מוד'יס פסימית ביחס לבנקים בישראל: תחזית הדירוג נותרת שלילית

כלכלני סוכנות הדירוג הבינ"ל חוששים מההאטה הצפויה במשק הישראלי בשנת 2013 שצפויה להשפיע באופן ניכר על רווחי הבנקים שחשופים לאשראי העסקי
 | 
בנקים, צילום: אילוסטרציה
סוכנות הדירוג הבינ"ל מוד'יס מוטרדת ממערכת הבנקאות הישראלית, ובוחרת היום (ה') להותיר תחזית הדירוג השלילית שמחזיקה ביחס אליהם על כנה. בתגובה להודעת מוד'יס, מדד הבנקים דווקא עולה בשיעור של 0.25%.

תחזית הדירוג השלילית משקפת את הערכת כלכלני סוכנות הדירוג כי הצמיחה בישראל תהיה מתחת לפוטנציאל, היחלשות תיקי הנכסים של הציבור לאור ההאטה במשק, חשיפה גדולה של הבנקים לאשראי עסקי ומשכנתאות וכן לחצי האשראי על הבנקים לנוכח דרישת להגדיל את יחס ההלימות שלהם.

מוד'יס צופים ירידה בנכסי הבנקים, זאת כפועל יוצא מהסביבה העסקית החלשה, שבאה לידי ביטוי בזינוק בשיעור ההלוואות הבעייתיות מ-3.7% בחודש ספטמבר 2012 לטווח משוער של 4.5-5% בסוף שנת 2013. בנוסף, מוד'יס צופים צמיחה של 3% בשנת 2013, גבוה מתחזית הצמיחה של בנק ישראל שעומדת על 2.8%.

כלכלני מודי'ס חוששים מאוד מההתפתחויות בזירה הגיאופוליטית, אשר יש בהן כדי להוות אלמנט מפתח בהערכת התחזיות העתידיות ביחס למערכת הבנקאות הישראלית. בנוסף, תיקון אפשרי במחירי הדיור כפועל יוצא מצעדי הממשלה צפויה להשפיע באופן משמעותי על רווחי הבנקים, שחשופים הן לאשראי עסקי והן לתיקי המשכנתאות של הציבור.

סוכנות הדירוג מדגישים כי הרווחיות והיעילות של הסקטור הבנקאי בישראל נמוכים מהממוצע הגלובלי, ומזהירים מירידה מצרפית צפויה של הסקטור ה-5% ב-2013 ביחס לאשתקד. למרות התחזית השלילית, מוד'יס מעודדים מהפורטפוליו היציב של הבנקים, כאשר פיקדונות הציבור מהווים 76% מכלל הנכסים שלהם, ואילו יחס האשראי לפיקדונות עומד על 90%.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה