האם מלאנוקס נמצאת בתחתית? מאיר ברק בוחן 6 פרמטרים של סוחר ותיק

מניית מלאנוקס צללה ביום חמישי האחרון לאחר שפרסמה אזהרת רווח, והשלימה נפילה של למעלה מ-60%, האם זה הזמן לקנות?
 |  (26)
מאיר ברק
בימים האחרונים קיבלתי עשרות פניות הקשורות במשבר במניית העם התורנית "מלאנוקס", כאשר השאלה הרווחת היא: "האם הגיע הזמן לקנות?". אנסה להשיב על שאלה זו בפירוט ששת כללי היסוד לזיהוי תחתית אשר יוכלו לשמש אתכם ככלי עזר להחלטה לא רק במקרה הנוכחי של מלאנוקס, אלא בכלל במצבים דומים אליהם נקלעות מניות רבות. אין אלו כללים מתמטיים מושלמים, אולם הם יעזרו לכם לגבש את דעתכם כאשר תיתקלו במשברים עתידיים. זוהי כתבה מסוג של "גזור ושמור".כלל ראשון: הדם צריך להישפך ברחובות

כאשר אתם מחפשים תחתית במניה, נסו לדמיין מה הייתה הרגשתכם אילו הייתם קונים אותה במחיר השיא עוד טרם הירידה. אם אתם מרגישים שהייתם מסוגלים לשרוד את הירידה בלי לברוח - זה אינו הזמן לקנות. אם אתם חושבים שלא הייתם עומדים בלחץ, כלומר נשברים ומוכרים - זה הזמן לקנות. זהו כלל חשוב, אולם שימו לב שלא כל שעומדת בכלל זה תקפה. אתם צריכים להתמקד במניות שמצבן העסקי תקין. מניות שאף אחד לא בדיוק מבין מדוע ירדו. בהחלט לא מניות שיורדות בבת אחת כתוצאה מהודעות כלכליות הנוגעות להן, אלא מניות שירדו כתוצאה מהיסטריית שוק כללית.

כלל שני: אל תאזינו להמלצות האנליסטים

אל תאזינו למנתחים טכניים, לאנליסטים, לאתרים כלכליים, לתוכנות הוקוס פוקוס שצופות את העתיד, למנהלי קרנות ובמיוחד לכלכלנים הטוענים שזיהו את התחתית. הם לא יותר מאשר רעש רקע שאתם צריכים להישמר שלא להתקרב אליו אפילו עם מקל באורך שני מטר. המשחק הזה אינו פשוט כמו לקרוא כתבה בעיתון. מנהל קרנות שטוען שהוא 'שורי' במניה, כאילו יצא בהצהרה שהוא כבר מושקע בה. זִכרו את הכלל הראשון האומר שהכאב צריך להיות בשיא והמצב חייב להיות חסר תקווה לפני שאתם קונים. אם יותר מדי אנשים אומרים לכם שהשוק יעלה – עדיין לא ראיתם את התחתית.

כלל שלישי: האנליסטים צריכים להוריד את הדירוג

המניה שאותה אתם קונים צריכה לסבול מהורדת המלצת אנליסטים. בכל שנותיי כסוחר מעולם לא נתקלתי באנליסט שהעלה דרוג ל"קנייה" בנקודת השפל. להיפך, כמעט ללא יוצא מהכלל, האנליסטים יורידו דרוג בתחתית. מניה שהייתה בהמלצת "החזק" תעבור ל"מכור". הבעיה נעוצה בשיטה. רוב האנליסטים מדרגים מניות לפי היחס בין תחזית הרווח לבין הרווח בפועל. כאשר מניה מנצחת את התחזיות הם יעלו את המלצתם וכאשר היא אינה עומדת בתחזיות הם יקטינו. כאשר היא נכשלת ולו גם באופן מקרי וזמני, הם יקטינו תחזיות. כאשר מניה מומלצת מתרסקת, מרוב בושה הם חייבים להקטין את ההמלצות. זהו משחק מכור מראש. התוצאה - אם אתם מקווים לקבל המלצות קנייה בתחתית, שכחו מזה. כדי לקנות מניה בתחתית אתם צריכים שרוב מכריע של האנליסטים המסקרים את המניה ימליצו על מכירה. שימו לב: אם הורדת ההמלצה האחרונה לא הצליחה להפיל שוב את מחיר המניה, משמעות הדבר שכל המוכרים החלשים מחוץ לתמונה ומחיר המניה משקף את כל הציפיות הרעות. מכאן רק הדרך למעלה פתוחה.

כלל רביעי: מחזור העסקאות צריך להיות גדול בתחתית

בטרם תכריזו על תחתית, עליכם לוודא שהמשקיעים החלשים כבר מחוץ לתמונה. מחזור גדול פירושו שיש הרבה מוכרים, אבל זִכרו שעל כל מוכר יש קונה. פירוש הדבר הוא שהמניה מחליפה הרבה ידיים. מוכרים חלשים נפרדו ממנה ובעלי בית חדשים נכנסו לשכונה. בעלי הבית החדשים קנו במחיר הנמוך. יש להם יותר סבלנות ועמידות. ככל שהמחזור גדול יותר, כך כמות גדולה יותר של מוכרים חלשים הוחלפה בקונים חזקים. זכרו שמניה שנסחרת בשפל במחזור גדול - קונים, לא מוכרים.

כלל חמישי: חדשות רעות אינן משפיעות בתחתית

כאשר המניה נמצא בשפל, החדשות הרעות ואפילו הציפיות לחדשות רעות נוספות כבר מגולמות במחירה. כאשר כל המוכרים החלשים יצאו מהתמונה, הקונים כבר אינם מתרגשים מחדשות רעות. יש לשלב כלל זה עם המידע על מצבה הכלכלי של החברה ועל מצב הסקטור אליו היא שייכת. אם החברה מרוששת או נמצאת בסקטור שסובל ממצב מאקרו כלכלי גרוע, חדשות רעות עשויות למנוע ממנה לפרוע ואז השליטה עשויה לעבור מידם של בעלי המניות לבעלי האג"ח.

כלל שישי: תמתינו עוד קצת...

זה הכלל האחרון והכי חשוב. הגעתם למסקנה שאתם צריכים לקנות? עצרו! החזיקו מעמד עוד קצת. אולי אפילו כדאי לכם להמתין לירידה נוספת שתוכיח לכם שטעיתם בניתוח התחתית הקודמת. אחת הטעויות הנפוצות, נעוצה בנטייה הטבעית שלנו לזהות יותר מדי תחתיות ביותר מדי מקרים. נכון, אם תשמרו על כלל זה אתם עשויים לגלות שהפסדתם עסקה טובה, אבל ברוב המקרים תשמחו לגלות שנוצרה תחתית עמוקה יותר. גם אם תפסידו כמה עסקאות, אחוזי ההצלחה שלכם יגדלו פלאים.

אז האם מלאנוקס נמצאת בתחתית? כפי שאמרתי, אלו הם כלים עזר לקבלת החלטה ולא כלים מתמטיים ברורים. כאשר אני מנתח את מלאנוקס על פי כל הכללים לעיל, המסקנה המתבקשת - לא!
תגובות לכתבה(26):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 23.
  מה אומרים כל המגיבים הציניקנים?
  doronspi 31/01/2013 12:22
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ניתוח מדויק להפליא. שיחקת אותה.
  סגור
 • 22.
  15-התגובה הכי חזקה צודק 100 אחוז (ל"ת)
  מניפולציה 09/01/2013 11:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 21.
  מכתיבים את השער-כנסו
  מניפולציה 09/01/2013 11:40
  הגב לתגובה זו
  0 0
  שימו לב עקבתי תקופה ארוכה אחרי ביזפורטל והם מקפידים להוציא כתבות שליליות על מלאנוקס,מעניין למה-לא לשמו בקולם המניה תגיע גבוה -מבטיח
  סגור
 • 20.
  מלאנוקס ממשיכה להימחק גם היום בוול סטריט
  גלי 09/01/2013 00:05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בגלל רואי שחורות כמו מאיר ברק שגורמים לפאניקה מיותרת. אחלה חברה.
  סגור
 • 19.
  מלנוקס לפי כל האינדיקטורים שווה 15-20 דולר!!
  פעיל בשוק ההון 08/01/2013 19:29
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מעבר לניתוח של מאיר ברק צריך לראות את המכפיל,המלצות האנליסטים בארה" ב,תחום הפעילות של החברה מול מתחרים פוטנצלילם,כלכלה זה גם שמועות ופסיכולוגיה,עזיבת בכירים בחברה,,,וכו" -מלנוקס לא שווה סנט אחד ותר מ-15-20 דולר ,כל האנליסטים שאומרים עכשו " החזק" לפני חודש שהיא היתה 100 דולר-אמרו " קניה" אני לא מדבר משורט או פוזיציה אלא מניתוח מאוד ברור של המניה-מי שקנה גבוה-פשוט לצאת-אין מה לעשות יהיו עוד הזדמנויות!!המצב של החברה ,שווי החברה ומחיר המניה -הוא ברור!עם כל הכבוד זה לא אינטל,נוקיה או סמסונג-יש לצאת ובמהירות אחרת -פשוט " הלך " הכסף--בהצלחה לכולם וחורף נעים
  סגור
 • מלאנוקס בועה וגורלה בדיוק כמו אפריקה ישראל .
  ניקיי 08/01/2013 22:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בדיוק המאפינים של הזדקרות בזוית חדה וירידה באותה זוית , בדרך כל מניות כאלו יורדות 90 אחוז ומדשדשות שנים בתחתית . זה לא משנה אם החברה טובה או לא , המניה בבועה וזה מה שחשוב . תסתכלו בהיסטורית הבועות של הנסדק והניקיי וזה עוד מדדים , ומניות בבועות זה הרבה יותר גרוע . גם אינטל נסחרה פי 5 מהיום והיא עדיין חברה טובה שמרוויחה אפילו יותר משהמניה היתה בשיא , הבעיה שלה זו הבועה בשנת 2000 .
  סגור
 • 18.
  קלעת בול בפוני במלנוקס. כל הכבוד חסכת לי שטות
  טדי 08/01/2013 18:21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ירדה עוד 10% מאז הניתוח שלך. אני עדיין לונג מ 60 אבל לפחות לא הכפלתי כמו שרציתי. יישר כוח.
  סגור
 • 17.
  אתה זה שמפיל אותה מר ברק
  משקיע מלאנוקס 08/01/2013 07:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אחלה חברה, אבל עם ההמלצות שלך בלילה כלכלי וגם כאן בגללך היא נפלה גם אתמול. לא בגלל הניתוח המושכל שלך.
  סגור
 • dddc
  אילן 08/01/2013 18:50
  הגב לתגובה זו
  0 0
  האם זה נכון פייסבוק ישתמשו בהם להעברת קול?
  סגור
 • 16.
  מעניין, אבל...
  סוחר בורסה 07/01/2013 11:55
  הגב לתגובה זו
  1 2
  שימושי ומלמד אבל המסקנה שלי בהתבסס על הנתונים שהעלית היא דווקא הפוכה. אני לא הייתי קונה עכשיו בעצמי כי יש הזדמנויות טובות יותר אבל אני באמת רוצה לראות אם היא תרד מתחת ל 52 דולר כפי שקבעת. אני חושב שלא. בכל מקרה תודה על כתבה שימושית ויעילה.
  סגור
 • 15.
  הצחקת א ו תי
  לוגיקן 06/01/2013 22:53
  הגב לתגובה זו
  6 2
  מר ברק...הצבת כללים..אבל בעצמך עברת על הכלל השני שהצבת: "אל תאמינו לאנליסבטים"...........יודע מה?קונה את ההמלצה. שלך.......לא מאמין לך
  סגור
 • 14.
  אל תקנו סכין נופלת
  סוחר אמיתי 06/01/2013 21:41
  הגב לתגובה זו
  4 4
  אל תנסו לתפוס תחתיות רק תשרפו את הכסף תקנו ניירות שעולים לא ניירות שיורדים
  סגור
 • 13.
  ואני אומר:מאיר ברק גאון!...למה?-כנסו.
  גאון 06/01/2013 20:34
  הגב לתגובה זו
  12 2
  כל מה שהוא אומר:אני עושה הפוך!!..וזה עובד מצויין!!..אותו דבר:אייל גורביץ'..הם אלה שגורמים לי:למכור או לקנות מניות. היום אני יודע טוב:מחר אני רץ לקנות מלאנוקס!!!...מאיר ברק חיזק בי את ההססנות שהיתה לי.
  סגור
 • 12.
  כלל חשוב: כשמאיר ברק אומר לא, זה כן! (ל"ת)
  עורב אמיתי 06/01/2013 20:10
  הגב לתגובה זו
  12 1
  סגור
 • 11.
  מלאנוקס
  חזאי 06/01/2013 20:02
  הגב לתגובה זו
  10 2
  ח'ברה מלאנוקס היא מנייה לא למסחר אלא להשקעה לטווח ארוך... העליות שלה חדות כמו הירידות ועכשיו היא במומנטום שלילי...וכל שני וחמישי מישהו מנסה לנחש את הכיוון עלייה או ירידה... אני מדבר מתוך פוזיציה אבל לעניות דעתי מלאנוקס זאת מנייה שמשקיעים בה בגלל היותה סוג של חלוצה בתחומה (ביג דאטה, ווב 2, קישוריות ובניית תשתית). היום יותר מתמיד אני חושב שעדיף לא לסחור בה לפי הודעות או ניתוחים טכניים כי סהכ זאת חברה חדשה סהכ 5 שנים והיא נוגעת בטכנלוגיה שעד עכשיו לא כל כך שמו לב עליה.. אבל כולם יודעים שכמות האינפורציה רק הולכת וגדלה וצריך שבב חזק על מנת לעבד אותה ולכן מלאנוקס זאת החברה. הצעה שלי אל תראו את המנייה בתור מסחר אלא השקעה לטווח של שנה מהיום. שגר ושכח ובסוף 2013 תעשו חושבים אם למכור או להמשיך להחזיק. סה"כ כל אנליסטים היו תמימי דעים לגבי מחיר המנייה של 100$ ומעלה אבל חשוב לי להדגיש שכמו שהנהלת מלאנוקס צריכה להשיב את האמון של ציבור המשקיעים אין ספק שחבורת אנליסטים ומנתחים הטכניים צריכים לעשות בדק בית דחוף עם כל ההמלצות שלהם.
  סגור
 • 10.
  עוד אחד שמרוויח מעמלות מסחר, תקים קרן ותסחור!
  משקיע 06/01/2013 19:27
  הגב לתגובה זו
  3 1
  כך נוכל לראות אם אתה שווה משהו, הרי גם אתה כל הזמן מייעץ ומקשקש, אז כדי שנדע אם אתה שווה משהו, למה שלא תקים קרן נאמנות / קרן גידור ותתחיל לסחור כך שנוכל לראות תוצאות פומביות?
  סגור
 • טען עוד
 • 9.
  אתה תאכל את הכובע כשגבעות עולם
  עוד כמה חודשים מאיר 06/01/2013 19:22
  הגב לתגובה זו
  6 1
  תדהים את שוק ההון בע"ה עם תוצאות מגד 6. החברה שכותבת בס"ד בראש הודעותיה ושומרת שבת תדהים גם אותך!
  סגור
 • 8.
  הכתבה חידדה אצלי את המחשבה (ל"ת)
  נמר עורב לטרף 06/01/2013 19:09
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • 7.
  כתבה הגיונית
  המחשבון 06/01/2013 19:02
  הגב לתגובה זו
  7 3
  שורה תחתונה של הכתבה לדעתי לא נכונה ! להערכתי היינו כבר בנמוך השנתי, ימים יגידו.
  סגור
 • 6.
  התשובה היא דווקא כן
  אחת שיודעת 06/01/2013 19:01
  הגב לתגובה זו
  10 5
  מלאנוקס מצאה תחתית התחתית בסביבות ה - 50 $ וימים יגידו מי צודקת אני או כותב הכתבה
  סגור
 • 5.
  כן אבל.....
  לא מקשיב לאנליסטים 06/01/2013 18:37
  הגב לתגובה זו
  9 0
  אני פעיל בשוק ההון למעלה מ 25 שנה. אני כמובן שלא סוחר יומי אבל מבצע שינויים כל חודש או רבעון במניות ספציפיות. ומעולם מעולם מעולם לא תפסתי מניה בתחתית. צריך להסתכל האם המחיר "מצדיק" קניה כלומר האם ישנה שינוי בפעילות העיסקית/דוחות כספיים או שסתם צולבים את המניה. לפי דעתי מלאנוקס שווה קניה אבל לטווח הארוך, מצד שני הייתי מחכה לדוחות הכספיים שלה לראות מה התוצאות לפני שהייתי שם סכום מעל 50,000. יש מניות שיש להם מחיר קניה מובהק (כגון בנק פועלים ב 10 שקל ) במקרה הזה מניה שעלתה 80 אחוז יש לה הרבה לאן לרדת. מקווה שעזרתי למישהו
  סגור
 • 4.
  אבל כלל מס 2 מתקיים
  שי 06/01/2013 18:16
  הגב לתגובה זו
  9 0
  אז נחכה עוד קצת ונקום בוקר אחד והחברה תימכר ב 150 דולר ואני יהיה בחוץ לכן לקנות לאט לאט אם תעלה אתה בפנים ואם תרד עוד 20 אחוז קניה עוד קצת ובסוף ימכר ברווח
  סגור
 • 3.
  הכלל החשוב ביותר
  הראל 06/01/2013 18:11
  הגב לתגובה זו
  5 0
  הפוך ממה שאנשים שטוענים שמבינים ממליצים
  סגור
 • 2.
  עוד סימן חשוב
  הנביא 06/01/2013 17:56
  הגב לתגובה זו
  12 3
  ברגיע שמאיר ברק אומר לא לקנות, צריך להסתער וכנל הפוך.
  סגור
 • אין אמונה באנליסטים כולל אותך מר ברק מאיר (ל"ת)
  רמי 07/01/2013 09:33
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  כלל אחרון מימני
  ברק המאירי 06/01/2013 17:36
  הגב לתגובה זו
  17 4
  כשמאיר ברק אומר משהו תעשו בידיוק הפוך זה הצלחה 100%ותיבדקו אותי סיסטם מאיר ברק עובד פלאים
  סגור