ברקליס חותך תחזיות ל-2013: המשק יצמח 3% ו"זה בתחזיות אופטימיות"

המצב הגיאו פוליטי בתוספת גרעון גדל וצריכה פרטית קטנה מדאיגים את כלכלני ברקליס. "הממשלה הבאה צריכה לתקן את התקציב לאחר הגלישה של 2012"
 | 
תחזית צמיחה, צילום: Getty images Israel
השנה הבאה תהיה קשה יותר, כך אומרים בחלקת המחקר של ברקליס בעדכון תחזיות עבור המשק הישראלי. מועד הבחירות מתקרב בברקליס מתמקדים במיוחד בעבודת תיקון התקציב שהממשלה הבאה תיאלץ להתמודד איתו.

"הצמיחה ברבעון השלישי היתה מעט מאכזבת והאטה ל-2.9% מ-3.4% ברבעון השני", ציין הכלכלן דניאל הויט, "הביקושים המקומיים היו חלשים יותר, הצריכה הפרטית ורמת ההשקעות המשיכו לרדת".

למרות כמה נקודות אור בנתונים, בברקליס מודאגים מההאטה בביקושים ומורידים את תחיזת הצמיחה עבור הרבעון הרביעי של 2012 והרבעון הראשון של 2013. תחזית הצמיחה עבור כל 2013 יורדת ל-3% לעומת 3.5% בתחזית הקודמת.

בברקליס מציינים, "גם לאחר חיתוך התחזית אנו צופים סיכון נוסף מכיון שהיא מבוססת על הנחות אופטימיות לפיהן רמת ההשקעות תתייצב ואף תתחיל לעלות, הצריכה תתייצב והיבוא ישאר נמוך בעוד שהייצוא יגדל".

הגרעון הפיסקלי התרחב ב-2012 לרמה של 3.7% מהתמ"ג. ב-2011 הגרעון היה 2.6% מהתמ"ג בלבד. אחת הבעיות היא ירידה בהכנסות המדינה בעוד שההוצאות רשמו גידול ניכר תחת עול הביטחון והמלצות ועדת טרכטנברג. המצב הגיאופוליטי מדאיג גם הוא כמובן את הבנק הזר. בצל רגיעה יחסית בנושא האירני, קיים סיכון מצד סוריה. ההצלחה הפלשתינית באו"ם יחד עם הנושא של בנייה בגדה מעיבים גם הם על המשק.
תגובות לכתבה(0):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה