות במהלך השנה הנוכחית, אם כי לנוכח התחרות החריפה נראה כרגע שהפגיעה בצד ההכנסות תהיה חדה יותר".

"השחיקה החדה ב-ARPU מקורה בהפחתת המחירים על רקע התחרות, תעריפים נמוכים שמציעה 012 מובייל וירידה הנובעת מעונתיות (הכנסות רומינג נמוכות ברבעון הרביעי בהשוואה לרבעון השלישי)".

בהתייחס לרווחיות החברה אומרת שרף, "ברבעון הנוכחי המשיכה פרטנר במאמצי ההתייעלות שהובילו לחסכון של כ- 50 מיליון שקל בהשוואה
לרבעון הקודם (בהתאם לצפי). למרות זאת, השחיקה בהכנסות הייתה חדה יותר והובילה לירידה נוספת ברווחיות החברה ובשולי הרווח".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  גלעד אלפר זה לא האנליסט מפריזמה ש2006 אמר SELL על אפל
  חחחח אחד שזוכר.... 27/02/2013 16:09
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הפוך מותק פרטנר זה קנייה חזקה התחרות בסלולר נגמרת בספטמבר 2013....
  סגור