מעלות S&P: עלייה של 35.7% במספר החברות בעלות תחזית דירוג שלילית

במהלך 2012 הסתכם גיוס ההון באמצעות אג"ח בסכום של כ- 32 מיליארד שקלים, בהשוואה לכ- 38 מיליארד שקל בשנת 2011, ירידה של כ-16%. מה היו המגמות הבולטות בשוק החוב?
 | 
סוחר, צילום: Getty images Israel
חברת הדירוג מעלות S&P מפרסמת היום (ד') סקירה מקיפה ומסכמת לפעילות בשוק החוב ב-2012. השנה החולפת התאפיינה בעיקר בירידה חדה בהיקף ההנפקות, זאת בהשוואה לשנים קודמות, ברמת תשואות לפדיון גבוהה יחסית של אגרות החוב הנסחרות במשך רוב חודשי השנה וריבוי הסדרי חוב והתמודדות עם קשיי מיחזור חוב מצד החברות.

"איכות האשראי של חברות ההחזקה הידרדרה משמעותית ומספר פעולות הדירוג השליליות הגבוה ביותר יוחס לחברות בענף זה. גם בסקטור הקמעונאות נרשמה הרעה באיכות האשראי, שהתבטאה במספר לא מבוטל של פעולות דירוג שליליות. ביציבות באיכות האשראי בלטו הבנקים, חברות בתחום התשתיות וחברות הנדל"ן המניב", כותבים במעלות S&P.

מבחינת תחזית הדירוג, מהסקירה עולה ש-38% מהחברות הינן בעלות תחזית דירוג שלילית לעומת 28% בסוף השנה שעברה. מדובר בעלייה של 35.7% בשנה. עם זאת בקרב קבוצת החברות בעלות דירוגים גבוהים יחסית ,קבוצת ה-ilA ומעלה, שיעור החברות בעלות תחזית דירוג יציבה הינו 69%.

התאוששות בחודשיים האחרונים

"שוק הנפקות האג"ח קם לתחיה בחודשיים האחרונים של השנה, לאחר תרדמה של מספר חודשים ובסיכום שנתי לפנינו שנה דלת פעילות המסתיימת באקורד חיובי", נכתב. צפי חברת הדירוג הוא שהמגמה תימשך היות ו"הפחתת הריבית הרביעית השנה, בסוף דצמבר, תומכת בהמשך מגמה זו וניתן להעריך כי הפעילות הערה בשוק האג"ח תמשך גם בתחילת 2013".

ולמספרים היבשים: במהלך 2012 הסתכם גיוס ההון באמצעות בסכום של כ- 32 מיליארד שקלים, בהשוואה לכ- 38 מיליארד שקל בשנת 2011, ירידה של כ-16%, וזאת לאחר ירידה של כ-5% בשנה הקודמת. כ- 70% מהגיוס הכולל באג"ח בוצע במחצית הראשונה של 2012. לקראת סוף 2012 חל גידול משמעותי בקצב ההנפקות, כאמור, ובחודשיים האחרונים של השנה גוייסו כ- 5.5 מיליארד שקל.

חברות הנדל"ן והסקטור הפיננסי הובילו את היקף ההנפקות

במבט סקטוריאלי – חברות הנדל"ן והסקטור הפיננסי הובילו את היקף ההנפקות. חברות הנדל"ן גייסו כ-10 מיליארד שקל השנה בהשוואה לכ- 7.5 מיליארד שקל אשתקד וחלקן בסך ההנפקות עלה לכ- 35% מסך הגיוס הכולל באג"ח ולכ- 50% מהנפקות הקורפורייט. במהלך השנה גייס הסקטור הפיננסי כ- 10 מיליארד שקל, כ- 33% מהיקף הגיוס הכולל. מרבית הגיוס על ידי הסקטור הפיננסי בוצע במחצית הראשונה.

לגבי ביטחונות ושיעבודים – כ-50% מהסדרות החדשות שהונפקו ב- 2012 כללו שעבודים או שעבוד שלילי, בעקבות כללי חודק. על פי הנתונים שהוצגו בדו"ח, ניכר גידול משמעותי בשיעור הסדרות החדשות המגובות בביטחונות בהשוואה לנתונים טרום המשבר בשנת 2008. כ- 38% מהסדרות החדשות שהונפקו במהלך שנת 2012 מגובות בביטחונות בהשוואה לכ-3% בלבד בשנת 2008. עם זאת כ- 75% מהסדרות הן סדרות ללא ביטחונות (וללא שיעבוד שלילי).

"במבט ל- 2013 אנו צופים כי המגמה של הנפקת אגרות חוב מגובות בשעבוד על נכסים ומתן ביטחונות תתרחב במקביל לגידול בהנפקת סדרות חדשות העומדות בכללי חודק", סבורים בחברת הדירוג.

נציין כי חמשת המנפיקים הגדולים בשנת 2012 היו בנק הפועלים (ilAA+/Stable), בנק לאומי (ilAA+/Stable), מזרחי טפחות (ilAA+/Stable), מליסרון (ilAA-/Negative) ומכתשים אגן (ilA+/Stable).

תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה