שוק האג"ח הקונצרני בנקודת רתיחה: גיוסים של 3 מיליארד ש' מתחילת השנה

מבדיקת Bizportal עולה כי כמעט מדי יום מתבצע גיוס אג"ח באחד העם והיד עוד נטויה. כלכלני מידרוג: "קצב הגיוסים גבוה מזה שאפיין את 2012. השוק חזר לתפקד בקצב גבוה"
 | 
סוחר
שוק האג"ח הקונצרני בישראל נמצא בנקודת רתיחה. רק לפני שלושה שבועות נפתחה שנת 2013 ועד כה גייסו החברות כ-3 מיליארד שקל. בימים הקרובים צפויים להסתיים מספר גיוסים נוספים והיקף הגיוסים צפוי לגדול בכ-2 מיליארד שקל נוספים.

ככל הנראה מה שהעיר את האפיק הקונצרני הוא שילוב של מספר גורמים. הראשון שבהם הוא פתרון בעיית הצוק הפיסקאלי בארה"ב אשר סיפקה תמיכה לשווקים בבורסות העולם. פרט לכך, הריבית הנמוכה במשק גורמת מזה מספר חודשים לציבור להסיט כספים לעבר אפיקי השקעה מוטי סיכון אשר מתדלקים את שוק האג"ח ומאפשרים לחברות לגייס חוב במחיר טוב.

אתר Bizportal בשיתוף עם כלכלני מידרוג ריכז את גיוסי האג"ח שבוצעו באחד העם בשבועות האחרונים ומגלה כי בממוצע, כמעט מדי יום מאז תחילת השנה בוצע גיוס. בסה"כ היקף הגיוסים עד כה הסתכם ב-4.4 מיליארד שקל. עם זאת, סכום זה כולל גם את החלפת האג"ח שביצעה אפריקה ישראל שהו למעשה סוג של חליפין.

גיוסי החוב מתחילת 2013
גיוסי החוב מתחילת 2013


בין המגייסות הגדולות מתחילת השנה ניתן למנות את תעשייה אווירית שגייסה 1.2 מיליארד שקל. גיוסים מהותיים נוספים בוצעו על ידי מכתשים אגן בהיקף של כ-680 מיליון שקל ואלוני חץ שהשלימה גיוס של 334 מיליון שקל. בימים הקרובים צפויים להתבצע מספר גיוסים נוספים של חברות שלמה רכב, נצבא, שטראוס, מזרחי טפחות, אלבר, מבני תעשיה וגם הבנק הבינלאומי.

בניסיון להעריך האם פתיחת שנת 2013 מאותתת על שיפור בשוק האג"ח הקונצרני, נכון לבדוק את המספר של שנת 2012. ברבעון הרביעי של השנה גייסו החברות הקונצרניות (ללא בנקים וחברת החשמל) סכום של 4.9 מיליון שקל. ברבעון השלישי, היקף הגיוסים הסתכם ב-2 מיליארד שקל וברבעון השני גויסו 5.3 מיליארד שקל.

"הנפקות האג"ח הקונצרני מאז תחילת השנה משקף קצב גיוסים גבוה משמעותית מזה שאפיין את 2012", כך אומרים כלכלני מידרוג ל-Bizportal. "ניכר כי השוק חזר לתפקד בקצב גבוה, מגמה שהחלה עוד ברבעון הרביעי של 2012. מוקדם עדיין לגזור מנתונים אלו את הקצב לשנה כולה".

חשוב לציין כי למרות ששוק האג"ח מגלה סימני התעוררות חיוביים, שוק האקוויטי (מניות) עדיין רדום וסובל ממחסור חמור בנזילות. אמנם, חברת ריט 1 השלימה בהצלחה גיוס מניות בהיקף של כ-150 מיליון שקל, אך בשנת 2012 כולה לא בוצעה ולו ראשונית אחת לציבור (IPO). חברת הנפט אדירה אנרג'י אשר ניסתה לבצע רישום בת"א והנפקה קיבלה ביקושים נמוכים והשלמת ההנפקה מותנית בביקושים שתקבל החברה בבורסה בקנדה.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה