ההאטה מחריפה: לפי הלמ"ס - ירידה של 12% במספר המשרות הפנויות בנובמבר

בשורות רעות למחפשי העבודה. מספר המשרות הפנויות ירד בשיעור חד ביחס לחודש אוקטובר - 59.3 אלף משרות פנויות בלבד
 |  (1)
דגל ישראל, צילום: Getty images Israel
האם ההאטה מחלחלת למשק הישראלי? סקר הלמ"ס, שפורסם היום (ב'), קובע כי מספר המשרות הפנויות במגזר העסקי התכווץ בחדות בשיעור של 12% בהשוואה לחודש אוקטובר האחרון: מ-67.7 אלף משרות פנויות בחודש אוקטובר ל-59.3 אלף משרות פנויות בלבד בחודש אוקטובר.

צריך לומר שנתון המשרות הפנויות הינו מדד שידוע בתנודתיות חריפה. כך למשך, בין אפריל למאי נרשמה ירידה של 15% לרמה של 59 אלף משרות אך מייד לאחר מכן נרשמה עלייה של 22% ל-70 אלף משרות. הסבר אפשרי לירידה החדה במספר המשרות בנובמבר יכולה להיות עמוד ענן.

שיעור המשרות הפנויות מסך המשרות, המאוישות והפנויות, ירד מ-3.1% באוקטובר ל-2.7% בחודש נובמבר. גם בהשוואה לשנת 2011 ניכרת מגמה שלילית: ירידה של 4.2% ביחס לחודש נובמבר אשתקד.

מסקר הלמ"ס ניתן להיווכח כי שיעור המשרות הממוצע הגבוה ביותר ברבעון (ספטמבר- נובמבר 2012) הינו בתחום המכירות, כ-11 אחוז מכלל המשרות הפנויות. אחריו תחום ההנדסה (מהנדסי תעשיה וניהול, מחשבים, חשמל וכד'), כ-5.2% מכלל המשרות הפנויות. את מספר המשרות הפנויות בשיעור הנמוך ביותר ניתן למצוא בתחום הפקידות (פקידי קבלת קהל ומשרד) ובתחום השמירה, כ-2.7% ו-2.5% מסך המשרות, בהתאמה.

כיצד הנתון השלילי בא לידי ביטוי בשטח?

יו"ר Manpower ישראל ומנהלת מדינות אגן הים התיכון, דליה נרקיס, התייחסה למצב שוק התעסוקה הישראלי במסגרת סקר התעסוקה של Manpower לרבעון הראשון של שנת 2013: "אנו רואים אפקט מתמשך של השפעת ההאטה העולמית על השוק הישראלי, שלמרות חוסנו מצמצם היקפי גיוס עובדים. עם זאת, מרבית המעסיקים מדווחים על יציבות, כש- 73% מצהירים שאין בכוונתם לבצע שינויים בהיקף מצבת כח האדם בארגון ברבעון הראשון של 2013. בנוסף, בראייה בינלאומית, אנו רואים כי ישראל בולטת בין מדינות אגן הים התיכון בנתוני הגיוס האופטימיים הצפויים בה".

עוד הוסיפה כי "בחודשים האחרונים ראינו לא מעט חברות מכל המגזרים שהגיעו לידי פיטורים בשל המצב הכלכלי או שינויים בסביבה העסקית בה הן פועלות... אני קוראת למעסיקים לנטוש את הפרדיגמות המסורתיות ולאמץ ראייה רחבה ויצירתית יותר בבחינת מועמדים לעבודה, לצד פיתוח הכשרות מתאימות על ידי הממשלה והמעסיקים, שיאפשרו את קליטתם מחדש של המפוטרים החדשים שיצאו לשוק לאחרונה".
תגובות לכתבה(1):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  האטה והשקל מתחזק !!!
  דני 17/12/2012 08:44
  הגב לתגובה זו
  0 0
  המניות נוסקות עם האטה . טירוף מערכות מה שקורה בכלכלה
  סגור