אמיר כהנוביץ': "ישראל תתקשה לעמוד בתחזית הצמיחה; שוק הנדל"ן יתקרר"

הכלכלן הראשי של כלל פיננסים: "ישראל עדיין צפויה לצמוח בקצב איטי מהממוצע העולמי". בין הגורמים שיקשו: העלאות מסים וקיצוצים תקציביים
 |  (2)
יובל שטייניץ, צילום: רמי חכם
משרד האוצר הקפיץ את תחזית הצמיחה של המשק הישראלי לשנת 2013 ב-0.5% ל-3.5% ולשנת 2014 ל-3.9%. Bizportal שוחח עם אמיר כהנוביץ', הכלכלן הראשי של כלל פיננסים, על המהלך של האוצר. כהנוביץ' שלא נשמע נלהב במיוחד, מבקש להכניס את הדברים לפרופורציה וחושב שצריכים להיות מודעים ללא מעט ארועים וגורמים שעלולים להקשות על הצמיחה בישראל.

לדברי כהנוביץ', "תחזית הצמיחה העולמית עומדת כיום על 3.6%, כך שהעלאת תחזית האוצר ל-3.5% עדיין משקפת צמיחה איטית יותר של ישראל ביחס לממוצע העולמי. בנוסף, האוצר מבסס את רוב העדכון על חישובי ההכנסות מתמלוגי הגז, אולם שטייניץ הבהיר כי ההכנסות של המדינה לא צפויות לעלות מכיוון שתמלוגי הגז כבר מגולמים בתחשיבי ההכנסות שלו, כך שבפעול למרות שתחזית הצמיחה עלתה ההשפעה שלה מוגבלת".

מנגד, מדגיש הכלכלן הראשי של כלל פיננסים כי "על ישראל צפויים לעבור מספר ארועים בשנת 2013 שיקשו על הצמיחה, כמו למשל האטה בהשקעות בנדל"ן, כפי שהדבר בא לידי ביטוי בירידה בהתחלות הבנייה במחצית השנייה של 2012".

"בנוסף אנחנו יודעים שהממשלה החדשה שתיבחר תאלץ להתמודד עם החריגה מיעד הגירעון ותיאלץ לבצע קיצוצים וככל הנראה ידרשו גם העלאות מיסים נוספות. יכול להיות שהמע"מ יעלה עוד, מהלך שצפוי להקטין את ההכנסה הפנויה שבידי הציבור ולכן להקטין גם את הצריכה".

כהנוביץ' מציין גם את ההתחזקות של השקל בתקופה האחרונה ואומר "מהלך כזה גם הוא עלול להכביד על היצואנים ולכן להקשות על צמיחת היצוא. צריך לשים לב כי ב-2012 נרשמה קפיצה ביצוא של אינטל וזה משהו שלא צפוי לחזור על עצמו בשנת 2013".

"אחת הסיבות שעליה התייחס האוצר, פרט להכנסות התמלוגים מייצור הגז הטבעי בפרויקט 'תמר', היתה העלייה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה. השאלה הגדולה ביחס לעניין זה היא כמה מתוך אותה עלייה קשורה בשינוי מתודלוגיית המדידה של הלמ"ס. נזכיר כי בתקופה האחרונה חלה עלייה בשיעור האבטלה בישראל מרמה של 5.4% בתחילת 2012 עד ל-7% כיום - אם מגמת העלייה באבטלה תימשך, היא עלולה להקשות על הצמיחה".

בהתייחסו לירידה בשיעור האינפלציה בישראל אומר כהנוביץ', "כשאנחנו מסתכלים על שלושת החודשים האחרונים אנחנו רואים את סעיף הדיור שלילי במסגרת מרכיבי המדד וזה מעלה את החשש שסקטור הנדל"ן בישראל, שהיה אחראי במידה רבה לצמיחה בשנים האחרונות, יתקרר ב-2013".

בעקבות המדד הנמוך שפורסם בסוף השבוע מעריך כהנוביץ' כי יוריד את הריבית כבר בהחלטה הקרובה ביום שני הבא, ואם לא אז במהלך הרבעון הראשון של 2013. לדבריו, "אם בנק ישראל ינהג במדיניות מוניטרית מרחיבה אגרסיבית יותר, הרי שריביות נמוכות תומכות בצמיחה ולכן הדבר עשוי לעזור לממשלה לעמוד בתחזית הצמיחה המואצת".

כהנוביץ' מציין כי תחזית הצמיחה של בית ההשקעות הינה לצמיחה של 3.3% לשנת 2013, כלומר גבוהה יותר מהתחזית שהיתה לאוצר עד אתמול. "גם אנחנו רואים לחיוב את ההתייצבות באירופה ואת ההאצה הצפויה בצמיחה העולמית ב-2013 לעומת 2012, כלומר צמיחה בקצב של 3.6% לעומת 3.3%".
תגובות לכתבה(2):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  עשו מיליארדים ע"ח העם הפראייר=בועה בפיצוץ,לאשמים בפנים! (ל"ת)
  קבלן,בנק,ממשל=גנבים 17/12/2012 16:03
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  אחריות-מונע חלוקת מיסינו\ש"ס\רשת -ב,מדינה חולה
  דוד-ים 17/12/2012 11:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  כולם שמעו אותו יוסי בעקבות פטורים נקלע בקשיים סך-הלוואה 50שח-אותו עור"ד דורש-להחתים ערבים שוב-על77אלפ יעני בנק מנצל את מצוקת האיש {יוסי יקר תגיש תלונה ללשכה,וכןתגיש בקשה לאותו שופט על ביטול החלטה אותו נימוקים שסיפרת-כנל עתק מזה להוצלפ-וכן לא תסכים לדרישה הבנק 2.ערוץ-10כל השנים גרפ רווחים נעים ורכש מגרשים,בנינים,חניות,ועוד ועוד אזרח פשוט משורה מעקלים לו הכל-הסדר תשלומים כן ויתור לחוב לא וכן לדחות ענין זה אחרי-יזם אחר חדש ישלם שכר רגיל כמו מעריב וגם יהי יעיל מסודר\עם עיתנאים ברשותו 3.כלנ אם אחיות-מפעלים נסגרים הרבה אנשים צריכים לחם ועבודה-ולא אלה שיש להם עבודה-רוצים הטבות לשכרם-וכן כל אחד עובד קשה בתחומו ומקצועו--ציינתי ציבור יחליט כי יש חוב רציני-ויש רעבים ומובטלים רבים כל מי מתפנק לו אז אסור שיעבוד-במקום נעים וטוב וכל התנאים יש בה --ציינתי מצבינו בכי רע ואין אפשרות של חלוקה החפך-דורש קיצוץ הכל === =פושעי שןדדי ש"ס התחיליו צילצולי טלפונים לכל בית\תושב ציבור אחראי\אסור שידבר עם פושעים כאלה\בעזות מצח שדדו אותנו שנים עד מתי נהיה פרייר,וטיפש אנו נעבוד הם יחגגו על גבינו
  סגור