עודף הנכסים על ההתחייבויות של המשק מול חו"ל זינק ב-Q3 ב-7%

הזינוק נובע מהעליות בשווי הנכסים שהושקעו במניות ואג"ח בחו"ל ובמקביל ממימושי אג"ח, מכירות מק"מ ומשיכות של פקדונות מבנקים בארץ על ידי תושבי חוץ ומשקיעים זרים
 | 
סטנלי פישר, צילום: Getty images Israel
ברבעון השלישי של השנה נמשכה העלייה המהירה בעודף הנכסים על ההתחייבויות של המשק מול חו"ל והיא הסתכמה בכ- 3 מיליארדי דולרים, או זינוק של 7%. עודף הנכסים על ההתחייבויות מול חול עמד בסוף ספטמבר על 46 מיליארדי דולרים. מתחילת השנה גדל עודף הנכסים של המשק מול חו"ל בכ-12 מיליארדי דולרים, כך עולה מנתונים שפירסם היום .

בחטיבה למידע ולסטטיסטיקה בבנק ישראל מסבירים כי מקורו של הגידול בעודף הנכסים בתיק נובע מהגידול בשווי יתרת הנכסים בגין עליות מחירים בשווקים בחו"ל וכן מהעלייה בזרם ההשקעות במניות ובאג"ח זרות. אלו קוזזו בחלקם ע"י גידול בשווי יתרת ההתחייבויות לחו"ל, שעלתה בעיקר בעקבות עליות המחירים בשוק המקומי, והשקעות ישירות של תושבי חוץ במשק.

מתחילת 2012 עלה עודף הנכסים על ההתחייבויות של המשק מול חו"ל בכ-12 מיליארדי דולרים. "שילוב של עלייה מצטברת ביתרת הנכסים של המשק במקביל לירידה ביתרת ההתחייבויות - בעיקר בגלל מימוש ממשלתיות, , ומשיכת פיקדונות מבנקים בארץ ע"י תושבי חוץ ובנקים זרים".

עוד עולה מנתוני בנק ישראל כי יתרת הנכסים של המשק מול חו"ל עלתה ברבעון השלישי בכ-6.8 מיליארדי דולרים (2.6%) ועמדה בסוף חודש ספטמבר על כ-267 מיליארדי דולרים, זאת כתוצאה משילוב של השקעות במניות זרות בחו"ל, ועליית המחירים בשווקים.

עניין נוסף שנבחן על ידי בנק ישראל הוא יתרת ההתחייבויות של המשק לחו"ל, שעלתה במהלך הרבעון השלישי של שנת 2012 בכ-3.8 מיליארדי דולרים (1.7%) ועמדה בסוף ספטמבר על כ-221 מיליארדים, בעיקר כתוצאה מעליית המחירים בבורסה בת"א ( כ-1.7%).

עודף הנכסים על ההתחייבויות של המשק מול חו"ל במכשירי חוב בלבד, המשיך ועלה גם ברבעון השלישי של שנת 2012 בכ- 4.4 מיליארד דולרים (7.1%) ועמד בסוף ספטמבר על כ-66 מיליארדי דולרים (חוב חיצוני נטו שלילי).

בבנק ישראל מדגישים את הירידה המתמשכת בחוב ברוטו של המשק לחו"ל, מאמצע 2011, כתוצאה מפירעונות המק"מ של תושבי חוץ, שתרמה לירידה חדה של כ-6 נקודות אחוז ביחס החוב החיצוני ברוטו לתמ"ג, והוא עמד בסוף ספטמבר על 39.4%.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה