לפיד בנאומו הראשון בכנסת: "אני עומד כאן היום ביראת כבוד - זאת משימת חיי"

"תקציבי הדיור, החינוך, הרווחה ואפילו הבריאות אינם נקבעים לפי טובת הציבור אלא לפי מפתח מפלגתי. בממשלה יש לפחות 12 משרדים שאין בהם שום צורך, וכולם מעמידים פנים שאלה חוקי המשחק"
 |  (11)
יאיר לפיד
יאיר לפיד, יו"ר 'יש עתיד' שהינה המפלגה השניה בגודלה בכנסת החדשה, נשא היום את נאומו הראשון במליאה. היה זה נאום פתיחה בו חזר לפיד על אותן מנטרות אותן השמיע במהלך קמפיין הבחירות. ובכל זאת הייתה התרגשות בקולו. "אני רוצה להתחיל ולומר שאני עומד כאן היום ביראת כבוד אל מול המשימה הניצבת בפנינו. לפני כמה ימים קמתי פה במליאה ואמרתי "מתחייב אני". אני מתייחס להתחייבות הזו כאל משימת חיים, דווקא מפני שהיא נאמרה בימים לא פשוטים למדינת ישראל. אנחנו בעיצומו של משבר, וככל שנכיר מהר יותר בעוצמתו - ובמהותו - של המשבר הזה נוכל מהר יותר להתחיל את התיקון."

לפיד המשיך ואמר כי "זהו משבר כלכלי, אבל הוא לא רק משבר כלכלי. זהו משבר חברתי, אבל הוא לא רק משבר חברתי. זהו משבר פוליטי, אבל הוא לא רק משבר פוליטי. כי לפני כל דבר אחר הדבר שנשבר, הדבר שמוטל לפנינו מפורק לרסיסים, הוא יכולתה של המדינה לפעול כריבון אל מול הקבוצות השונות המרכיבות אותה"

בהמשך היה לפיד בוטה יותר, "תקציבי הדיור, החינוך, הרווחה ואפילו הבריאות אינם נקבעים לפי טובת הציבור, אלא לפי מפתח מפלגתי או קואליציוני, בממשלה יש לפחות תריסר משרדים ושרים שאין בהם שום צורך, וכולנו מעמידים פנים שאלה חוקי המשחק ואין ברירה אלא להכנע להם. פורעי חוק בשומרון חודרים לבסיסי צה"ל ומשליכים אבנים על חיילים וקצינים, סמח"ט חטיבת אפרים נפגע מאבן בראשו, וכל מה שהמדינה יודעת לעשות הוא להיות מזועזעת ולגנות את המתפרעים בשפה רפה. בישובים ערבים בצפון ובדרום המשטרה כבר אינה מעיזה להכנס, התושבים מופקרים בפני פשע ואלימות, והמדינה מסתתרת מאחורי טיעונים תקציביים כדי להסביר מדוע היא אינה עושה דבר. זוהי אינה דמוקרטיה, זוהי אנרכיה. זהו שלטון המיעוטים על פני הרוב."

"יש בינינו ויכוחים. צריכים להיות בינינו ויכוחים. אולם הבית הזה – בעיני – אינו מסמל רק את הזכות להתווכח ולטעון, אלא גם את העובדה שלכל ויכוח כזה צריך להיות סוף. הבית הזה אינו יכול לחמוק מחובתו להחליט החלטות שלא כולם יאהבו. הבית הזה אינו יכול להתחמק מאחריותו לערכים הבסיסיים של המדינה: השיוויון בפני החוק, השאיפה לשלום, החובה להעניק חינוך הולם לכל ילד, החלוקה ההוגנת של המשאבים, עיצובו של סדר עדיפויות שלא נקבע בידי הקרבה לצלחת, אלא על פי סל הצרכים האמיתי של החברה הישראלית.

"זו תהיה הפרה ברורה של ההתחייבות שנתנו ביום שלישי האחרון אם הכנסת הזו לא תוביל את החזרה למשא ומתן המדיני למרות הידיעה שמדובר בחומר נפץ פוליטי. לא נבחרנו כדי להסתיר בעיות או להתעלם מהן, נבחרנו כדי להתמודד איתן למרות הקשיים הכרוכים בהן. הדיון על השלום הוא אולי הדיון הנוקב ביותר שעלינו לנהל, והוא חודר הישר לבשר החי של המחלוקת הישראלית, אבל הוא לא יכול להתנהל תחת איומי אלימות או קריאה להפרת חוק. כל מי שמעורב במחלוקת הזו צריך לדעת שקולו יישמע, ושזכותו להביע את עמדתו היא עקרון עליון, אבל הוא צריך לדעת גם שאם המדינה תחליט בניגוד לדעתו, יהיה עליו לציית להחלטה אפילו אם היא נוגדת את כל מה שקדוש בעיניו."

לנאום המלא - לחץ כאן
תגובות לכתבה(11):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 11.
  לפיד בעצמו התגייס בקומבינה לשרת את האינטרסים שלו בעיתון
  קלינגר 12/02/2013 09:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  במחנה. בזכות הפרוטקציה הענקית שלו הוא התגייס לשרת את האינטרסים שלו בעיתון במחנה. וכל זה בזמן שבאותה תקופה בחורים עם פרופיל כמו שלו חרשו את אדמת לבנון בגופם. אז שלא ישחק אותה המשתמט הזה!
  סגור
 • 10.
  בהצלחה רבה לכנסת ישראל ,בסופו של יום קיימת מדינה אחת .. (ל"ת)
  זכרוני 12/02/2013 09:16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 9.
  מילים נפלאות
  אנונימי 12/02/2013 07:14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  המשימה הראשונה של ביבי: לגמד את הכח מאחורי 19 המנדטים של יאירי. צר לפיד חמוד, בישראל יש ימין ושמאל, חילונים ודתיים, יהודים וערבים, עשירים ועניים, ותיקים ועולים חדשים, עירונים ואנשי התיישבות. אבל בכל קבוצות האוכלוסיה אין בישראל קבותה אחת: אנשי מרכז. אנשי המרכז היחידים שאני מכיר גרים בת"א. כל מפלגת מרכז שקמה במדינה נעלמה מהמפה הפוליטית במוקדם או במאוחר. זה גם מה שיקרה לך.
  סגור
 • 8.
  יאיר, דרכך צודקת !!!
  נדב 12/02/2013 00:28
  הגב לתגובה זו
  0 1
  יאיר יאיר, נאום נפלא שמרוב הנאה, קראתי אותו פעמיים. על תוותר על הדרך כי המדינה חולה, לפי הגדרת הרופאים "חולה מורכב" ואנו זקוקים למנהיג אמיץ שיחליט שהמדינה חשובה לו יותר מכסאו. לסיום, הצעה שיכולה לחזק את כוחך וזאת ע"י ליכוד כוחות המרכז (ציפי + מופז) סביבך מול נסיונות ההתשה של ביבי. הצלחה שלך זו הצלחה של כל המגזר השפוי במדינה.
  סגור
 • 7.
  יאיר לפיד בובה של נוני מוזס (ל"ת)
  מוזס המאפיונר 11/02/2013 23:17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  לפיד תוריד את מחירי הדירות הרבה ומהר (ל"ת)
  אזרח ותיק 11/02/2013 21:10
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 5.
  לא עשה כלום בחייו חוץ מלדבר (ל"ת)
  אבי 11/02/2013 21:02
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  לך תרקוד עם הגיטרה פלצן,אלק מעמד הבניים נוכל
  אבזו יוסי 11/02/2013 18:07
  הגב לתגובה זו
  7 7
  האבא טומי גזען והבן בן של גזען שונאים מיזרחים
  סגור
 • 3.
  הלוואי שיעמוד מאחורי הדברים...
  ניקל 11/02/2013 18:01
  הגב לתגובה זו
  7 5
  הלוואי שדבריו ואישיותו לא יתמוססו מול נכלולי ותרגילי הפוליטיקה הישראלית המסריחה... הלוואי ומנהיגותו המזוקקת תעמוד כנגד גלי הרשע והפלגנות ונזכה לתחייה ציונית וישראלית חדשים. לך לדרכך יאיר, אנחנו ונשינו וטפינו אחריך... אין לנו מישהו אחר.
  סגור
 • 2.
  ברכות ללפיד. נאום ראוי. שב בחוץ ואל תכנס. ביבי לא
  ehudhl 11/02/2013 17:58
  הגב לתגובה זו
  5 8
  יוותר על החרדים וזה יהיה סופך הפוליטי אם תכנס. אם תשב בחוץ אז בעוד שנה וחצי הממשלה תיפול ואז תבוא בגדול.
  סגור
 • 1.
  יישר כח מילים כדורבנות!
  solo 11/02/2013 17:44
  הגב לתגובה זו
  7 7
  פתיחה מרשימה ביותר אני אופטימי ובטוח שההמשך יהיה מרשים לא פחות!
  סגור