שוק רותח: תעודות הסל גייסו מעל 10 מיליארד ש'; מי גייסה הכי הרבה?

בחודש דצמבר גויסו 760 מיליון שקל לתעודות הסל. מבין המגייסות הגדולות בשנת 2012: תכלית ומיטב גייסו 2.4 מיליארד שקל ו-2.3 מיליארד שקל בהתאמה
 | 
תעודת סל
למרות משבר ה'צוק' הפיסקלי שהעיב על ביצועי השווקים העולמיים בעת האחרונה, הציבור המשיך להזרים בדצמבר ביקושים לתעודות הסל, אם כי בקצב מינורי יותר. לדברי רונן סלומון , מנהל תחום פיננסים ושוק הון בלשכת המסחר "שוק תעודות הסל בישראל גייס סך של כ-760 מיליון שקל נטו (בניכוי החזקות הדדיות), נמוך יותר ביחס לחודשים קודמים בהם קצב הגיוסים היה גבוה יותר".

בראייה שנתית, בשנת 2012 חלה עלייה חדה של 23% בהיקף הנכסים המנוהלים על ידי תעודות הסל ביחס לסוף 2011. בין הגורמים לעלייה החדה ניתן לציין גידול של 35% בתעודות המנייתיות בחו"ל, זינוק של 83% בתעודות הפיקון וזינוק של כ-400% בתעודות סל העוקבות אחר בחו"ל.

בבחינת התפלגות הגיוסים, נראה כי הציבור המשיך לנהור לנכסים מוטי סיכון בדצמבר, כאשר עיקר הגיוסים היו בתעודות המנייתיות בישראל (למעלה מ-1.5 מיליארד שקל) ותעודות על מניות בחו"ל (כ-604 מיליון שקל). מנגד, נרשם פדיון בתעודות פיקדון (כ-1 מיליארד שקל), שנחשבות ל"סולידיות" בתקופה של משבר בשווקים. נכון לסוף חודש דצמבר 2012 מנהל שוק תעודות הסל כ-68.9 מיליארד שקל.

נזכיר כי מגמת התרחבות נכסי תעודות הסל מתיישבת עם העלייה בתיק הנכסים של הציבור הכספיים של הציבור לשיא של 2.686 מיליארד שקל, לפי נתוני בנק ישראל שפורסמו בתחילת השבוע

לדברי סולומון "מבין חברות תעודות הסל בשנה החולפת, המגייסת המובילה היא תכלית תעודות סל (כ-2.4 מיליארד שקל) ואחריה מיטב תעודות סל (כ-2.3 מיליארד שקל). אולם, מבחינת נתחי השוק, קסם מבית בית ההשקעות אקסלנס-נשואה ממשיכה להוביל עם נתח שוק של 32.3%, אחריה נמצאות תכלית מבית דש איפקס שמחזיקה 29.8% מהשוק. סוגרת את הרשימה הראל סל עם נתח שוק של 8.7%".

דוד אללוף , מנכ"ל משותף בתכלית תעודות סל התייחס לנתונים: "ענף תעודות הסל ממשיך במומנטום החיובי שלו וגייס למעלה מ- 10 מיליארד שקל בשנת 2012. בסיכום שנת 2012 ראינו שזרימת הכספים לאפיק בדמות מניות בחו"ל גדל משמעותית לעומת השנה שעברה. כמו כן, השנה הייתה כניסה משמעותית לאפיקים הסולידיים בדמות תעודות פיקדון".
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה