כלי חדש לבדיקת הפאניקה בציבור: בנק ישראל בנה מדד לחץ פיננסי

המדד החדש שינוע בין 0 ל-1 הינו מדד משולב המאגד לכדי סדרה אחת משתנים משוקי האג"ח, המט"ח והמניות ובסה"כ מורכב המדד מ-11 גורמים שונים שיעזרו לבנק ישראל לבחון מדי יום את מידת הסיכון בשוק
 |  (1)
ד"ר יוסי סעדון
בידי נגיד יהיה בקרוב מאוד כלי רב עוצמה למדידת הלחץ בשוק הפיננסים הישראלי, בדומה למדד ה-VIX שבוחן את מידת הפחד בשווקים בארה"ב. עדיין לא ברור אם בנק ישראל יפרסם את נתוני המדד החדש לציבור.

בנק ישראל פירסם היום (א') מחקר שביצע ד"ר יוסי סעדון, המשמש כיום כדובר בנק ישראל וכיועץ לנגיד, ובו הוא הציג מדד חדש הבוחן את מידת הלחץ בשווקים הפיננסים על בסיס יומי, שצפוי להיכנס לחישוב שוטף בבנק ישראל. המדד מתבסס על מתודולוגיה דומה לזו המשמשת את הפדרל ריזרב האמריקני.

המדד החדש הינו מדד משולב המאגד לכדי סדרה אחת משתנים משוקי האג"ח, המט"ח והמניות ובסה"כ מורכב המדד מ-11 גורמים שונים הכוללים את מדדי הציפיות לאינפלציה, שער החליפין, הנזילות בשוק המט"ח, מדד ת"א 100, מרווחי האג"ח, תנודתיות באג"ח הארוכות והקצרות, תנודתיות בשער החליפין ובשוקי המניות. המדד מקבל ערכים בין 0 ל-1 (או בין 0% ל-100%), כשמדד אפסי מעיד על רגיעה ואילו רמה של 1 מאותתת על משבר פיננסי.

המדד מאפשר לנתח אירועים בעלי אופי משברי ולהשוות את מידת ההשפעה שאירועים שונים גורמים לשווקים הפיננסיים. פרשנות אחידה ואובייקטיבית להשפעת האירועים השונים על השווקים הפיננסיים בזמן אמת יש בה כדי לפשט את תהליך קביעת המדיניות.

לבד מניתוח התנהגות המדד בעקבות אירועים שונים, המדד מאפשר להעריך את מידת הלחץ בשווקים בתגובה לאירועים חיצוניים. המחברים בחנו את התנהגות מדד הלחץ סביב אירועים ביטחוניים ופוליטיים.

מהמחקר שערך ד"ר סעדון בשיתוף עם מיטל גראם מחטיבת המחקר בבנק ישראל, עולה כי בחמש עשרה השנים האחרונות אירעו בשווקים הפיננסיים בישראל חמישה אירועים של לחץ קיצוני:

1. משבר החובות של רוסיה/LTCM ב-1998,
2. משבר 2002,
3. משבר הסאב פריים שפרץ בשנת 2007,
4. נפילת בנק ההשקעות Lehman Brothers בסוף 2008
5. אזהרות (שהתממשו) מפני הורדת הדירוג של ארה"ב והתרחבות משבר החובות באירופה בשנת 2011.

בנוסף, נתוני המחקר העלו כי המדד מצביע על כך שהשווקים הפיננסיים בישראל פיתחו עמידות לאירועים ביטחוניים ופוליטיים, שכן מידת הלחץ שאירועים כאלה יצרו בשווקים הלכה ופחתה במרוצת השנים.
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אמריקה
  חן 13/01/2013 18:51
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כאילו שמחזור המסחר שאני קונה במכולת צריך VIX ישראלי. משפיע אולי על שוק הפשפשים מקסימום שוק פתח תקווה, סליחה על הבוטות.
  סגור