מעלות מעדכנת את דירוג IDB אחזקות: צפי לכשל פרעון בטווח המיידי

האירועים האחרונים בקבוצת ההחזקות מאלצים את סוכנות הדירוג לפעול. S&P מעלות מעדכנים את הדירוג ל-CC
 |  (5)
נוחי דנקנר (צילום: בוצ'צ'ו), צילום: בוצ'צ'ו
הרוחות סביב קבוצת אי.די.בי. מסרבות לשקוט. איש העסקים נוחי דנקנר שגם חשוד בעבירות תרמית בני"ע עסוק בימים אלו בהשלכות מצבה הכלכלי הרעוע של חברות ההחזקות שבשליטתו. היום דווח כי עו"ד מטעם IDB ועו"ד מטעם מחזיקי איגרות החוב גיבשו הצעה נוספת, רביעי במספר, במסגרתה גם ידחה התשלום בהיקף של 65 מיליון שקל למארס וברקע לכך - בחברת הדירוג המדרגת את החוב החליטו להגיב.

סוכנות הדירוג S&P מעלות מעדכנת היום (ב') את דירוג האשראי של אידיבי אחזקות של נוחי דנקנר לרמה של CC בצפי לאירוע כשל פירעון כללי או כשל פירעון סלקטיבי בטווח הקרוב, זאת מרמה של SD - כשל בפועל בתשלום חלק מההתחייבויות. הדירוג הקודם ניתן לחברה כאשר לא פרעה במועד 35 מיליון שקל.

"בהינתן מצבה הפיננסי הרעוע של החברה, כפי שמתבטא במקורות מימון נזילים מינימליים מול חוב פיננסי של כ-2 מיליארד שקל, אנו סבורים שהחברה עומדת בפני סכנה ברורה ומידית לאירוע של כשל פירעון, בין אם כתוצאה מאי תשלום בזמן של אחת או יותר מהתחייבויותיה ובין אם כתוצאה מכניסה להסדר חוב עם נושי החברה", נכתב.

האנליסטים יובל טורבטי וצבי בוימר כותבים: "החברה מצויה בסכנה ברורה, מידית ומתמשכת לאירוע כשל פירעון, בין אם כתוצאה מאי תשלום בזמן של של אחת או יותר מהתחייבויותיה מכל סיבה, ובין אם כתוצאה מהגעה להסכמה על הסדר חוב עם נושי החברה. במידה הוחברה תצלח את החודשים הבאים, ותעמוד בכל התחייבויותיה בזמן, היתרות הנזילות שלה צפויות להתרוקן עד תחילת יוני 2013, אלא אם תקבל הזרמה נוספת".

בקשר לחקירה של יו"ר הדירקטוריון, נוחי דנקנר, בחשד לעבירות בקשר עם שבוצעה בפברואר 2012, נכתב: "עצם אזכור שמו של בעל השליטה בפרשה אינו מועיל, כמובן, למאמצי קבוצת השליטה לחיזוקה של החברה". 

על רקע הורדת הדירוג, נציין כי בין עורך הדין של אידיבי, רם כספי לבין עו"ד רלי לשם המייצג את נציגות האג"ח, מתגבשת הצעה חדשה ורביעית במספר שתתווסף לכתב ההצבעה עליו צפויים להצביע ביממה הקרובה מחזיקי האג"ח של חברת האחזקות.

לפי הצעה החדשה תדחה החברה את התשלום של 65 מיליון השקלים שהיא צפויה לשלם החודש למחזיקי ד' לחודש מארס, המועד הסופי בו צפויה לפקוע האופציה שנתנה החברה לאדווארדו אלשטיין להשקיע עוד 75 מיליון דולר בחברה הפרטית גנדן באמצעותי מחזיק דנקנר בשליטה באידיבי.

בתמורה יידרש דנקנר להזרים לקופת החברה עד מארס סכום של 120 מיליון שקל וזאת במידה שאלשטיין אכן יבחר לממש את האופציה ולהזרים הון לחברת גנדן. מהלך כזה של דחיית תשלומי האג"ח יהווה הלכה למעשה כניסה להליך של הסדר חוב בין החברה לנושיה.
תגובות לכתבה(5):

התחבר לאתר

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  רשות ני"ע היתה צריכה להיות יותר זהירה.אסור שאידיבי תפול (ל"ת)
  פר' פרידמן 03/12/2012 21:15
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  נפילת אידיבי -תיגרום לנפילת בנק בישראל
  לזכירכם 03/12/2012 14:00
  הגב לתגובה זו
  2 0
  שלא נדבר על פיטור אלפי עובדים, אבל בנק בישראל יפול 45 אחוז...
  סגור
 • אידיבי מיותרת ומעסיקה 8 עובדים
  ניסן 03/12/2012 14:13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אידיבי כבר נפלה. חוץ מזה, חברת האחזקות הזו מיותרת ואף מאוד מזיקה. החברות הריאליות מתחתיה ימשיכו לפעול ואף ישגשגו כשהעול של חברת האחזקות הממונפת שחולבת אותן יוסר מעליהן.
  סגור
 • 2.
  הדירוג הועלה מD ולא הורד ! (ל"ת)
  חזי 03/12/2012 13:59
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  איזו ידיעה מרעישה!!!! זה כמו לשכתב כתבה מלפני
  אני 03/12/2012 13:53
  הגב לתגובה זו
  2 1
  חצי שנה....ואני חשבתי שאגח שנסחר ב 20 אג הוא בטוח... נו, באמת, חברות הדירוג זו שערוריה ופגיעה באינטיליגנציה
  סגור