כולם אותו דבר? "הליכוד, יש עתיד ואפילו העבודה יגבירו את הפערים"

לאחר שבימים האחרונים המפלגות הגדולות פרסמו את המצע הכלכלי שלהן, מכון ירושלים לחקר שווקים מגיב לתוכנית ומצביע על הבעיתיות שבהן
 |  (7)
פתקי הצבעה, צילום: Getty images Israel
בימים האחרונים המפלגות הגדולות פרסמו את המצע הכלכלי שלהן. בתגובה לכך, מכון ירושלים לחקר מצביע על הבעיתיות שבהן ומציע אלטרנטיבה משלו.

"התכניות הכלכליות של העבודה, יש עתיד והליכוד יגבירו את הפערים בין האזרחים", נטען בהודעה שיצאה מטעם מנהלת המכון, קורין סאור. "תמצית התכנית הכלכלית של מפלגת העבודה היא להטיל עלינו מסים נוספים כדי שלפקידים ולשרים יהיה יותר כסף לחלק לפרויקטים הנראים להם, ולהגביר את הפיקוח של אלה עלינו ועל עסקינו".

"ממשלת ישראל גובה מיליארדי שקלים ללא צורך, כדי להזרימם מחדש לחברות השייכות לפירמידות של בעלי ההון או לאנשים אשר יכלו להסתדר גם בלי כספי משלמי המסים", טוען המכון. "למרות הזרימה המאסיבית של כספינו לממשלה, מערכות חשובות כמערכת החינוך כושלות".

לדעת המכון, ישנם שישה צעדים כלכליים המיידים הנדרשים. אחד מהם הוא פישוט מערכת המס, שילוב מיסוי הכנסה וחברות, הורדת שיעורי מס וביטול מענקים ממשלתיים וסבסוד עסקים. השני הוא סוף למונופולים וקרטלים בשוק המזון (ביטול מכסות ייצור ומכסי מגן).

הצעד השלישי הוא פתיחת שוק הבנקאות לתחרות בינלאומית באמצעות בנקאות אינטרנטית, כאשר הרביעי הוא עידוד הזדמנויות שוות וחופש הבחירה בחינוך ושמירת תקציב החינוך וחלוקתו להורים.

צעד נוסף שלדעת המכון צריך להיות מיושם הוא בניית דיור בר השגה, הורדת מחירים באמצעות מכירת קרקע והפחתות מסים זאת במקום סבסוד סלקטיבי. בנוסף, יש למכור את הדיור הציבורי לדיירים ולשקם מרכזי ערים. לבסוף לטענת המכון יש צורך בחיזוק הכנסת על ידי קיצוץ במספר השרים וייעול משרדי הממשלה על ידי מינוי אנשי מקצוע במקום פוליטיקאים.
תגובות לכתבה(7):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 5.
  רק מפלגת העבודה פרסמה תוכנית כלכלית
  נו באמת 05/12/2012 11:18
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כל השאר לא פרסמו מצע כלכלי אמיתי. לא מבין מאיפה ההשוואה.
  סגור
 • 4.
  העבודה היא כבר לא שמאל
  תפנימו 05/12/2012 11:06
  הגב לתגובה זו
  2 1
  די לשקר הזה
  סגור
 • 3.
  מסוגלת לעשות את מה שצריך
  רק שלי 05/12/2012 11:01
  הגב לתגובה זו
  1 2
  ביבי ושטייניץ כשלון
  סגור
 • שלי רק תהרוס
  שי 05/12/2012 11:14
  הגב לתגובה זו
  1 1
  עם סיעה שמאלנית מאד ולא יציבה, ראה מקרה פרץ, עם תלות מוחלטת בעיני ובוועדים הגדולים, ועם מצע פסאודו סוציאליסטי של ממשלה גדולה ומיסים גדולים, הדרך לאבדון ברורה.
  סגור
 • הכל כבר הרוס
  משה 05/12/2012 12:05
  הגב לתגובה זו
  1 1
  הפערים כבר כל כך גדולים שאין כבר מה להרוס , וכל מפלגה שלא תהיה תעשה יותר מהליכוד שאלוף בסיסמאות וטוראי בביצוע מעניין איך אנשי הדרום שחיים ברמות שכר נמוכות ממשיכים לתמוך בליכוד שמתייחס אליהם רק בחודש שלפני הבחירות, וכל התקציבים מועברים למתנחלים שהם לשון המוזניים , זה נקרא קניית שלטון בכסף.
  סגור
 • 2.
  אין מה להגיד (ל"ת)
  צודקים בכל מילה 05/12/2012 11:00
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  יביא שלום (ל"ת)
  רק יובל המבולבל 05/12/2012 10:59
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור