2012 בקרנות: גיוס ענק של 20 מיליארד שקלים ב'מסורתיות' - לאן זרם הכסף?

אלטשולר שחם בלט עם גיוסי עתק של 7.7 מיליארד שקל. אחד הנתונים המעניינים - הגיוסים באופן כללי היו לקרנות עם דמי ניהול נמוכים
 | 
2012 סיכום שנה, צילום: Getty images Israel
שנת 2012 הייתה שנה חיובית מאוד לשווקים הגלובליים, והציבור לא נותר אדיש והסיט בהתמדה את הכספים לתעשיית קרנות הנאמנות, שהקרנות המסורתיות בו רשמו גיוסי שיא מאז שנת 2009.

במסגרת סקירה מיוחדת שהוציא בית ההשקעות מיטב, נמצא כי הקרנות המסורתיות הן הנהנות הבולטות מהמגמה החיובית בשווקים, זאת לאחר שרשמו גיוסי עתק בהיקף של 19.7 מיליארד שקל. מבין אפיקי ההשקעה, אפיק האג"ח הממשלתי הוא המרוויח הגדול מהמגמה החיובית בשווקים הגלובליים, זאת לאחר שהקרנות המשויכות לו גייסו 60% מסך כל הגיוסים בקרנות הנאמנות.

מנגד, הקרנות הכספיות סבלו מהמגמה השולטת בשווקים וגייסו סך של 370 מיליון שקל בלבד. קרנות אלה, שנחשבות לסולידיות ול "מקלט" מפני התנודתיות שמאפיינת את שוק ההון ומרכזות את עיקר נכסי הציבור, עברו תהפוכות רבות במהלך השנה. במהלך הרבעון הראשון של השנה, ברקע לאופטימיות בשווקים, נפדו מקרנות אלה סך של 2.04 מיליארד שקל; ברבעון השני והשלישי, ברקע לעצבנות ולסוגיית אירן שהייתה בכותרות, גויסו בקרנות הכספיות סך של 1.98 מליארד שקל ו-3.309 מיליארד שקל, בהתאמה. ברבעון הרביעי, עם העליות בבורסה בת"א והעלייה בתיאבון לסיכון, נפדו מהקרנות סך של 2.65 מיליארד שקל.

למרות גיוסי העתק, השנה החולפת התאפיינה בשחיקה ניכרת בשיעור דמי הניהול שגובות קרנות הנאמנות, זאת לאחר שהגיוסים היו בקרנות שגובות דמי ניהול ממוצעים משוקללים של כ-0.55% בלבד. נתון מעניין נוסף הוא ש-10 הקרנות המגייסות הגדולות גייסו בדמני ניהול ממוצעים משוקללים של כ-0.4%, בעוד הפדיונות היו בקרנות עם דמי ניהול ממוצעים של כ-0.9%. גם הקרנות המחקות המשיכו לכרסם בדמי הניהול, לאחר שגייסו סך של 5.83 מיליארד שקל, כש-95% מסה"כ הגיוסים הופנו לקרנות שאינן גובות דמי ניהול.

מבין קרנות הנאמנות הספציפיות, הקרנות הכספיות והממשלתיות נותרו במוקד, זאת כאשר הקרן "פסגות (00) מטרה: תחליף לפיקדון בריבית " הובילה בגיוסים של כ-2 מיליארד שקלים ואחריה "פסגות פלטינום מדינה ללא מניות" עם גיוסים של 1.7 מיליארד שקל. מנגד, הקרן "מגדל (00) כספית עם הנפקות " בלטה בפדיון של כ-2.8 מיליארד שקלים ואחריה "כלל פלטינום" עם של 1.9 מיליארד שקל.

מבין בתי ההשקעות, נמצא כי בית ההשקעות אלטשולר שחם הוא המגייס הבולט ביותר בשנת 2012 עם גיוס מרשים של 7.7 מיליארד שקל בשנת 2012. בצד השלילי, בית ההשקעות IBI איבדו 2 מיליארד שקלים והוא הפודה הגדול ביותר בסיכום שנתי.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה