"המימושים באג"ח הממשלתי והקונצרני יובילו להצטננות בשוק המניות"

בשני ימי המסחר הראשונים של 2013 ירד ממשלתי 0323 בכ-0.9% והתשואה בו עלתה ל-3.95%. סיון ליימן: "האופוריה כרגע בשוק הקונצרני היא מוגזמת ואין שם כבר מציאות"
 |  (1)
ניתוח
האם הגיע הזמן לשינוי המגמה בשוק האג"ח? לפי מה שקורה ביומיים האחרונים בשוק האג"ח הממשלתיות ובשוק האג"ח הקונצרניות, נראה כי המשקיעים משנים טעמם ומממשים רווחים בשוק הסולידי ומעבירים כספים לשוק המניות שנחשב למסוכן יותר אולם האם העליות במדדי המניות יכולים להמשך לאורך זמן בשעה ששוק האג"ח הממשלתי והקונצרני יורד?

זינוק של למעלה מ-11% באג"ח הממשלתיות הארוכות (צמודות ושקליות) ב2012 ותשואה ממוצעת של 8.5% במדדי התל בונד הביאו לצניחה בתשואות באג"ח הממשלתיות לשפל. למשל, ממשלתי שקלי 0323 הנפדה בעוד 10 שנים נסחר בתשואה ברוטו של 3.7% בסוף 2012. אולם בשני ימי המסחר הראשונים של 2013 ירד ממשלתי 0323 בקרוב ל-0.9% והתשואה בו עלתה ל-3.95% ברוטו.

אפשר להבין את ההגיון שבירידת מחירי האג"ח הממשלתיות, כאשר התשואה לפדיון מגיעה לרמה כל כך נמוכה והריבית במשק, שהופחתה בחודש האחרון ב-0.25% ל-1.75%, עשויה לעלות בהמשך השנה.

גם מדדי התל בונד שנסחרים בתשואות נמוכות ומרווחים נמוכים במונחים הסטוריים ביחס לאג"ח ממשלתי במח"מ דומה, רושמים היום ירידות שערים. הדבר הגיוני שכן כך נשמר פער דומה בינן לבין אג"ח הממשלתיות.

על הסוגיה הזו אומר סיון ליימן, יועץ השקעות ויועץ פנסיוני בכנען יעוץ השקעות, "לעת עתה נראה כי המשקיעים בשוק המניות מתעלמים מהירידות בשוק האג"ח והעליות במדדי המניות נמשכות בינתיים בעוצמה מרשימה, אבל סביר להניח שהמשך מגמת הירידה באג"ח הממשלתיות והקונצרניות המלווה בעלייה בתשואות עשויה לצנן את התלהבות הציבור ממניות ולהוביל לירידות בשוק המניות. האופוריה כרגע בשוק הקונצרני היא מוגזמת ואין שם כבר מציאות. אני מצפה שהתיקון גם בשוק המניות יקרה בתקופה הקרובה".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  עוד לא יומיים של עליות ואתם כבר מחכים לתיקון? (ל"ת)
  עאמה 02/01/2013 14:15
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור