מחפשת תחתית: דנקנר הפסיק לקנות, IDB צוללת 10% לשפל חדש

אידיבי נסחרת מתחת לשווי של 500 מיליון שקל ומשלימה קריסה של 72% מתחילת השנה. דנקנר שבעבר הביע תמיכה ורכש מניות בשוק - מעדיף שלא לרכוש מניות
 |  (3)
נוחי דנקנר, צילום: בוצ'אצ'ו
מניית {אידיבי אחזקות} מתקשה למצוא תחתית. היום (ה') צוללת מניית החברה ב-10% לשווי של 492 מיליון שקל, השווי הנמוך ביותר מאז רכש דנקנר את השליטה בקונצרן בשנת 2003. הצניחה במחיר המניה נובעת כתוצאה ממשבר החובות בו שרויה הקבוצה והניסיונות לגבש הסדר חוב כולל מול מחזיקי האג"ח להם חייבת החברה כ-1.7 מיליארד שקל.

חברת אידיבי אחזקות, היא חברת האם בקונצרן אשר באמצעות החברות הבנות חולשת על תחומי תעשייה רבים בארץ ובהם שופרסל, סלקום, נכסים ובנין, מכתשים אגן ועוד. כמו כן, החברה מחזיקה במניות של בנק קרדיט סוויס בבורסה בשוויץ.

אידיבי סובלת מגירעון של למעלה מ-1.5 מיליארד שקל בהון העצמי, אשר אילצו את דנקנר לאתר משקיע שיזרים לחברה לטובת מחזיקי האג"ח. לפני מספר נראה שנמצא הפתרון ואיש העסקים אדווארדו אלשטיין הזרים לגנדן, בעלת השליטה ב-IDB סכום של 25 מיליון דולר.

מחזיקי איגרות החוב של אידיבי מקווים שאלשטיין יממש את האופציה שניתנה לו ויזרים 75 מיליון דולר נוספים. עם זאת, נראה שאלשטיין יממש את האופציה, רק אם קבוצת IDB תגיע להסדר כולל מול מחזיקי איגרות החוב. דנקנר הצהיר בעבר שבכוונתו לעמוד בהתחייבויות של החברה.

עם זאת, על רקע תשואות האג"ח הגבוהות, נראה שהמשקיעים מטילים ספק ביכולת החזר החוב. חלון הזמן של דנקנר להגיע לפשרה הולך ומתקצר ועליו להגיע להסכמות עד חודש מארס שבו יידרש לשלם תשלום למחזיקי האג"ח מסדרה ד' בהיקף של 65 מיליון שקל.

במהלך השנה האחרונה אותת דנקנר כי הוא מאמין בחברה ורכש דרך חברת טומהוק הפרטית כ-6.7% ממניות החברה. נראה, שעל רקע הסדר החוב המתגבש, דנקנר החליט לעצור את רכישת המניות. במלים אחרות, לא נראה שיש במניית החברה בעל בית אשר מסוגל לספק תמיכה. מניית החברה השלימה צניחה של 72% מתחילת השנה.
תגובות לכתבה(3):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  איחולי
  יוסי 27/12/2012 16:09
  הגב לתגובה זו
  2 2
  האמנתי לסיפורים שהופצו שבהם הגדירו אותך לגאון בדיעבד למדתי שהמרתה בכספי המשקעים .השקעתי חסכונותי בחברת i d b משער 12000 עד8000 .בגללך הפסדתי כ-90% .מאחל לך שמצבך הכלכלי יפגע כמו כמו שאני נפגעתי .
  סגור
 • 1.
  זה סופו של כל בלון. (ל"ת)
  בום טראח 27/12/2012 15:46
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור
 • אל נא תבכה נוחי נון, זה סופו של כל בלון. (ל"ת)
  בום טראח 27/12/2012 15:51
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סגור