שלב בפיקוח על תחום תעודות סל: מה מתכננת רשות לניירות ערך?

יצוין, כי רשות ניירות ערך מקדמת בשנים האחרונות רפורמה מקיפה בתחום תעודות הסל, במסגרתה יעבור התחום לרגולציה תחת חוק השקעות משותפות בנאמנות
 |  (1)
שמואל האוזר
שלב נוסף בדרך לפיקוח על תחום תעודות הסל בבורסה יוצא לדרך. על פי הודעה של רשות לניירות ערך, החברות המנפיקות תעודות סל תפרסמנה מחר (ה') דיווחים בדבר יישום מנגנונים, שמטרתם הסרת חסמים ושיפור המסחר בתעודות הסל בבורסה.

צעדים אלה כוללים הפחתת עמלות המרה, כמויות מינימליות להמרה ופישוט הליך ההמרה. מדובר במהלך משולב של איגוד תעודות הסל, הבורסה ורשות ניירות ערך, שצפוי להיות מושלם במהלך חודש מרץ 2013.

משמעות הדבר היא שמחזיק רשאי להמיר את התעודה שבידו לנכסי הבסיס (ניירות הערך המרכיבים את המדד) או לכסף. בנוסף, תעודות הסל חולקו למספר קטגוריות, ולכל קטגוריה נקבע שיעור מקסימלי של עמלת המרה, אשר נעה בין 0.1% בתעודות העוקבות אחר מדדים סחירים לבין 1% בתעודות העוקבות אחר מדדים סחירים פחות. כמו כן הופחתה הכמות המינימלית להמרה מסך של כ- 500,000 שקלים לסך של 150,000 שקלים.

בד בבד, הפיכתו של הליך ההמרה לנגיש יותר צפוי לאפשר לציבור לעשות שימוש פשוט בזכות ההמרה, זאת על מנת לממש את התעודה ללא תלות במחירה בבורסה, ויהווה כלי לסגירת פערי ארביטראז' בין מחיר המכירה של התעודה בבורסה לבין שווי נכסי המעקב.

לבסוף ייצרו מנגנון יצירה בתעודת סל המאפשר לתת למנפיק את נכסי הבסיס הכלולים במדד, ולקבל כנגדם תעודת סל העוקבת אחר אותו המדד. מנגנון זה אינו קיים כיום בתעודות הסל. במסגרת הרפורמה, יאפשרו בשלב ראשון המנפיקים יצירה של כמות מוגבלת של תעודות סל בשווי של עד 10 מיליון שקלים לסדרה ליום, בדומה למנגנון היצירה הקיים בעולם בתחום ה-ETF, וזאת באמצעות עמו יתקשר כל מנפיק.

יצוין, כי רשות ניירות ערך מקדמת בשנים האחרונות רפורמה מקיפה בתחום תעודות הסל, במסגרתה יעבור התחום לרגולציה תחת חוק השקעות משותפות בנאמנות. עם זאת, המתווה הנ"ל ייכנס לתוקף כבר עתה, והתובנות מיישומו במהלך החודשים הקרובים ישולבו במסגרת הרפורמה הכוללת.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הצעדים מחר מבורכים... אך הרגולציה חונקת את התחום!
  הרגולציה חונקת 23/01/2013 13:49
  הגב לתגובה זו
  2 0
  לא הנפיקו תעודה חדשה זה זמן רב. מאוד מאוד קשה לפעול. וזה לא רגולטור אחד - אגף שוק ההון אף ביצע פעולה יותר מהותית שהקפיאה את ת.סל ואת המסחר בנכסי הבסיס. הפעולה מחר מבורכת - אולי תגביר סחירות, אבל בסה"כ הרגולציה לקה פלח שוק צומח בשוק ההון הישראלי ופשוט הגבילה וחנקה אותו עד כדי כך שהוא הפסיק להתפתח בשנתיים האחרונות.
  סגור