המאבק בדרך? "מכירת כיל לפוטאש היא כמו ויתור על חבל ארץ"

אתמול נפגשו נציגי העובדים בכיל לדון בנקיטת צעדים ארגוניים בכל מפעלי הקבוצה במקרה שהמכירה תצא לפועל. מכיל נמסר ל-Bizportal: "אין מו"מ בנדון. באם תהיה פניה עתידית אל כיל נדאג לעדכן גם את העובדים בסוגיה זו"
 |  (6)
עידן עופר, צילום: בוצ'צ'ו
עובדי כיל -0.61% כיל 2,265 -0.61% כיל בסיס:2,279 פתיחה:2,265 גבוה:2,280 נמוך:2,251 תמורה:27,867,816 לעמוד ציטוט חדשות גרפים פרופיל חברה המלצות כתבות נוספות בנושא: מתכוונים להגביר את הצעדים נגד מכירת הקבוצה לחברת פוטאש הקנדית. אתמול (ד'), יו"ר מועצת עובדי תרכובות ברום, אבנר בן סניור נפגש עם יושבי ראש ועדות העובדים בקבוצת כיל, ארמונד לנקרי (מפעלי ים המלח), איציק בן ישי (פריקלאס), אבי בן שושן (מגנזיום) וחיים הרוש (רותם אמפרט).

במהלך הישיבה, סיכמו ראשי הוועדים כי במידה והדרישה מראש ממשלת ישראל לקיים פגישה בנושא לא תיענה, תישקל האפשרות לנקוט בצעדים ארגוניים בכלל מפעלי הקבוצה. בנוסף דורשים ראשי הוועדים הבהרות מהנהלת כיל בדבר מעמדם של אלפי העובדים בחברות הקבוצה.

הישיבה התקיימה כשבועיים לאחר שפנו ראשי הוועדים לראש הממשלה בדרישה להיפגש עימם באופן מידי, על מנת לדון במה שהם מכנים כ"מתכון בטוח לאסון כלכלי עבור הנגב ופגיעה ישירה בכ – 5000 משפחות בדרום". לצד הפנייה לראש הממשלה הוכרז גם סכסוך עבודה במפעלי ים המלח על רקע החשש ממכירת השליטה.

יו"ר מועצת עובדי תרכובות ברום, אבנר בן סניור : "מכירת השליטה בכיל עלולה לגרום באופן מידי לפגיעה ישירה באלפי משפחות ובצורה עקיפה לפגיעה חמורה של התעשייה בנגב! עד כדי העברת חלק מקווי הייצור לחו"ל, פגיעה בעובדים בנגב בכלל ועובדי כיל ומשפחותיהם בפרט".

ארמונד לנקרי : "החברה הקנדית תהייה בעלת שליטה במפעלים, והם יראו לנגד עיניהם אך ורק את הרווח והעובדים לא יענינו אותם, אם יהיה צורך צורך בצעדי התייעלות הם יבצעו אותם ללא היסוס".

במכתב ששלחו נציגי העובדים לראש הממשלה בנימין נתניהו נאמר בין השאר: "אנו פונים אליך בבקשה בשמם של למעלה מ-5,000 העובדים הישירים המועסקים בכיל ובשם 20-25 אלפי בתי אב המועסקים באופן עקיף על ידי כיל כי תמנע את מכירת השליטה בחברה. אפשרות המכירה מדירה שינה מעיניהם של אלפי עובדים ובני משפחותיהם באופן שלא פוחת מזה של הטילים המשוגרים אלינו, כי מטילים ניתן להתגונן!. באם נכון שקיימת תוכנית על הפרק של מכירת השליטה בכיל "לידיים זרות" כמוה כוויתור על חבל ארץ, מאחר וכיל מעסיקה ומפרנסת עובדים רבים בנגב."

מכיל נמסר ל-Bizportal ש"אין סיבה מוצדקת לסכסוך העבודה. לאחרונה, פנתה חברת פוטאש אל ראש הממשלה כדי לברר האם ממשלת ישראל, המחזיקה במניית זהב של כיל, תתיר מהלך של מיזוג בין החברות. הדיאלוג מתקיים בין ממשלת ישראל ופוטאש; פוטאש לא פנתה אל כיל וכיל אינה מקיימת כל מו"מ בנדון. באם תהיה פניה עתידית אל כיל נדאג לעדכן גם את העובדים בסוגיה זו. תשובה ברוח זו נמסרה גם לעובדים במספר רב של הזדמנויות, למרות טענותיהם שלא קיבלו מענה לפנייתם".

ארועים קודמים

כזכור, לפני כחודש וחצי נודע שענקית האשלג הקנדית, שמחזיקה בכ-14% ממניות יצרנית הדשנים הישראלית מנהלת מגעים מול רשויות המדינה לגבי אפשרות של מיזוג עם החברה הישראלית.

בדיווח שהוציאה החברה לישראל שמחזיקה ב-52.3% ממניות כיל, נכתב כי "החברה מאשרת כי ידוע לה שפוטש הקנדית נמצאת במגעים עם רשויות ממשלה שונות, ובין היתר אף התקיימה פגישה עם ראש ממשלת ישראל, בקשר לבחינת אפשרות למיזוגה של כיל עם פוטאש. נושאי משרה בכירים בחברה מלווים את מגעי פוטש עם ממשלת ישראל."

לאחר האישור, האוצר דווקא מיהר להוציא תגובה בנושא שבה הכחיש את המשא ומתן ובה נאמר: "נושא המיזוג האפשרי בין כימיקלים ישראל לפוטאש הקנדית אינו עומד כרגע על הפרק, זאת מאחר וישנה הסתייגות מקצועית של משרד האוצר", נכתב בהודעה לעיתונות של לשכת שר האוצר. ממשלת ישראל, המחזיקה מניית זהב בכימיקלים לישראל, לא תאפשר שום עסקה שמסכנת או פוגעת באינטרסים הכלכליים והסביבתיים של מדינת ישראל ואזרחיה".

למרות ההכחשה, דיווחים ברויטרס טענו שבכירים בישראל היו אמורים להפגש עם בכירים של החברה הקנדית לפני שיחליטו האם לאשר את המיזוג של בעסקה ששוויה עשוי להסתכם ב- 13.5 מיליארד דולר.
תגובות לכתבה(6):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  יש לשבור את הועד - רעה חולה. (ל"ת)
  בן 13/12/2012 14:17
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 5.
  כיל בסוף תימכר העובדים לא יפגעו (ל"ת)
  אנונימי 13/12/2012 12:39
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 4.
  חשש שיעבירו קווי - יצור של כי"ל לחו"ל ?
  אליהו פייסט 13/12/2012 10:46
  הגב לתגובה זו
  0 0
  קצת קשה להעביר את הברום שבמי -ים - המלח לקנדה.. גם הקירבה בין מקורות האשלג וה פוספטיים נמצאת בישראל [גם בירדן ] אך לא בקנדה
  סגור
 • 3.
  כיל מפרנסת את הנגב -יסגרו את כיל יסגרו את הנגב
  מתפרנס מכיל 13/12/2012 10:23
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רשימה חלקית : דימונה, ערד , באר שבע, בדואים בפזורה - ציוד מכני כבד , נהיגי משאיות , רכבת ישראל ,חנויות , מזון , אוטובוסים, מוניות, קבלנים גדולים וקטנים שיפוצים ,חשמל ,אחזקה ,מכשור ועוד ועוד ...וגם את הקניונים - אם לא יהיה כסף מי יקנה שם. ועוד ועוד אלפים שאני רואה במפעלים
  סגור
 • 2.
  ברור שהעובדים יתנגדו - הם מרויחים לא רע שם (ל"ת)
  אנונימי 13/12/2012 10:16
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור
 • 1.
  לא הבנתי ואם בעלי כיל רוצים למכר את כיל אסור להם? (ל"ת)
  אנונימי 13/12/2012 10:13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור