עמלות הבנקים: פועלים - הזול מהגדולים, ואיפה תשלמו 6.3 ש' לחודש?

צעדי בנק ישראל הביאו לירידה בעלות החודשית הממוצעת לחשבון עו"ש בשיעור של כ-2.4% בהשוואה לשנת 2011
 | 
בנקים, צילום: אילוסטרציה
המפקח על הבנקים, דודו זקן, הגיש היום (ג') לוועדת הכלכלה של הכנסת את הדיווח החצי שנתי אודות מחירי השירותים הבנקאיים למשקי הבית. הדו"ח מבוסס על דיווח של ההכנסות בפועל של הבנקים ושל חברות האשראי מעמלות שנגבו על ידם במחצית הראשונה של שנת 2012.

נזכיר כי היום נכנס לתוקפו התיקון לכללי הבנקאות בנושא העמלות, שמטרתו להגביר את התחרות על החיסכון לטווח קצר של משקי הבית, וכן להגביר את השקיפות וההוגנות בנוגע לעלות שירותים בנקאיים, לרבות בפעילות בניירות ערך.במסגרת התיקון בוטלו דמי ניהול ניירות ערך בגין החזקת , בוטלו דמי ניהול בגין החזקת קרנות כספיות, הוטלו מגבלות על עמלות הבנקים בגין פעולות בניירות ערך וכן בוטלו עמלות נוספות למשקי בית ועסקים קטנים.

במחצית הראשונה של שנת 2012, העלות החודשית הממוצעת לחשבון עו"ש למשקי בית במערכת הבנקאית הסתכמה בכ-14.5 שקל, ירידה של 2.4% בהשוואה לשנת 2011 (ירידה של 3.6% במונחים ריאליים).

בכלל המערכת הבנקאית, בנק יהב הוא הבנק הזול ביותר בפער משמעותי מיתר הבנקים (עלות חודשית של 6.3 שקל בלבד), ולעומתו בנק מרכנתיל ובנק ערבי ישראלי הם היקרים ביותר (עלות חודשית של 21.8 ו-19.9 שקל, בהתאמה).

מבין חמשת הבנקים הגדולים, בנק הפועלים הוא הזול ביותר (עלות חודשית של 12.1 שקל) ולעומתו בנק דיסקונט הוא היקר ביותר (עלות חודשית של 16.7שקל). נציין כי במחצית הראשונה של שנת 2012, ההוצאה החודשית הממוצעת בפועל של שירותי חשבון עו"ש נפוצים של משקי בית במערכת הבנקאית, התסכמה ב-14 שקל, ירידה של כ-4.7% בהשוואה לשנת 2011 (ירידה של 5.9% במונחים ריאליים).

בכלל המערכת הבנקאית, ההוצאה החודשית הממוצעת לחשבון בבנק יהב היא הזולה ביותר (2.8 שקל) ובבנק פאג"י מקבוצת הבינלאומי היא היקרה ביותר (28.3 שקל). מבין חמשת הבנקים הגדולים, ההוצאה החודשית הממוצעת לחשבון בבנק הפועלים היא הזולה ביותר (13.6 שקל) ובבנק הבינלאומי ההוצאה החודשית היקרה ביותר (17 שקל).

לעניין עמלות כרטיסי האשראי, במחצית הראשונה של שנת 2012, ההוצאה החודשית הממוצעת בפועל של החזקת כרטיס אשראי מסוג מקומי, בינלאומי וזהב- במערכת הבנקאית, הסתכמה ב-6.9 שקל, עלייה של כ-2.2% בהשוואה לשנת 2011 (עלייה של כ-1% במונחים ריאליים).

בנוסףף שונות גבוהה נרשמה ביחס לעמלה בגין החזקת כרטיס אשראי: בעלות החודשית הממוצעת לכרטיס בגין כרטיסים מסוג מקומי, בינלאומי וזהב- ישראכרט היא הזולה ביותר (4.5 שקל), ואילו חברת כ.א.ל היא היקרה ביותר באופן משמעותי (כ-10 שקל).

דודו זקן , המפקח על הבנקים, התייחס לממצאי הדו"ח: "הגברת השקיפות בעלות השירותים הבנקאיים וצמצום פערי המידע בין הבנקים לבין לקוחותיהם יביאו להגברת התחרותיות במערכת הבנקאית. הבנה של הלקוח לגבי השירות שניתן לו ועלותו תבטיח הוגנות מלאה ביחסים שבין הבנקים ללקוחותיהם. על מנת לסייע לאזרחים בנושא, העלה הפיקוח על הבנקים לאתר האינטרנט של חומרי הסברה רבים על נושא העמלות, דרכים לחישובן ועצות להתנהלות נבונה ומושכלת במטרה לחסוך תשלום על עמלות מיותרות. הפיקוח על הבנקים ימשיך לפעול על מנת לצמצם את פערי המידע במערכת הבנקאית, ויסדיר עמלות מקום שיימצא "כשל שוק".

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה