ממתינים לפישר: האם הנגיד יבחר להוריד את הריבית במשק ל-1.75%?

הכלכלנים הראשיים של אקסלנס-נשואה, מיטב והראל פיננסים מפרטים את הגורמים שעשויים להשפיע על החלטת בנק ישראל ביום ב' הקרוב
 |  (2)
סטנלי פישר, צילום: Getty images Israel
ביום שני הקרוב (ה-24 בדצמבר) תפרסם הוועדה המוניטרית של את החלטת הריבית לחודש ינואר. הריבית במשק עומדת מאז נובמבר על 2% ובשוק חלוקות הדעות ביחס לאפשרות שבנק ישראל יפחית את הריבית כבר בהחלטתו הקרובה, או שידחה את ההפחתה בשיעור של 0.25% לשלב מאוחר יותר ברבעון הראשון. מאז ינואר שעבר הופחתה הריבית בישראל ב-0.75%.

מה שעשוי להשפיע על בנק ישראל בהחלטתו הקרובה להפחית את הריבית כבר עכשיו היא רמת האינפלציה הנמוכה במשק, לאחר שב-15 לחודש דווח על ירידה מפתיעה של 0.5% במדד המחירים לצרכן. האינפלציה בפועל ב-12 החודשים האחרונים עומדת על 1.4% ונמצאת במרכז היעד - כלומר לא ניכרים לחצים אינפלציונים ולכן ניתן להפחית את הריבית על מנת לעודד את הצמיחה במשק.

מנגד, שוק הדיור שלא מתקרר, השיפור באינדיקטורים הכלכליים ברחבי העולם וגם עדכון תחזית הצמיחה של האוצר כלפי מעלה - עשויים להשפיע על בנק ישראל להותיר את הריבית על כנה. באוצר העלו בתחילת השבוע את תחזית הצמיחה למשק הישראלי ב-2013 ב-0.5% ל-3.5%. נציין כי בנק ישראל עצמו צפוי לעדכן את תחזית הצמיחה שלו שעומדת כיום על 3% ביום ב' הקרוב, במסגרת פרסום החלטת הריבית.

על פי סקר 'בלומברג', שעודכן לאחרונה רק ב-27 בנובמבר, העריכו רק 2 כלכלנים כי הריבית במשק תרד בינואר ב-0.25%, אך מרבית הכלכלים העריכו אז שפישר יותיר את הריבית ללא שינוי, אולם על פי הערכות, הירידה החדה במדד המחירים לצרכן צפויה להגדיל את מספר הכלכלנים שחושבים שהריבית במשק תרד. הסקר צפוי להתעדכן בימים הקרובים.

יניב חברון, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אקסלנס נשואה אמר בשיחה עם Bizportal, "לדעתי פישר יחכה עוד חודש אחד לפני שיוריד את הריבית שוב. אבל הסיפור המעניין הוא שהשוק כבר מגלם ציפיות להורדת שלמה אחת במהלך 4 החודשים הקרובים, זאת לעומת צפי שהיה בשוק עד לא מזמן ולפיו נחלקו הציפיות בשוק חצי בחצי ביחס לאפשרות הורדת הריבית על ידי בנק ישראל".

לדבריו, "אם בחודש הקרוב יתקבלו בשוק עוד מספר אינידטורים חלשים על הפעילות במשק, כולל מדד דצמבר שצפוי לסכם שנה של נמוכה, יוביל הדבר את השוק לגלם עוד הורדת ריבית מעבר להורדה המגולמת בו כעת, כלומר שתי הורדות ריבית לרמה של 1.5% בתקופה של 6 החודשים הקרובים".

רון אייכל, כלכלן ואסטרטג ראשי בבית ההשקעות מיטב מעריך כי הריבית צפויה להישאר ללא שינוי ברמה של 2%. לדבריו, "האינדיקטורים הכלכליים המעודדים, שהתקבלו מארה"ב ומסין, הפעילות בשוק הדיור בו המחירים ממשיכים לעלות והיקף המשכנתאות ממשיך להתרחב, ורמת הריבית הנוכחית שהיא כבר נמוכה, תומכים בהותרת הריבית על כנה".

עם זאת אייכל לא מתעלם מהירידה במדד ואומר, "על רקע התמתנות האינפלציה, הגורם המרכזי אשר יכול להשפיע על ההחלטה להפחתת הריבית הוא החשש מפני האטה קצב הצמיחה של המשק, על רקע הבעיות הנמשכות באירופה והעלייה בשיעור האבטלה".

במיטב מעריכים כי הריבית תהיה ברמה של 2% בראשית 2013 ותופחת פעם נוספת לכדי 1.75%, ברבעון בשני של השנה, במידה והפעילות הכלכלית תמשיך להתמתן והנתונים משוק הדיור יאפשרו זאת. במחצית השנייה של 2013 צופים במיטב כי הפעילות העולמית וגם המקומית ישובו להתחזק. "על כן, בשלהי 2013 אנו מעריכים כי תתאפשר העלאת ריבית בודדת".

עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בקבוצת הראל ופיננסים כתב בסקירת המאקרו השבועית, "המדדים הנמוכים בשילוב נתוני סחר החוץ החלשים והתחזקות השקל (2% תיסוף מול הדולר מאז החלטת הריבית הקודמת) מגדילים את ההסתברות להורדת ריבית. יחד עם זאת, על רקע המשך עליית מחירי הבתים והבחירות הקרובות נראה שבנק ישראל לא יוריד את הריבית בהחלטה הקרובה".

קליין מציין כי "גם החודש מחירי הדירות בבעלות עלו בשיעור חד יחסית של 0.5% והם גבוהים כבר ב-4% מרמתן בתחילת השנה, דבר אשר מטריד את בנק ישראל נוכח פעולותיו בתחום המשכנתאות. למרות זאת נזכיר שנתונים אלו קודמים ואינם משקפים את ההשפעה של צעדי בנק ישראל האחרונים בתחום המשכנתאות. העלייה החדה יחסית במחירי הדירות תואמת את הגידול בהיקף לקיחת המשכנתאות בחודשים אוקטובר-נובמבר ואת סקר אמון הצרכנים, שהראה נטייה גדולה יותר בקרב משקי הבית לרכוש דירה בשנה הקרובה".

להערכתו, "למרות המדדים השליליים האחרונים והמדדים הנמוכים הצפויים בהמשך, אנו סבורים כי המשך העלייה במחירי המזון, בשילוב העלייה הצפויה במחירי החשמל ימנעו מהאינפלציה לרדת מתחת ליעד בנק ישראל ב-12 החודשים הבאים."
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  הריבית תעלה בחודשים הקרובים (ל"ת)
  כלכלן 19/12/2012 13:28
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 1.
  יוריד, יקחו עוד משכנתאות, מחירי הנדל"ן ימשיכו לטוס,
  תתחיל ירידה מהארץ 19/12/2012 10:24
  הגב לתגובה זו
  3 0
  ולהתראות בגלגול הבא
  סגור