סוחר בכיר: "אנחנו נתנגד להארכת שעות המסחר בת"א - זה למרוח כמו מסטיק"

הנהלת הבורסה הטילה היום בפצצה - שוקלים להאריך את שעות המסחר. Bizportal שוחח בעניין עם בכירים בשוק ההון המקומי...
 |  (19)
סוחרים, צילום: Getty images Israel
"אנחנו חושבים שאין תועלת בהארכת שעות המסחר בבורסה. לדעתנו זה לא מה שישנה את מצב המחזורים בבורסה ואת הפיכתה לאטרקטיבית יותר. זה מהלך שסתם יגרום לשעות המסחר בבורסה להימרח כמו מסטיק וזה מיותר", כך אומר ל-Bizportal גורם בכיר באחד מבתי ההשקעות המובילים בת"א בתגובה לפצצה שהטילה הבוקר מנכ"לית הבורסה, אסתר לבנון שהצהירה כי הבורסה ממליצה להאריך את שעות המסחר בת"א עד ל-17:30.

"בפועל זה עלול להביא דווקא לתוצאה הפוכה לזו אליה מתכוונת הבורסה, כי החפיפה בשעות בין ת"א לניו יורק תוביל לכך שחלק מהפקודות שמזרימים היום הזרים לשוק המקומי יעברו ישירות לבורסות בוול סטריט. זה יותר נוח להם. אנחנו אמורים להיפגש עם הנהלת הבורסה בשבוע הקרוב ולחזור על התנגדותנו להארכת שעות המסחר, מסר שכבר העברנו להם, ולמרות זאת הם יצאו היום עם ההצהרה על הכוונה להאריך את שעות המסחר. אני לא מבין מה הטעם בכך".

לעומת זאת, כבנקים הזרים הדעות חלוקות ביחס ליתרונות וחסרונות המהלך שמקדמת הבורסה. מאחד הבנקים הזרים הפועלים בבורסה המקומית נמסר ל-Bizportal "הארכת זמני המסחר עשויה להוביל להגדלת מחזורי המסחר. בנוסף סבורים כי הארכת החשיפה במסחר הדואליות עשויה להוביל ל-FLOW מוגבר גם בבורסה של ת"א".

לעומת זאת בכיר בבנק זר מוביל שפועל בשוק הישראלי אמר ל-Bizportal "לנו זה לא ממש משנה. ממילא האנשים שלנו עובדים בכל השווקים בעולם עד שעות מאוחרות יותר מהשעה בה נסגרת הבורסה בישראל, אבל לבורסה בישראל זה משנה. לדעתי מנכ"לית הבורסה עשתה את ההחלטה הכי מטומטמת שיש והיא בכלל לא מבינה את זה".

"נפגשנו עם מנכ"לית הבורסה והראנו לה סטטיסטיקות שמראות שמחזורי המסחר רק ירדו בגלל מהלך שכזה, לא עלו. בעולם המסחר מתנהל על ידי הסוחרים בבנקים לפי 'פרוגרם', כלומר הם מפצלים את סך הקניות והמכירות שלהם על פני היום. ברגע שיהיה ארביטראז' ממשי בין ישראל לבין ניו יורק ברור שהסוחרים יעדיפו להעביר את המסחר ישירות לניו יורק. זה בדיוק מה שקרה בשווקים אחרים בעולם. אם כבר היו צריכים לקצר את שעות המסחר ולא להאריך אותו".

כדור אקמול למחלה קשה הרבה יותר

"הארכת שעות הפעילות במטרה להאריך את משך החפיפה לבורסות חו"ל וכך להגדיל את מחזורי המסחר הינה בבחינת מתן כדור אקמול למחלה קשה הרבה יותר", כך אומר היום יניב פגוט, האסטרטג הראשי של קבוצת איילון שטוען גם כי "הארכת שעות המסחר תפגע בבתי ההשקעות".

"ההתמקדות בהגדלת המסחר במניות הדואליות כמנוע להגברת מחזורי מסחר בעייתית כשלעצמה שכן עיקר הבעיה בבורסת תל אביב מצויה במחזורי המסחר הרדודים במניות בעלות בינוני ונמוך והבורסה לא מנפקת תוכנית עבודה אופרטיבית להגברת המסחר במניות אלו אשר הינן נשמת אפו של שוק ההון הישראלי. במידה ומחזורי המסחר יוגדלו בעיקר דרך גידול מחזורי המסחר במניות הדואליות, התועלת בכך לבריאות הבורסה והנזילות בה תהא נמוכה".

בנוסף מבקש פגוט לציין כי "הארכת שעות המסחר בבורסת תל אביב תביא עימה להגדלת עלויות השכר והתפעול של בתי ההשקעות אשר כך וכך נאבקים בעודף עלויות הנובע בעיקרו מדרישות רגולוטוריות כך שלא מדובר במהלך טכני לו אין מחיר כלכלי".

"המשקיעים הזרים אשר הקטינו באופן דרמטי את החזקותיהם בבורסת תל אביב בעת גריעת מדד המניות המקומי ממדדי השווקים המתעוררים לא שבו מאז הן מסיבות כלכליות והן מסיבות גיאו פוליטיות והשינוי החיובי היחידי אשר נראה לפי שעה באופק בהקשר זה יתרחש באם מדד המניות המקומי יוכלל במדד MSCI אירופה, אחרת נוכחות המשקיעים הזרים צפויה להיוותר נמוכה וממוקדת במספר ניירות קטן".

סוחר בכיר בשוק המקומי אומר כי "מדובר במהלך מבורך של הבורסה. אבל לדעתי היה צריך להוסיף אליו עוד שעה (כלומר, שעות מסחר כמו בלונדון, עד 18:30, שעון ישראל), כמו גם להכריז על חופשה בימי ראשון ובמקום זאת לקיים בבורסה מסחר בימי שישי, כלומר חפיפה מלאה בין המסחר בישראל לזה שבאירופה. במחקר שערכנו על מחזורי המסחר בבורסה של ת"א בזמן של השינויים בשעון הקיץ, כאשר יש חפיפה בין שעות המסחר של הבורסה בישראל ובוול סטריט היה גידול של 20%-70% במחזורי המסחר במדדים המובילים בבורסה המקומית".

קובי קורן, סוחר בשוק ההון הישראלי, שלפני יותר מ-3 שנים התריע בטור ב-Bizportal מפני ההשלכות שיהיו לקיצוץ שעות המסחר על המחזורים, "תוחזר שעת המסחר האחרונה!!! לפני שיגרם נזק ארוך טווח" , אומר היום "זה הדבר הראשון שצריך היה לעשות. אבל זה הדבר הקטן מבין שורה של דברים שהבורסה הייתה צריכה לבצע, כגון הורדת שיעור המס על רווחי הון ודיבידנדים לרמה שנגבית מהמשקיעים בפיקדונות בבנקים ובאגרות החוב הממשלתיות, בין 10%-15%. מנגד צריכה היתה הממלה להעלות את המסים על שוק הנדל"ן, במיוחד על שוק השכירויות. הארכת שעות המסחר כפי שמתככנת כעת הבורסה תביא ליותר עניין בשוק המקומי במיוחד במניות הדואליות ותהווה בכך מוקד משיכה למשקעים הזרים, שיהנו מחפיפה בין שעות המסחר בארץ לשעות בחו"ל".
תגובות לכתבה(19):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 15.
  תורידו את המס על הבורסה ויחזרו להשקיע (ל"ת)
  מה לא מובן 24/12/2012 09:06
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 14.
  לא מפתחע שהמגיב היחידי פגוט.ליד כל מיקרופון וכתב תמיד ת
  יאיר 23/12/2012 22:38
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תמיד תמצא פגוט ליד כל כתב ומיקרופון
  סגור
 • 13.
  כל יום יש לכם בכיר אמר. דעתי מריץ בכיר בכל יום (ל"ת)
  עושקים בשם החוק! 23/12/2012 14:42
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 12.
  לבטל את המסחר של יום ראשון!!! פשוט מיותר וגורם נזק אדיר
  אבי 23/12/2012 14:32
  הגב לתגובה זו
  6 0
  ברוקרים בחו"ל לא פותחים את כל המערכת שלהם ליום אחד בשביל שוק עם מחזורים אפסיים ולכן אנו נצטרך להתיישר עם כל העולם ולסחור מיום שני.
  סגור
 • 11.
  אסתר,יש לי ילדים בבית
  הכושי מנינוה 23/12/2012 14:12
  הגב לתגובה זו
  2 3
  לבנון אולי רוצה להגדיל את הבונוס שלה, אבל לי יש ילדים קטנים בבית שאני רוצה לראות במשך השבוע
  סגור
 • אז לך הבייתה מוקדם. לא מכריחים אותך לסחור.
  lepxii 23/12/2012 15:24
  הגב לתגובה זו
  4 1
  תן למקצוענים שרוצים לסחור בשעות נורמליות ולריטייל שרוצים לסחור אחרי שהם חוזרים הביתה - לפעול. אף אחד לא מונע ממך להפסיק לסחור שעה לפני כולם.
  סגור
 • רוצה ללכת מוקדם
  הכושי מנינוה 23/12/2012 16:25
  הגב לתגובה זו
  0 1
  אני סוחר בשוק מעל 20 שנה ולדעתי אין משמעות לתוספת שעה או שעתיים.המחזורים לא יגדלו כי הפעילות האמיתית לא מתבצעת בארץ......
  סגור
 • 10.
  מיותר בהחלט!!!!
  משקיע 23/12/2012 14:11
  הגב לתגובה זו
  3 0
  גם ככה הבורסה מתה ,חבל לבזבז שכר ושעות מיותרות , אולי עדיף להחליף את הראש ......מנהלי הבורסה
  סגור
 • 9.
  מי שואל את הסוחר הבכיר??
  דודוסאן 23/12/2012 14:08
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אם זה היה תלוי בהם, המסחר היה במשך 5 דקות....
  סגור
 • 8.
  מה הטעם בהארכת שעות מסחר?? אסתר תביני פעם אחת ולתמיד
  רון77 23/12/2012 13:56
  הגב לתגובה זו
  4 0
  המחזורים ירדו בכל העולם ... ואף אחד לא דרש להאריך את שעות המסחר, כל עוד אנחנו בבלגאן פוליטי ומדיני זרים ימעטו להשקיע כאן אז אנא ממך אל תמצאי פיתרון לבעיה שאינה בשליטתך , ירוויחו מהפתירון הזה שתיים וחצי מכונות הארביטראז שבשוק ואתם תרוויחו עוד שני שקל למימון המשכורות השמנות שלם ומנגד הסוחרים ייצאו טרוטי עיניים וולבתי ההשקעות ולבנקים יתווספו עלויות מיותרות ומטופשות? דרך אגב תחשבי מה בזמנו הביאך לקצר את יום המסחר??
  סגור
 • 7.
  לא מספיק הכסף לגנבי הבורסה (ל"ת)
  הבורר 23/12/2012 13:48
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 6.
  חייבים לחפוף באופן מלא עם אירופה - 10:00 עד 18:30.
  lepxii 23/12/2012 13:32
  הגב לתגובה זו
  7 3
  לטפל גם בראשון/שישי ובחופשים. חוסר החפיפה פוגע קשות במחזורים.
  סגור
 • 5.
  מיותר, גם היום זה כבר ארוך מידיי. (ל"ת)
  ראובן 23/12/2012 13:06
  הגב לתגובה זו
  5 2
  סגור
 • 4.
  שוב עושים מהלך לא נכון
  א 23/12/2012 12:51
  הגב לתגובה זו
  7 3
  כבר הוכחתם בעבר שאותה כמות מסחר תתבצע גם אם יופחתו שעות המסחר כמו בסוכות... אז למה לעשות את הטעות הזו שוב זה רק ייאש את הסוחרים והתגמול שלהם ירד כשידרשו לתת עוד שעה מיותרת מזמנם, אל תעשו את זה! רוצים לעודד את המסחר יש הרבה דברים שאפשר לעשות תתחילו מלבטל את עמלת המינימום שהבורסה גובה כי זה גורם לאנשים לחשוב פעמיים לפני שהם שמים פקודה כי יתכן והם יצטרכו לשלם עליה המון פעמים עמלת מינימום בנוסף כולם יודעים שהגורם הראשי לירידת המחזורים זה המס הגבוהה על הבורסה למה שהבורסה לא תיזום שביתה ותעזור לממשלה לרדת מהעץ ? המצב עם המס כרגע זה LOSE LOSE לממשלה ולמשקיעים צריך לשנות את זה הורדת המס תעלה את המסים שהממשלה תקבל וגם תחזיר משקיעים לשוק
  סגור
 • 3.
  הבורת אהבלים. תפעילו את הבורסה מסביב לשעון וגמרנו.
  מני 23/12/2012 12:50
  הגב לתגובה זו
  3 1
  לבנון חושבת שהיא בלבנון.
  סגור
 • 2.
  כאילו שמשהו שואל אותך ..... (ל"ת)
  עודד 23/12/2012 12:43
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 1.
  יש לבצע לפחות ארבעה פעולות דחופות:
  שמעון 23/12/2012 12:42
  הגב לתגובה זו
  14 0
  1.הורדת עמלת המינימום! 2.הורדת המס ל-10% לפחות! 3.חפיפת מסחר עם השווקים הגדולים בעולם! הדבר הרביעי: 4.לשפר את תוכנת המסחר בבנקים שיאפשרו מסחר מתקדם עם הזרמת פקודות מתקדמות, כמו: TP,STOP וכו' עצם שיפור מערכת המסחר בבנקים תעודד את המשקיעים לבצע את הפעולות דרך הבנק ולא לברוח לברוקרים בחו"ל(כי הם זולים ויש עליהם רגולציה). כי במצב היקר והלא משתלם הזה אנשים פשוט הפנו את כספם לאפיקי השקעה אחרים: ברוקרים בעולם,מט"ח,נדל"ן וכו'....העיקר לא לסחור בארץ!
  סגור
 • חלק מהדברים קיימים חלק חלום
  דני 23/12/2012 13:34
  הגב לתגובה זו
  1 4
  1.עמלות הורידו, תעבור לסחור דרך בתי השקעות ולא בנקים ! 2.הורדת מס ל 10% - שכח מזה אפילו להחזיר ל 20 לא יחזירו 3.חפיפה - יעשו 4.מסחר אוטומטי כבר קיים בארץ מזה שנים, חפש בגוגל GO4IT מסחר אוטומטי
  סגור
 • בחו"ל תקבל מהברוקר תוכנות יותר מסבירות בחינם
  אבי 23/12/2012 15:18
  הגב לתגובה זו
  3 0
  לא לכולם יש את היכולת לעמוד בדרישות בתי ההשקעות לקבל FMR וטאסקבר וזה לא כולל את עלויות התוכנה.
  סגור