לראשונה: אף חברה לא הצטרפה במהלך 2012 לבורסה הישראלית; 43 עזבו

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות מודאג: "בסוף נישאר פה רק עם כמה חברות גדולות- וכל השאר ייעלמו". והאשם? "הרגולטור נרדם בשמירה"
 |  (5)
אילן פלטו, צילום: Bizportal
הבורסה בתל אביב סיכמה השבוע את שנת 2012 בעליות שערים בכל המדדים המרכזיים. עם זאת מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות, אילן פלטו, מודאג ממספרן היורד של החברות הנסחרות ומאשים בכך את הרגולטור. בשנה שעברה ירד מספר החברות שנסחרות בבורסה הישראלית לשפל חסר תקדים של 552 חברות ציבוריות בלבד, ופלטו אף צופה כי המגמה תחריף במהלך 2013.

"המציאות העצובה היא שמטורף מי שבוחר להיות היום . גל הרגולציה הבלתי נגמר והדרישות והתקנות של הרגולטורים השונים פשוט הופכים את מוסד החברה הציבוריות ללא משתלם. 43 חברות עזבו את הבורסה השנה, חברות רבות עברו לרשימת השימור, וזה רק קצה הקרחון – לראשונה, אף לא חברה אחת הצטרפה במהלך 2012 לבורסה הישראלית וזה מעיד על חוסר האטרקטיביות של הבורסה הישראלית", אומר פלטו.

מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות הוסיף כי "הירידה במספר החברות בבורסה הישראלית אינה משקפת את הירידה במספר הכללי של חברות בישראל. הבורסה באחד העם משקפת פחות ופחות את הנעשה בכלכלה הישראלית. המשקיעים בבורסה בישראל כולל המוסדיים, נהנים פחות מהצמיחה והשגשוג של חברות ישראליות רבות. במצב הנוכחי, משקיעים פרטיים ומשקיעים בוול סטריט נהנים יותר מצמיחה של חברות ישראליות מאשר משקיעים מוסדיים ופרטיים בישראל".

פלטו גם התייחס ליוזמת רשות ני"ע למתווה הקלות ברגולציה. "קחו לדוגמא את תיקון 20 לחוק החברות- חוק שכר הבכירים: החוק רלוונטי רק למקבלי השכר הגבוה, שנמצאים במדד ת"א 100, אבל בפועל מחילים אותו על כל החברות. הצענו למשרד המשפטים ולרשות ני"ע להקל על החברות הקטנות והבינוניות, שממילא החוק לא רלוונטי לגביהן, אבל קיבלנו תשובה שלילית".

"בסוף נישאר פה רק עם כמה חברות גדולות- בנקים, וקצת נדל"ן וכל השאר ייעלמו"

במבט ל-2013 פלטו אינו אופטימי. "לצערי אני רואה שהמגמה הנוכחית תימשך. בסוף נישאר פה רק עם כמה חברות גדולות- בנקים, ביטוח וקצת נדל"ן וכל השאר ייעלמו. אם לא תהיה הפנמה שחייבים שינוי חשיבתי עמוק ביחס לשוק ההון הישראלי, נמצא את עצמנו בתוך שנים ספורות עם בורסה שפשוט לא רלוונטית, וההשפעה על תוואי הצמיחה של ישראל יורגש באופן מיידי".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  ככה זה שמעלים את המס ל 25
  ככ 02/01/2013 13:32
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רק הורדה שלו ל10 אחוז תחזיר משקיעים. כולל תוכנות טובות עם סטופלוסים ראויים בבנקים. בושה וחרפה התוכנות בבנקים! נגמר עידן הפראיירים.
  סגור
 • 4.
  מה שהרג את הבורסה זה 25% מס. כל השאר שטויות.
  יריב 02/01/2013 13:27
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אם האדון מציע לאפשר לבעלי חברות ציבוריות קטנות להמשיך לשדוד את החברות שלהם שגייסו כסף מהציבור, אז לא תודה. בעלי המשרות בחברות הקטנות הם לעיתים המושחתים ביותר.
  סגור
 • 3.
  "מנכ"ל איגוד החברות הציבוריות"- לא ג'וב מיותר?
  הנשר 02/01/2013 12:49
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מה כולל התפקיד בדיוק?
  סגור
 • 2.
  בשנה הבאה יוכפל גל העזיבות
  דני 02/01/2013 12:24
  הגב לתגובה זו
  1 1
  לדעתי כשמונים חברות יעזבו בשנה הבאה את הבורסה בגלל קשיים כספיים עמלות גבוהות במסחר ואלטרנטיבות טובות יותר לכן אין מנוס מכיווץ המסחר ל-300 עד 400 חברות.
  סגור
 • 1.
  עצוב!!! רשות ני"ע צריכה לעשות בדק בית הרגולציה על חברות
  עייף ושפוף 02/01/2013 12:24
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הרגולציה על חברות ציבוריות פשוט מטורפת ומסתכמת בלפחות 1 מיליון ש"ח בשנה. שכולל שכ"ט רוח מבקר + רבעונים + היתכנות של גיוס כח אדם נוסף (ע.חשב או יועץ משפטי נוסף) עשיית SOX מלא אגרה לרשות ני"ע ועוד ויותר מכך היא חשופה להטלת סנקציות וקנסות וביקורות של רשות ני"ע אז איזה משוגע ירצה ללכת להנפקה ולהכנס לבורסה? אינני זוכר מתי הייתה הנפקת ההון האחרונה בישראל. פשוט עצוב
  סגור