רונן מנחם מזהיר: "למרות ההסכם, לשווקי ארה"ב צפויים מהמורות בדרך"

הסוחרים ממתינים לפתיחת המסחר באירופה. הכלכלן של מזרחי: "למרות ההתלהבות, הרי שנושאי התקציב עדיין לפנינו"
 |  (5)
ברק אובמה וג'ון ביינר, צילום: Getty images Israel
יום לאחר אישור הסכם הפשרה בין הרפובליקנים לדמוקרטים שמנע את התדרדרות ארצות-הברית מהמצוק הפיסקלי, הכלכלנים מגיבים למהלך. למרות הזינוק שנרשם אמש בוול סטריט, מזהיר רונן מנחם, מנהל מחלקת השקעות ואסטרטגיה בבנק מזרחי טפחות, כי אין מדובר בסוף פסוק אלא בפסק זמן הכרחי. לכתבה המלאה על ההסכם בארה"ב

מנחם סבור כי "למרות ההתלהבות שנרשמה אמש בשווקי המניות בעולם, הרי שנושאי התקציב והצורך להגדיל פעם נוספת את תקרת החוב של ארה"ב עדיין לפנינו". להערכת מנחם "גם הנושאים הללו יהיו שנויים במחלוקת בין הצדדים, כך שמזומנות לשווקי ניירות הערך מהמורות בדרך".

להערכת מנחם, ההגעה להסכם הפשרה הינו מהלך שצפוי לתמוך בעליית שעריהם של נכסים נושאי סיכון כגון: מניות, חברות וסחורות. במקביל, סביר שתשואות האג"ח של ממשלת ארה"ב תעלינה לנוכח העלייה בתיאבון לסיכון".

באשר לבורסה בת"א, סבור מנחם כי המניות צפויות היום ליהנות מהרוח הגבית מחו"ל. האג"ח הממשלתי עלול להגיב בירידות שערים, אם כי במידה מוגבלת, זאת לנוכח הפער הרחב בתשואות לפדיון בין האג"ח הממשלתי האמריקני בין זה הישראלי.

לסיכום, להערכת מנחם כל עוד הבנק המרכזי של ארה"ב שב ומאריך את רכישות האג"ח, הרי שההתאוששות הכלכלית בארה"ב אינה ברת קיימא. ארה"ב תידרש לעמוד באתגרים תקציביים שימנעו גלישה עתידית מה'צוק', זאת באמצעות צמצום הדרגתי של הגירעון התופח.

גם חיים נתן, כלכלן בבית ההשקעות מנורה-מבטחים, מזהיר כי מדובר בדחיית הקץ ותו לא: "במבט קדימה הסכם הפשרה שהושג יש בו כדי להעיד על בעיית משילות והיעדר הסכמה פיסקלית בין הרפובליקנים לדמוקרטים. היה והצדדים לא יגיעו להסכמות בדבר שינוי המבנה הפיסקלי הקיים היום, אני מעריך את הסיכויים גדלים להורדת דירוג של ארה"ב לקראת הדיונים על העלאת תקרת החוב בחודש מרץ".

יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון, גם כן איננו אופטימי במיוחד ביחס להשפעת הסכם הפשרה על הכלכלה האמריקנית: "אל לנו להתבלבל כי פיתרון סוגיית הצוק הפיסקאלי יתמוך בצמיחה בצריכה הפרטית בארה"ב בשנת 2013. להיפך, על אף שיטוח המצוק, מדובר בשורת גזירות שיחלישו את הצרכן האמריקני בטווח הקצר וישאירו בכיסו פחות מזו שהייתה בכיסו משנת 2013".

עוד מציין פגוט הכלכלה הגדולה בעולם ניצבת בפני אתגרים רבים: "כלכלת ארה"ב פותחת את שנת 2013, כאשר שוק העבודה מתאושש בקצב מונוטוני מרגיז עם תוספת חודשית ממוצעת של 15 אלפי משרות בחודש, כאשר הנתונים שיפורסמו ביום שישי הקרוב צפויים להיות דומים".

לסיכום, פגוט סבור כי סוגיית תקרת החוב צפויה לייצר את המשבר הבא: "אם הצדדים הפוליטיים בארה"ב לא ישכילו לסכם על הגדלה נוספת בתקרת החוב, תוכרז לכאורה ארה"ב כפושטת רגל, אולם מדובר באיום תיאורטי בלבד שצפוי להתפוגג ככל הנראה שוב בזמן פציעות".
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  ממתינים למסחר באירופה? עוד 24 שעות? (ל"ת)
  שפוי 01/01/2013 09:51
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 4.
  איזה שטויות - החוזים בארה"ב מעודכנים בכלל למסחר אתמול
  יאיא 01/01/2013 09:45
  הגב לתגובה זו
  0 0
  והבורסות באירופה סגורות היום
  סגור
 • 3.
  על הבכיינים ועל ביזפורטל
  כועס 01/01/2013 09:31
  הגב לתגובה זו
  0 4
  איך ידעתי שהכותרת הראשונה של ביזפורטל אחרי ההסכם החיובי שהושג חייבת להיות דיכאונית ובכיינית...ככה זה..עם של בכיינים אנחנו...כשכל העולם צוהל והאוירה אופטימית ומביטים קדימה בתקוה אצלנו יודעים רק להתבכיין ולחפש מתחת לאדמה את כל אותם רואי שחורות שיודעים רק לזרוע פניקה.......כי מה? אם באמת המצב יחמיר תמיד יבואומ ויגידו "אמרנו לכם"..אם יתבדו והכל יהיה חיובי ותהיה פריחה-מי זכור אותם.? אבל ביזפורטל..אתם אמורים להיות מקצוענים לא צהובונים..אז הבאתם פלצן אחד שרואה שחורות..אולי למען היושרה וההגינות תביאו אחד שייתן גם תקוה ולא רק ייאוש?(למשל את פרופ מעוז..?) למה כל הזמן בכיינות.........למה??????????????????????????????
  סגור
 • 2.
  רונן אתה לא מנחם!!!סתם דכאוני.
  אל 01/01/2013 09:11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  מספיק כבר עם האזהרות מה אתה בפוטים?!
  סגור
 • 1.
  מה הבעיה? שיגדילו את הגרעון. הרי הם ממשיכים להדפיס כסף (ל"ת)
  מירב 01/01/2013 09:03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור